"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
tallinna kiirabi 100 Vaata, millised nägid välja esimesed kiirabiautod (2)
05. september 2022

Tallinna Kiirabil täitub sel aastal 100. aastat professionaalsest kiirabi loomisest. 21. septembril 1922. aastal avati Tallinnas esimene sanitaartranspordi punkt, kus Punase Risti õde tööle hakkas. Sinna saabusid ka esimesed spetsiaalsed kiirabiautod.

Kiirabi kui meditsiinilise abi liik, mis eeldab erakorralise arstiabi andmist kohapeal, s.o. väljaspool haiglat, sai alguse möödunud sajandil.

Tallinna linnapea teatas 14. juunil 1918, et Ühiskondliku Hoolekande Kolleegiumi Hospitali (praeguse Tallinna Keskhaigla) kirurgiaosakonna juures 1. korrusel on avatud ööpäevase valvega Õnnetuste Peastejaam. Alates 14. oktoobrist 1918 antigi saksa okupatsiooni all olevas Tallinnas vältimatut ja kiirabi ööpäev läbi Tallinna Keskhaigla eelkäija Provintsiaalhaigla kirurgiaosakonna 1. korrusel. Ka oli Keskhaigla kasutuses alates 1922. a sügissuvest Ameerika Punaselt Ristilt kingituseks saadud auto haige transportimiseks, mis leidis ohtralt kasutamist.

Eesti Punase Risti Selts loodi sõja tingimustes Eesti Vabariigi esimesel aastapäeval eesmärgiga saavutada rahvusvahelist abi ja tunnustust. Varsti pärast asutamist tunnustas Eesti organisatsiooni Genfi Rahvusvaheline Punase Risti Komitee, kuid Punase Risti Liiga liikmeks võeti Eesti Punane Rist alles 1922. a aprillis, kui Eesti Vabariik ühines Genfi konventsiooniga.

Pilt: Tallinna Kiirabi

Aastaks 1929 oli Tallinnas kaks kiirabiautot ja aastaga tehti 1500 väljakutset, neist 1/3 oli tasuta. “Tänapäeval on Tallinna Kiirabi kättesaadav iga ilmaga ja tasuta,” ütles Tallinna abilinnapea Betina Beškina. “Tallinnas ja selle ümbruses oli kiirabi läbisõit tol ajal viletsatel teedel keskmiselt 15 000 kilomeetrit aastas.”

Täna on Tallinna kiirabil kokku 30 kiirabiautot, millest 23 on igapäevaselt sõidus ja seitse on reservis, täisvarustuses suurõnnetuste puhkudeks. Aastas saab kiirabiteenust üle 100 000 inimese. Eelmisel aastal tegi Tallinna Kiirabi 106 000 väljakutset. Tänaseks töötab Kiirabis ligi 480 meedikut, arsti, õde ja kiirabitehnikut, kes töötavad ööpäevaringselt kolmes vahetuses. Kokku on pealinnas kaheksa tugikeskust, kus brigaad vajadusel väljub.

“Tahan õnnitleda Tallinna Kiirabi ja nende tublit meeskonda ning nende lähedasi kannatlikkuse eest,” lisas Beškina. “Nende töö on stressirohke, sest näevad palju erinevaid elukülgi. Soovime neile edu ja jaksu edaspidiseks!”

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ants
10. sept. 2022 09:38
Kiirabi tuleb teha tasuliseks!!!!
Madli
7. sept. 2022 14:49
Sünnipäev alles 21. september, millest selline kiirustamine? :)