"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
video Puhangu tänava elanik Heldur Põllu: päevalilled muutkui kasvasid ja kasvasid, kuni üks hetk olid nad neljameetrised (0)
08. september 2022
Foto: Tallinna Televisioon

“Poest ostsin juhuslikud seemned, mis pidid 1,4 meetri kõrguseks kasvama, aga lõpuks kasvasid nelja meetri pikkuseks,” ütles Puhangu tänava elanik Heldur Põllu. “Inimesed käivad siin pildistamas ja kiidavad, et väga hästi on välja tulnud.  Käiakse isegi küsimas, kus need saime – Maxima poest – muud ei oska midagi öelda.”

Põhja-Tallinnas ühe Puhangu tänava kortermaja eest möödudes võib silmata sürrealistlike päevalilli, mis tekitavad tunde justkui oleks ära eksinud “Alice Imedemaal” raamatukaante vahele. Nimelt kasvasid lilled ligi nelja meetri kõrguseks.

Põline Tallinna mees Heldur Põllu on puhangu tänaval elanud 34 aastat. Lilleilu loomine on kujunenud igakevadiseks hobiks. Midagi sellist, mis juhtus tänavu, pole aga mees  oma silmaga iial enne näinud.  Naabruskonnas on päevalilled tõeliseks vaatamisväärsuseks kujunenud.

Puhangu tänava päevalillede kõrgus kahvatub aga absoluutse maailmarekordi kõrval. Teadaolevalt on kõige pikemad päevalilled lausa üheksa meetri ja 17 cm kõrgused.

Pole kuulda, et Eestis oleksid nad nii kõrgeks kasvanud, küll aga korraldavad kohalikud maakonnalehed sügiseti maakonna kõrgeima päevalille konkursse. 

See, kui kõrgeks päevalilled sirguvad,  sõltub väga palju nende kasvutingimustest. “Kui on hea soe suvi, päevalill armastab sooja, on rammus kasvukoht ja ei ole väga tuuline, siis päevalill võib täitsa jõudsalt kasvada, eriti kui on tegu kõrgekasvuliste sortidega,” rääkis Tallinna Botaanikaaia troopiliste- ja subtroopiliste taimede osakonna juhataja Jaan Mettik. “Sageli jõuavad päevalilled inimeste aeda nii, et inimesed on toitnud talvel linde ja siis ikka linnud natukene pudistavad peenra kohal ja sealt linnutoidust on hakanund kasvama üksikud päevalilleseemned.”

Maailmatuma kõrgeid päevalilli võib silmata ka Tallinna Botaanikaaaias, kus tänavu suvel oli külastatavus üle ootuste hea.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.