"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Esmaspäevast saab esitada Tallinna kaasava eelarve ettepanekuid (0)
09. september 2022
Foto: Mats Õun

“Kuna sügis on käes, on käes ka aeg uuesti alustada Tallinna kaasava eelarve protsessiga,” tõdes abilinnapea Vladimir Svet, kelle sõnul on järgmisel aastal kaasava eelarve ideede kogueelarve miljon eurot.

Tallinn ootab esmaspäevast, 12. septembrist kuni 2. oktoobrini kõigi linlaste ettepanekuid selle kohta, milliseid projekte võiks rahastada linna kaasavast eelarvest 2023. aastal. Raha jaotatakse kaheksa Tallinna linnaosa vahel nii, et aluseks võetakse baassumma, mis on veidi üle 65000 euro ja allesjäänud osa summast moodustab linnaosa elanike suhtarv.

“Võiks öelda, et laias laastus 100 000 eurot saab üks linnaosa kaasava eelarve jaoks ning linnavalitsusel on võimalus vajadusel, kui mõni projekt läheb 10 protsendi võrra kallimaks, sinna ka vahendeid juurde kaasata,” selgitas Svet.

Kaasava eelarve ideekorjele saavad kõik Tallinna elanikud alates 12. septembrist oma ideid esitada Tallinna veebilehel https://www.tallinn.ee/et/kaasaveelarve või linnaosavalitsustes ja Tallinna linnavalitsuse teenindussaalis ning ideid saab esitada eesti, vene ja inglise keeles.

Kaasava eelarve planeeritav kogusumma 2023. aastal on üks miljon eurot, täpse summa kinnitab Tallinna Linnavolikogu Tallinna linna 2023. aasta eelarve vastuvõtmisel. Linlased saavad omale meelepäraseid projekte toetada 21. novembrist kuni 4. detsembrini toimuval avalikul hääletusel.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul peegeldab kaasava eelarve ideekorje pealinlaste soove ja nägemust meie linna tulevikust ja selle arengust. „Linna juhtidele on aga kaaslinlastelt laekunud tagasiside ja ideed oluliseks töövahendiks nende nägemuste realiseerimiseks ja otsuste tegemiseks. Samas pakkudes inimestele ka võimalust selles protsessis osalemiseks,“ märkis Kõlvart.

„Varasemad aastad on näidanud, et linlased soovivad linnaruumis näha väga praktilisi ja rakenduslikke projekte. Ent just üheskoos saamegi kujundada oma kodulinna roheliseks, hubaseks ja mõnusaks elupaigaks.“

Esitatud ideede teostatavust hindab ekspertkomisjon ning sõelale jäänud ideed liiguvad edasi tutvustamisele, arutamisele ja seejärel rahvahääletusele. Ent arvestada tuleb sellega, et kaasava eelarve raha saab kasutada üksnes avaliku kasutuse ja vaba juurdepääsuga objektide jaoks. 

Igas linnaosas saab järgmisel aastal ellu viia ühe kaasava eelarve tingimustele vastava projekti, mille linnaosa elanikud on ise välja pakkunud ja mis on saanud hääletusel kõige enam hääli. 

Tallinna linn algatas kaasava eelarve esmakordselt 2020. aastal ja selle investeeringute kogumahuks 2021. aastal oli 800 000 eurot. Toona laekus ideekorjele 420 ideed, millest 99 läksid edasi avalikule hääletamisele. 2021. aastal laekus 2022. aasta kaasava eelarve ideekorjele 389 ideed ja avalikule hääletamisele läks neist 132.

Lähemalt saab Tallinna 2023. aasta kaasava eelarve kohta lugeda SIIT  

Kaasava eelarve hääletus algab 21. novembril ja kestab 4. detsembrini.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid