"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Väsinud politseinik ja päästja on samamoodi ohtlikud kui magamata veokijuht (0)
05. september 2022
Foto: Albert Truuväärt

Politseis maadeldakse tõsise kaadripuudusega, sest ainuüksi Harjumaal on puudu 120 töötajat. Mullu lahkus politsei- ja piirivalveametist (PPA) töölt 615 ametnikku, asemele tuli vaid 260. PPA peadirektori Elmar Vaheri sõnul ei aita enam sisemiste reservide otsimine, palga tõstmiseks on vaja tõsisemat rahasüsti.

Ühe aasta tagasi valminud analüüsi järgi tegutsevad kolmandik päästjatest ja kümnendik politseiametnikest lisasissetuleku saamiseks samal ajal ka teise tööandja juures. Kui päästja või politseinik peab toimetulemiseks näiteks Bolti taksot sõitma, on see erakordselt halb märk. Politseiametnike ületundide arv oli juba 2020. aastal võrreldes 2015. aastaga ligi kolm korda suurem – kui 2015 tegid politseiametnikud kokku 60 314 ületundi, siis 2020 juba 158 966 tundi ehk umbes 20 000 normaalset 8-tunnist tööpäeva. Sellest Covid-19 tõttu tehtud ületunde oli 43 142 ehk 27%. Päästekomandodes tehti 2020. a 20 393 ületundi.

Kui palju tehakse ületunde 2022. a, sest väikestegi palkade ostuvõime on üha kahanenud, ei taha mõeldagi. Ideaalis peaks ületundide arvule seadusega piiri ette seadma. Üleväsinud politseinik või päästja pole ümbritsevatele – eriti mõnda keerulist situatsiooni lahendades – vähem ohtlik kui näiteks magamata veokijuht. Siin võiks taas korrata juba varem palju kordi kõlanud mõtet: neile tuleb leida raha riigikaitse eelarvest, mis oleks eriti kohane praeguse sõja kontekstis. Rünnaku korral saavad päästjatest ja politseist kaitseväe kõrval kohe eesliini võitlejad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.