"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
video Kaja Kallas: üks tegeleb sõja, energiakriisi ja inimeste aitamisega, teine tantsupööretega (2)
08. september 2022
Peaminister Kaja Kallas. Foto: Mats Õun

“Kindlasti olete kätte saanud augustikuu elektriarve, mis tõi järjekordse jahmatuse,” ütles Kaja Kallas Facebooki otseülekandes. “Paratamatus on see, et see on alles algus. Peame rääkima sellest, kuidas olukorda parandada ja leevendada. Kõik raskused on seotud sõjaga Ukrainas, mille alustas Venemaa.”

Peaminister Kaja Kallas kirjutas Facebookis, et sügise algusega on inimestel kindlasti kerkimas ka uusi küsimusi. Kolmapäeval kell 16 oli peaminister taas otsepildis ning vastas küsimustele nii energiakriisi, venelaste elamislubade kui ka toetuste kohta.

Et talveks valmistuda peame elektrienergiat kokku hoidma. “Väga paljud teist on sellele mõelnud ja vastavalt tegutsenud,” rääkis Kallas. “Aga on ka ettevõtteid ja inimesi, kes saavad veel kaasa mõelda, mis tooks hindu kõigile alla. Palusin teil küsimused nii Facebooki kui ka Instagrami kirjutada, võtan need nüüd ette.”

Kuidas selgitada vanurile, et ma ei saa tal tuba soojaks kütta, kuna pensionist ei jätku elektriarveteks ja ka ravimiteks? “Tõepoolest on see suur mure, millega tegeleme. Me ei jäta mitte kedagi hätta!” ütles Kallas. “Oleme juba kõige haavatamatele perekondandele tõstnud toimetulekutoetust 33 protsenti, et nad saaksid kuludega toime tulla. Riigikogus on ka elektri universaalteenuse eelnõu. Lisaks on valitsus kokku leppinud toetada elektri-, gaasi- ja kaugküttearvete tasumist.”

Uuel aastal 1. jaanuril tõusevad laste- ja peretoetused. “Näiteks esimese ja teise lapse toetus tõuseb 80 euroni, mis on 33 protsendiline tõus,” loetles Kallas. “Üksikvanema lapsetoetus tõuseb 80 euroni, mis on neljakordne tõus. Lasterikka pere toetus kolme kuni kuue lapse puhul tõuseb 600 euroni, seitsme ja enama lapse puhul 800 euroni ja mõlema puhul tõuseb toetuse tase 50 protsenti.”

Kallas lisas, et märkimisväärselt tõstetakse ka tulumaksuvaba miinimumi, mis aitab eelkõige väikese sissetulekuga inimesi. “Seda samuti alates 1. jaanuarist ning see tõuseb 654 euroni. Selle määra tõus on ka 30 protsenti,” rääkis ta.

Inimesi ei jäeta raskete energiaarvetega üksi

Uuest aastast tõuseb pensioni baasosa 20 euro võrra. “Aastal 2023 kasvab keskmine vanaduspension 42 euro võrra ehk see on kiireim kasv, mis on lähiajaloos tehtud,” kinnitas Kallas. “Oktoobris suureneb üksiku pensionäri toetus 200 eurole. Uuest aastast jõustub ka tulumaksuvabastus pensioniealistele inimestele keskmise vanaduspensioni ulatuses.”

Kallase sõnul on Euroopas mõistetud ja Putin on ise välja öelnud, et Venemaa kasutab gaasi Euroopa vastu relvana. “Nende lootus on, et lääs, sealhulgas ka meie, sellele survele vastu ei pea, see tähendab suurt ohtu meie julgeolekule,” sõnas ta. “Fookus on ikkagi sellel, et aitaksime inimestel toime tulla, rakse aeg üle elada ja minna edasi julgeolekus nii, et me ei peaks oma turvalisuse pärast muretsema.”

Inimesed ega ka eelmised ja praegune valitsus ei ole Kallase sõnul süüdi selles, et energiahind on tänaseks lakke küündinud.

Olemasolevaid elamislube riik kehtetuks ei tunnista. “Vastavalt nende olemasolule saab inimene ka küsida pikendust,” vastas Kallas Nikita küsimusele, kas riik võtab elamisload venelastelt ära. “Oleme rääkinud, et me väga selgelt vaatame, kellele elamislube või viisasid anname.”

Andrei küsis peaministrilt, millal on Eesti täitsa puhas punamonumentidest.  “Keeruline on see, et osade punamonumentide all on inimeste säilmed, sellest tulenevalt ka reeglid,” märkis Kallas. “Sellega tegeletakse järk-järgult ning liigutakse kohalike omavalitsustega koostöös tehes edasi.”

Venemaa nõuab seda, mis ei ole talle kunagi kuulunud

Steven küsis, mida teeb Eesti 25 protsendilise inflatsiooniga. “See on väga suur väljakutse,” vastas peaminister. “See on justkui sõja maks, mida meie maksame eurodes samal ajal kui ukrainlased maksavad seda inimeludes. Meil on raske talv tulemas ja seetõttu peame vaatama, kuidas inimesi aidata suurenenud kuludega ja tulevad. Inflatsiooni algpõhjused on meist väljaspool.”

