"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Vladimir Svet: Tallinn ei hakka joodikute parke looma (1)
06. september 2022
Tallinna abilinnapea Vladimir Svet. Foto Mats Õun

Viljandi linna eksperimendid teatud linnaruumi joodikutele eraldamisega on kindlasti huvitav katse. Tallinna pargid on avatud kõikidele inimestele ning eeldame, et valdav enamus inimesi avalikku korda ei riku.

Linnamööbli ümberpaigaldamine ja laiemalt linnaruumi planeerimine ja kujundamine kindlasti mõjutab inimeste liikumist ja käitumist, k.a. nende inimeste käitumist, kes eelistavad liikuda ringi napsusena. Siiski sellised lahendused ei pruugi olla pikemas plaanis jätkusuutlikud. Hiljuti ilmus Eesti Päevalehes lugu joodikutega kaasnevatest murekohtadest Tallinna linnaosades (28.08), mis tõestab, et võti probleemi lahendamiseks peitub mujal. 

Hetkel tegeleme probleemi tagajärgedega, ehk tagame avalikku korda. Selleks on Tallinna linnaosavalitsustele eraldatud vahendid turvafirmade palkamiseks, et nad tegeleks eriti probleemsete piirkondade pideva seirega ja saaks vajadusel sekkuda. Avaliku korra rikkumistele aitab vastu seista ka munitsipaalpolitsei.

Pidev suurtes kogustes alkoholi tarbimine on sotsiaalne probleem, kuigi selle ilmingud ulatuvad ka linnaruumi ja mõjutavad kaaskodanike turvatunnet. Kohalikud omavalitsused peaks lahendama joodikutega kaasnevaid muresid koostöös riigiga läbi ennetustöö, toimivate raviskeemide ja rehabilitatsiooni, mis praegusel hetkel – arvestades probleemi ulatust – on ilmselgelt ebapiisavad või puuduvad sootuks. Sotsiaaltöötaja või raviarst peaks inimest edasi suunama vastavasse kohta abi saamiseks, mitte parki, kus võib rahuliku südamega napsutada, kahjustades nii iseenda tervist kui ühiskonna turvatunnet.

Omaette probleem on toidu- ja alkoholipoodide vilistamine seadusele: tihtipeale müüakse alkoholi ka neile, kes on juba silmnähtavalt purjus. Paraku politseil napib võimalusi selle üle piisavas mahus järelevalvet teha. 

Park olgu jätkuvalt mõeldud kõikidele: koeraga jalutavale keskealisele, sõpradega mängivale lapsele või pingile korraks puhkamiseks istunud vanaprouale. Joodiku koht pole pargis, vaid seal, kus teda päriselt aidatakse. Eraldi reservatsiooni-tüüpi joodikute pargi loomine seda eesmärki ei teeni ning Tallinnas me neid looma ei hakka.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vot nii
10. sept. 2022 09:26
https://forte.delfi.ee/artikkel/91250149/forte-intervjuu-psuhhiaater-ants-kask-alkohol-ja-narkootikumid-on-eestis-votnud-nahtamatu-epideemia-mootmed?