"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Komisjon tahab muuta Venemaa kodanikele viisa saamise keerulisemaks (0)
06. september 2022
Foto Scanpix

Euroopa Komisjon tegi teisipäeval ettepaneku peatada Euroopa Liidu (EL) ja Venemaa vahelise viisalihtsustuslepingu kohaldamine täielikult. Agressioonisõjas osalev riik nagu Venemaa ei tohiks saada viisalihtsustust seni, kuni ta jätkab oma hävitavat välispoliitikat ja sõjalist agressiooni Ukraina vastu ja eirab täielikult rahvusvahelist reeglitel põhinevat korda, leidus komisjon.

Lepingu peatamine tähendab, et Venemaa kodanikel ei ole enam eeliskorras pääsu EL-i ning nende viisataotluse menetlemine pikeneb ning muutub kallimaks ja keerulisemaks. Liikmesriikidel on Venemaa kodanike lühiajaliste viisade taotluste menetlemisel ulatuslik kaalutlusõigus ning nad saavad tagada suurema kontrolli EL-i reisivate Venemaa kodanike üle.

EL jääb avatuks teatavatele reisijate kategooriatele, kes taotlevad viisat olulistel eesmärkidel, eelkõige EL-i kodanike pereliikmetele, ajakirjanikele, teisitimõtlejatele ja kodanikuühiskonna esindajatele.

Komisjon esitas teisipäeval ka ettepaneku okupeeritud Ukraina aladel välja antud Venemaa passide mittetunnustamise kohta.

“Venemaa jätkab oma ebaseadusliku sõjategevusega rahvusvahelise õiguse rikkumist, pannes ukrainlaste vastu toime jõhkraid kuritegusid ning õõnestades julgeolekut ja stabiilsust nii Euroopas kui ka kogu maailmas,” ütles siseasjade volinik Ylva Johansson. “Selline tegevus rikub viisalihtsustuslepingu aluspõhimõtteid ning on vastuolus EL-i ja selle liikmesriikide huvidega. Tänase ettepanekuga annab EL ühtse ja jõulise vastuse. Võtame peagi vastu täiendavad suunised, et tagada Venemaa kodanike viisataotluste ja piiriületuste rangem kontrollimine, katkestamata seejuures sidemeid Venemaa teisitimõtlejate ja kodanikuühiskonnaga.“

Kõrgem viisatasu

Viisalihtsustuslepingu peatamise ettepanekuga kaotatakse kõik lihtsustused Venemaa kodanikele, kes taotlevad Schengeni alal viibimiseks lühiajalist viisat. Selle asemel kohaldatakse viisaeeskirja üldeeskirju.

Praktikas tähendab see Venemaa viisataotlejatele kõrgemat viisatasu: kõigi viisataotlejate viisatasu suureneb 35 eurolt 80 eurole; pikemat menetlusaega: tavapärane tähtaeg, mille jooksul konsulaadid peavad tegema viisataotluse kohta otsuse, pikeneb 10 päevalt 15 päevale. Seda ajavahemikku võib üksikjuhtudel pikendada kuni 45 päevani, kui taotlus on vaja täiendavalt läbi vaadata; rangemaid eeskirju mitmekordsete viisade kohta: viisataotlejad ei saa enam nii lihtsalt viisasid, mis kehtivad mitmekordseks Schengeni alale sisenemiseks ning viisataotlejatelt nõutakse rohkem dokumente: viisataotlejad peavad viisa taotlemisel esitama kõik nõutavad dokumendid. Viisalihtsustuslepingu lihtsustatud loetelu nende puhul enam ei kehti.

EL on sõlminud viisalihtsustuslepingud vaid piiratud arvu riikidega. Need lepingud põhinevad EL-i ja asjaomase riigi vastastikusel usaldusel ja ühistel väärtustel. Venemaa sissetung Ukrainasse on aga sellega selgelt vastuolus. Seepärast on meetmed EL-i ja selle liikmesriikide oluliste julgeolekuhuvide kaitsmiseks õigustatud.

Venemaa reisidokumentide mittetunnustamine

Lisaks tegi komisjon täna ettepaneku EL-i ühise lähenemisviisi kohta okupeeritud välisriikides välja antud Venemaa passide mittetunnustamise kohta, kuna Venemaa hoogustab praegu oma tavapasside väljastamist rohkematel väljaspool valitsuse kontrolli olevatel Ukraina aladel, eelkõige Hersonis ja Zaporižžjas. Liikmesriigid ei tohiks tunnustada okupeeritud Ukraina aladel välja antud Venemaa passe kehtivate dokumentidena viisade väljastamiseks ja EL-i välispiiride ületamiseks.

Euroopa Nõukogu peab nüüd viisalihtsustuslepingu peatamise ettepaneku läbi vaatama ja selle vastu võtma. Kui ettepanek on vastu võetud, jõustub peatamine teisel päeval pärast ettepaneku avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Venemaad teavitatakse peatamisotsusest hiljemalt 48 tundi enne selle jõustumist.

Euroopa Parlament ja nõukogu teevad otsuse okupeeritud aladel välja antud Venemaa reisidokumentide mittetunnustamise kohta. Meetmed jõustuvad esimesel päeval pärast nende avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Peagi esitab komisjon täiendavad suunised, et toetada liikmesriikide konsulaate üldistes Venemaaga seotud viisaküsimustes, sealhulgas viisalihtsustuslepingu peatamise rakendamiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.