"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Omanike Keskliit: energiatoetused ei järgi võrdse kohtlemise põhimõtet (4)
08. september 2022
Foto Pixabay

Eesti Omanike Keskliit tervitab valitsuse abinõusid eratarbijatele energiakandjate hindade kompenseerimisel. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettevalmistatud määruse kohaselt maksab tänu toetustele keskmine gaasitarbija sel kütteperioodil gaasi eest umbes 50%, elektrienergia eest umbes 21% ja kaugkütte eest suurima kaugküttepiirkonna näitel 14% vähem.

Omanike Keskliidu esimehe Priidu Pärna sõnul on erinevalt eelmisest aastast oluline ja positiivne muudatus, et toetust ei tule eraldi taotleda ja see rakendub tarbijale automaatselt. Toetused on siiski vaid leevendus probleemile ja oluliselt rohkem raha tuleb tarbijatel kõrgete energiahindade juures taskust välja käia nagunii. Samuti ei arvesta toetused suurperede olukorda, kelle elektritarbimine on võib olla leibkonna suurusest tulenevalt oluliselt suurem.

Eesti Omanike Keskliidu seisukohalt tekitab elektri, gaasi ja kaugkütte kulude hüvitamine siiski ebavõrdse kohtlemise olukorra nende kodutarbijate suhtes, kes kasutavad kütmiseks pelleteid, puuhalge või vedelkütust. Pärna sõnul on pelletite ja halupuude hind aastaga kahekordistunud.

Seda on põhjustanud Eestis metsamajandusele täiendavate piirangute kehtestamine ja suur üle-euroopaline nõudlus, sh asjaolu, et katlamajad varuvad puitu talvehooajaks ning ajavad hinnad üles. Põhiseaduse kohaselt tuleb isikuid võrdselt kohelda – kui kõigi koduomanike küttekulud on kordades kasvanud, siis ei saaks toetused olla suunatud vaid osale tarbijatest. Pelletite ja halupuude soetamise osaline hüvitamine võiks käia omavalitsuste kaudu kuludokumentide alusel. Lisaks oleme koos Õliliiduga teinud ettepaneku, et ajutiselt lubataks kasutada kütmiseks oluliselt soodsamat erimärgistatud diiselkütust.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vaatleja
10. sept. 2022 12:15
https://novaator.err.ee/1608710869/ehitusfuusik-pika-plaanita-jaab-riik-kuttearveid-loputult-kinni-maksma
probleem
10. sept. 2022 08:52
Küttepuid ja briketti müüvad ettevõtted ei väljasta arveid. Ka pangaülekandega maksmine tõestaks ostu-müügi tehingu toimumist, aga maksta tuleb ainult sularahas.
põhjus
10. sept. 2022 08:46
https://eestinen.fi/2022/09/miks-on-nii-et-odava-elektri-eest-makstakse-kallist-hinda-sest-30-aastat-tagasi-lepiti-kokku-sellises-susteemis/
ei mingit soodustust halupuudele ja pelletile jms.
10. sept. 2022 06:12
kõik, kel elamud on hajaasustuses- on ka olemas metsast puud olemas. Et poliitikutest ahvid tahtsid raha pesta , kuulutati paljud piirkonnad TIHEasustuseks ja sellega seoses on määratud kaugkütte -tsentraalkütte piirkonnad. Ja nii ongi , siinkohal läks peerudel uuesti pesemiseks - kuidas sa tuttavale pressid kaugküttega liitumise ja nii on paljudes kohtades ikakgi ehitatud muu kütte vajadusele. Seega, peaks siin KONKUrentsiamet ja Riigikontroll ütlema oma sõna - kui neis piirkondades pole tehtud liitumisi KOV endi poolt määratud kaugküttele , jäävad neile muu kütte kasutajaile toetused maksmata!!!!!!!!!!!!!!! Tuleb ju ükskord need tõusikud ja rahapesijad ning seadustega mängijad suruda vastu planku ja lõpetada EV tunnustatult korruptsioon!