"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
video Noortekambad mürgeldavad linnaruumis: rikutakse öörahu, tarvitatakse alkoholi ning tülitatakse kodanikke (1)
09. september 2022
Foto: Tallinna Televisioon

„Avalikus kohas alkoholi tarbimine, alaealiste puhul ka suitsetamine, öörahurikkumised, avaliku korra rikkumised ja kodanike tülitamised ning lärmamised,“ kirjeldas Tallinna Munitsipaalpolitsei kesklinna piirkonna peainspektor Jaanus Kivi noortekampade käitumist. „Kõige suurem probleemne koht on kesklinnas Musumägi ja ka Kanuti aed.“

Koroonaaja lõppemine ja soojemad kuud on Tallinna parkidesse toonud taas noortekambad. Probleem ei ole otseselt kogunemistes endas. Oluline on, et selle jooksul ei kahjustataks enda tervist ja häiritaks teisi. “Mitte ainult riskinoored, aga seal on ka noori, kes lihtsalt igavlevad ja neil ei ole midagi targemat teha. See on huvitav koht ja privaatne, tänavalt ei ole näha, mis seal toimub, on riskinoori, probleemseid noori ja lihtsalt selliseid, kes tahavad näha, et mis seal toimub.”

Linn on otsustanud probleemide ennetamiseks pealinna parkide olukorrad üle vaadata ning järgmiseks aastaks ette valmistada, et ei korduks mõned aastad tagasi Kanuti aias toimunud stsenaarium.

“Riskinoored on inimesed, kelle puhul näeme, et neil on elus probleem, nad vajavad tuge ja abi,” rääkis Tallinna abilinnapea Vladimir Svet. “Tänapäeva riskinoorte puhul räägime ka vaimsest tervisest. Meie küsimus on eeskätt selles, kuidas ennetada noorte inimeste probleeme ja kui need on tekkinud, siis mida teha, et neid probleeme vähendada. Kui riskinoorte kogumised hakkavad mõjuma ka avalikule korrale halvasti, siis kuidas maandame neid probleeme.”

Sveti sõnul pole tarvis noori parkidest laiali ajada vaid hoolitseda selle eest, et neil oleks teisi tegevusi ja et kogunemised ei kulmineeruks alkoholi tarbimise ning aja raiskamisega. “Siin tulevad mängu mobiilsed noorsootöötajad, kes kuulavad noori ja suunavad neid näiteks noortekeskustesse või huvialade juurde,” märkis ta.

Tallinna mobiilse noorsootöö peaspetsialist Aleksei Jefimov ütles, et kõigepealt luuakse usalduslik kontakt noorega, kes lihtsalt passib või pargis joob. “Meie eesmärk on märgata neid,” ütles ta. “Iga sellise tegevuse juures tahavad noored tegelikult tähelepanu. Või kui selleks on näiteks töö leidmine, siis hakkame sellest perspektiivist rääkima. Samal ajal anname igapäevaselt märku, et oleme kohal, valmis neid kuulama ja aitama.“

On tõendatud, et õigel ajal õige abita jäänud noor on suure tõenäosusega täiskasvanuna riigi ja omavalitsuse tuge vajav, suurem on õigusrikkumiste sooritamise risk ja erinevate terviseprobleemide oht.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Roheliste elu
9. sept. 2022 09:40
See on see, mida avalikud "mõnusad" autovabad alad toovad.