"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
video Vabade ametikohtade arv on jätkuvalt üle 13 000, kuid prognooside järgi on meid ootamas töötuse tõus (0)
06. september 2022

Statistikaameti andmetel oli selle aasta teises kvartalis Tallinnas vabade ametikohtade arv 5743. See on eelmise aastaga võrreldes 7% rohkem. Tööandja algatusel lahkus ametist ligikaudu 5000 inimest.

Vabade ja hõivatud ametikohtade koguarv oli 637 657, millest suurima osa moodustasid töötleva tööstuse, kaubanduse ja hariduse tegevusalad. Vabu ametikohti oli kõige rohkem hulgi- ja jaekaubanduse (2422), hariduse (1837) ja töötleva tööstuse (1705) tegevusaladel.

Statistikaameti analüütiku Argo Tarkiaineni sõnul moodustas vabade ametikohtade määr käesoleva aasta teises kvartalis ametikohtade koguarvust 2,1%. Kõikidest vabadest ametikohtadest 35% olid avalikus sektoris. „Kõige kõrgem vabade ametikohtade määr oli avaliku halduse ning finants- ja kindlustustegevuse tegevusaladel ning madalaim mäetööstuse tegevusalal,“ ütles ta. “Maakondadest on kõige rohkem vabu töökohti Harjumaal.”

Chart

Description automatically generated

Enamik vabadest ametikohtadest asusid Harju maakonnas (80%), sh Tallinnas (72%), järgnesid Tartu (5,0%) ja Pärnu maakond (3,3%). Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim Harju ja Viljandi maakonnas ning madalaim Jõgeva ja Tartu maakonnas.

Töötukassa Tallinna ja Harjumaa osakonna juht Siim Sarapuu lisas, et praegu oktoobris, novembris ja detsembris töötute arv tõuseb. “Need, kes praegu kaotavad töö, neil aja maha võtmist ei ole põhjust võtta,” märkis ta. “Üle-eestiline statistika näitab töökohtade poolt meie vaates juba jahenemist. Kui vaatame neid töökohti, mis on hetkel Tallinnas ja Harjumaal pakkuda, on see number kuskil 2500 töökohta. Neli kuni viis kuud tagasi oli meil pakkuda töökohti 4500 kuni 5000.”

Teises kvartalis võeti tööle 61 834 ja töölt lahkus 53 515 inimest. Tööjõu liikumist iseloomustav tööle võetud ja töölt lahkunute summa ehk tööjõu käive suurenes eelmise aasta teise kvartaliga võrreldes 18%. „Tööle võetud ning ka töölt lahkunud inimeste arvu poolest olid eesotsas hulgi- ja jaekaubanduse, töötleva tööstuse ning halduse- ja abitegevuste tegevusalad. Tööandja algatusel lahkus ametist 5070 töötajat, mis moodustas 9% kõigist töölt lahkunutest,“ lisas Tarkiainen.

Hõivatud ametikohtade arvu ja tööjõu liikumise hindamiseks kasutab statistikaamet maksu- ja tolliameti töötamise registri andmeid. Kvartali keskmine vabade ja hõivatud ametikohtade arv avaldatakse kuu lõpu seisuga. Statistikatöö avaliku huvi peamine esindaja on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, kelle tellimusel statistikaamet andmeid kogub ja analüüsib. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.