LNG terminali rajamine peaks püsima graafikus. “Novemri lõpuks on meil olemas Paldiskis koostöös erasektoriga LNG terminal, kuhu äärde tuleb taasgaasistamise võimalusega laev. Lisaks oleme soetanud riigile gaasivaru ja oleme sõlminud ka solidaarsuslepped Soome ja Lätiga,” ütles Kallas. “Oleme püüdnud omalpoolt teha kõik selleks, et mitte olle mõjutatud Venemaa tegevusest.”

Milliseid lahendusi on Euroopa Liit pakkunud Venemaale, et lõpetada sõda Ukrainas? “See on väga suure lõksuga küsimus,” vastas peaminister. “Venemaa taktika on alates Nõukogude Liidust olnud see, et Venemaa nõuab midagi, mis neile mitte kunagi kuulunud, siis esitab ähvardusi ja lõpuks loodab, et lääs pakub neile midagi, mida neil enne kunagi olnud ei ole. Kokkuvõttes Venemaa alati võidab ja see on lõks, millesse meie ei tohi astuda.”

See ei ole aus ka Ukraina seisukohast. “Tuletan meelde, et Venemaa on oma piiridest läinud välja iseseisva riigi kallale ja üritab seal neid alasid okupeerida,” lisas Kallas. “Rahvusvahelises õiguses oleme kokku leppinud, et selline asi ehk agressioon teise riigi vastu on kuritegu ja seda ei tohi sallida. Minu seisukoht, millega ka oma liitlastega tööd teen, on see, et peame olema ühtsed ja me ei tohi Venemaale anda mitte midagi, mis ei ole neile varasemalt kuulunud. Tuleb minna edasi Venemaa isoleerimisega.”

Õpetajate palk on suur mure

Kuidas säilitada rahu, kui kuulata neid, kelle kõigi mures on süüdi peaminister? “See on selline amet, oma muredega siia tullakse ja mitte rõõmudega,” lausus Kallas. “Teispidi on see suur väljakutse leida lahendusi. Kõiki õnnelikuks ei suudagi teha ja väga palju on kriitikat, mida tuleb üle elada, aga see käib selle ameti juurde.”

Lisette küsis, kuidas lahendatakse õpetaja palga küsimus, kui muutust ei tule, plaanib ta eriala vahetada. “Õpetajate palk on koguaeg südamel ja seda me ka riigieelarve strateegias arutame, mis on need vüimalused õpetajate, päästjate ja politseinike palku kogumis tõsta,” kostis Kallas. “Me soovime saada eelarve riigikogule esitatud septembri lõpuks. Selleks ajaks peaks olema ka vastus konkreetsele küsimusele. Praegu ma ei hakka numbreid välja tooma, sest läbirääkimised veel käivad.”

Tantsusaate suur fänn

Gunnar küsis, kas peaminister hoiab Jüri Ratasele “Tantsud tähtedega” saates pöialt. “Esiteks tahan öelda, et kui viimati see tantsusaade oli, siis olin selle suur fänn,” sõnas Kallas. “Kavatsen seda kindlasti ka sel korral vaadata. Mulle endale tantsimine väga meeldib.”

Kallas lisas, et kui nägi Jüri Ratase videoid tantsutundidest, pani see teda mõtlema, kui erinevates maailmates elatakse. “Riigi hierarhias kõige tähtsam inimene on president, teine on riigikogu esimees ja alles kolmas on peaminister,” ütles ta. “Üks tegeleb sellega, kas tema tantsupööre tuleb piisavalt hästi välja ja teine tegeleb sõjaga, energiakriisiga, inflatsiooniga, energiatoetustega ja inimeste aitamisega. Aga ma soovin tõesti Jüri Ratasele tantsusaates väga palju edu.”


Jüri Ratas: mina küll ei kahtle, et Sanna Marin suudab nii tantsida kui ka edukalt Soome riiki juhtida

“Hea peaminister tundub leidvat, et tegeleda saab kas ühe või teise asjaga, kas tantsu või elektrihinnaga,” kirjutas riigikogu esimees Jüri Ratas Facebookis.

“Ma olen alati pidanud oluliseks, et inimene suudab tegeleda paljude valdkondadega ja keskenduda, eriti peab seda suutma poliitik ja vältimatult peaminister. Ma arvan, et see on väga vajalik — olla välispoliitikas aktiivne, aga mõista ka Eesti inimeste muresid, arutleda Washingtonis, tegutseda Karksis jne. Mina küll ei kahtle, et Sanna Marin suudab nii tantsida kui ka edukalt Soome riiki juhtida.”

Jüri Ratas
Pilt: Scanpix

Ratas lisas, et kui peaministril on abi vaja energiakriisis ja rekordilise hinnatõusu ohjamisel, saab sahtlist võtta juba aasta algul esitatud ettepanekud. “Keskerakond on igal juhul valmis aitama, pakkuma taaskord konkreetseid meetmeid ja selgitama Reformierakonnale rahulikult, miks ikkagi on praeguses olukorras vaja Eestimaa inimesi ja ettevõtteid aidata,” lisas ta. “Nii, nagu tegime seda möödunud talvel. Keeruline oli, aga väljakutseid me ei pelga!”

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tants kestab veel
11. sept. 2022 08:49
https://www.youtube.com/watch?v=alLi8i9BQK4
stiilinäitaja
10. sept. 2022 16:15
https://www.youtube.com/watch?v=ubIq7WHB0Cc