"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Kolonel Mart Vendla: olukord Ukaina rindel annab põhjust mõõdukaks optimismiks (1)
09. september 2022
Mart Vendla. Foto Mats Õun

“Hetkel ei toimu arenguid ja Vene Föderatsiooni sõjaliste eesmärkide saavutamine on suuresti pausile pandud, rinne on sisuliselt takerdunud,” ütles kaitseväe peastaabi ülema asetäitja kolonel Mart Vendla. “Vene Föderatsioon keskendub peamiselt kaitsele ja kaitse püsimisele.”

Vendla sõnul on ka kogu rinde ulatuses põhjust ukrainlastel mõõdukaks optimismiks. “Suuri arenguid ei toimu ja Venemaa eesmärkide saavutamine on pandud pausile,” sõnas ta. “Vene väed keskenduvad pigem kaitse püsimisel. Lisaks viivad Vene väed läbi kompavaid rünnakuid Ida-Ukrainas Bahmuti ja Avdiivka suunal.”

Häid tulemusi on andnud Ukrainale ka löögid Venemaa varustuse, laskemoonaladude ja logistika pihta. “Kui kokku arvestada rünnakutes hävinud ja sõjategevuses kasutatud laskemoon, on Venemaal alles napilt üle poole suurtükiväe laskemoonast,” ütles Vendla. “See on ka põhjus, miks suurtükimoona üritatakse peale saada Põhja-Koreast.”

Ukraina üksused on viimase paari päevaga saavutanud edu Harkivi lõunaosas. “Kahe päevaga tagasi võetud sama palju territooriumi, kui Vene väed vallutasid kahe kuuga kogu Ukrainas,” märkis Vendla reedesel kaitseministeeriumi pressikonverentsil. “Ukraina vägede pealtung Harkivi oblastis on olnud nii edukas, et järgmise kahe-kolme ööpäevaga võidakse jõuda strateegiliselt olulise Kupjanski linna alla.”

Vene vägede ümbergrupeerimine Hersoni kaitseks on õgvendanud Harkivi oblastis vägesid. “Ukraina kasutas seda oskuslikult ära ja taktikaliselt pealetung liigub hästi,” kirjeldas Vendla. “Järgmise 24, 48, 72 tunniga võib oodata, et jõutaks Kupjanksi alla välja, seal on oluline raudtee- ja teede sõlm, mis varustab Izjumi suunda. See ei tähenda, et kogu regioonis Vene vägede kaitse kokku kukuks, aga see raskendab oluliselt logistika pealevoolu. Maantee nr 22 peal liigutakse suure hooga edasi.”

Kui ukrainlased Kupjanski tagasi vallutavad, võib sattuda ohtu kogu Vene väegrupeering Kupjanskist Slovjanskini Donetski oblastis. Hinnanguliselt jääb sellele rindelõigule üle 10 000 Vene sõduri.

Vendla sõnul on Ukraina vägesid saatnud lõunarindel Hersoni suunal mõningane taktikaline edu. “Territooriumi pole oluliselt tagasi vallutatud, kuid see pealetung aitas peatada Donetski suunal Vene vägede rünnakud,” rääkis ta. “Kumbki osapool Hersoni üle kontrolli nii pea ei saavuta.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kohalik
11. sept. 2022 17:43
h ttps://eestinen.fi/2022/09/piltuudis-venemaal-avati-eestis-maha-voetud-tanki-monumendi-koopia-koos-kurjakuulutava-sonumiga/ h ttps://eestinen.fi/2022/09/kas-ukrainas-labi-kukkunud-venemaa-rundab-jargmisena-balti-riike-lekkis-info-voimalike-loogisuundade-kohta/