"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Suri Suurbritannia kuninganna Elizabeth II (0)
09. september 2022
Foto Scanpix

Neljapäeval lahkus oma Balmorali lossis elavate kirjast Suurbritannia kuninganna Elizabeth II, kes oli selleks ajaks valitsenud üle 70 aasta, kaugelt kauem kui ükski teine Briti monarh.

Pärast Elizabethi rekordilist 70 aastat kestnud valitsemisaega asub troonile tema vanim poeg Charles. 

Buckinghami palee teadaandele järgneb kümnepäevane üleriigiline leinaperiood. 

“Kuninganna suri rahus Balmoralis täna pärastlõunal,” seisis avalduses.

Elizabethi arstid väljendasid varem neljapäeval muret eaka kuninganna tervise pärast. 

Kõik tema lapsed Charles, printsess Anne, prints Andrew ja prints Edward suundusid varem kuninganna Šotimaa residentsi Balmoralisse. Samuti läksid sinna Charlesi pojad prints William ja Harry.

Kahe päeva eest määras kuninganna ÜK 15. peaministriks Liz Trussi. 

Kuninganna Elizabeth II asus troonile 25-aastaselt 1952. aastal pärast Teist maailmasõda. Ta oli troonil 70 aastat, mille jooksul leidsid maailmas aset ajaloolised sotsiaalsed, poliitilised ja tehnoloogilised muutused.

Brittide seas kestvalt populaarne Elizabeth II oli kuninganna ja riigipea veel 14 endisele Briti kolooniale, sealjuures Austraaliale, Kanadale ja Uus-Meremaale. 

Samuti oli ta veerand inimkonda hõlmava Rahvaste Ühenduse ja Inglismaa Kiriku juhiks.

Kuningas Charles: Elizabeth II oli kallis monarh ja armastatud ema

Briti uus kuningas Charles III ütles neljapäeval, et kuninganna Elizabeth II oli kallis monarh ja armastatud ema, keda jäädakse igatsema üle maailma.

Kuninganna surm oli “minu ja kõigi minu perekonnaliikmete jaoks suurima kurbuse hetk”, ütles Charles avalduses.

Paavst Franciscus väljendas kurbust seoses Elizabeth II surmaga

Paavst Franciscus väljendas neljapäeval sügavat kurbust seoses Suurbritannia kuninganna Elizabeth II surmaga.

Paavst lisas, et palvetab kuninganna “igavese puhkuse” ja poja Charlesi eest, kui temast saab kuningas.

Katoliku kiriku pea avaldas uuele monarhile saadetud isiklikus läkituses austust kuningannale, kelle elu möödus lakkamatus riigi ja rahva teenimises.

“Avaldan austust tema eeskujule pühendumisest kohusetäitmisele ja tema vankumatule usule Jeesusesse Kristusesse,” sõnas paavst.

Sturgeon: Elizabeth II surm on sügavalt kurb hetk ÜK ja maailma jaoks

Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon ütles neljapäeval, et kuninganna Elizabeth II surm on sügavalt kurb hetk Ühendkuningriigi, Rahvaste Ühenduse ja maailma jaoks.

“Tema elu oli erakordne pühendumine ja teenimine,” ütles Šotimaa iseseisvumist Suurbritanniast toetav Sturgeon.

“Šoti rahva nimel edastan ma sügavaima kaastunde kuningale ja kuninglikule perekonnale,” lisas esimene minister.

Iirimaa president  Michael D. Higgins nimetas kuningannat muu hulgas “Iirimaa tähelepanuväärseks sõbraks”.

“Elizabeth II oli Iirimaa tähelepanuväärne sõber, kellel oli suur mõju vastastikusele mõistmisele ja headele suhetele meie kahe rahva vahel,” sõnas president.

Briti peaminister Liz Truss kutsus neljapäeval rahvast ühtsena toetama uut kuningat Charles III.

“Täna läheb kroon edasi, nagu see on toimunud rohkem kui 1000 aastat, meie uuele monarhile, meie uuele riigipeale, Tema Kuninglikule Kõrgusele kuningas Charles III-le,” ütles valitsusjuht.

“Me peame kõik rahvana kokku hoidma, et teda toetada, et aidata tal kanda seda erakordset vastutust, mida ta nüüd kannab meie kõigi eest,” lisas Truss.

Briti Rahvaste Ühendus leinab kuningannat

Kui Suurbritannia jäi reedel kuninganna Elizabeth II lahkumise tõttu sügavasse leina, siis teevad seda samuti inimesed endistes Briti dominioonides ja kolooniates, kus temas on nähtud sümboolset kuju ning seost minevikuga.

96-aastase kuninganna surm tõi emotsionaalse vapustuse, mis ulatus Aafrikast Vaikse ookeanini.

“Paapua uus-guinealased mägedest, orgudest ja rannikutelt tõusid täna hommikul uudise saatel, et jumal on meie kuninganna puhkama viinud,” rääkis peaminister James Marape rahvale, lisades, et teda on kutsutud “Emakeseks-kuningannaks”.

Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern luges ärevaid uudiseid kuninganna seisundi kohta enne uinumist ja varahommikul taipas ta kohe, mis on juhtunud. “Ma olen väga kurb,” ütles ta.

Kanada peaminister Justin Trudeau kinnitas, et “kuninganna jääb alatiseks oluliseks osaks Kanada ajaloost”.

“Ta oli üks mu lemmikinimestest maailmas,” lisas Trudeau, öeldes, et jääb igatsema isiklikke vestlusi, mis tal kuningannaga olid.

Enamik Suurbritannia endistest kolooniatest on pärast seda, kui Elizabeth Windsor 1953. aastal troonile tõusis väga palju muutunud.

Kui toona oli India elanike arv umbes 380 miljonit, siis nüüd on see juba 1,4 miljardit.

India peaminister Narendra Modi meenutas, et Elizabeth II näitas talle käsitsi valmistatud taskurätikut, mille India iseseisvuse käilakuju Mahatma Gandhi talle pulmadeks kinkis.

“Pean seda žesti alati kalliks, kirjutas hindurahvuslasest Modi Twitteris. “Ta kehastas avalikus elus väärikust ja sündsustunnet. Valus tema surma pärast.”

Briti Rahvaste Ühendusse kuulub 56 riiki, enamik neist on endised Briti kolooniad, ning seal on 15 maad, kus Elizabeth II oli kuni siiani riigipea. 

Jaapan: Elizabethi II surm on suureks kaotuseks kogu maailmale

Jaapani peaminister Fumio Kishida ütles reedel, et Suurbritannia kuninganna Elizabeth II surm on suureks kaotuseks kogu maailmale.

Kishida väljendas kuninganna surmaga seoses ühtlasi sügavat kurbust.

“Suurbritannia maailmas läbi segaste aegade juhtinud kuninganna surm on suur kaotus mitte ainult Ühendkuningriigi rahvale, vaid ka kogu rahvusvahelisele kogukonnale,” ütles peaminister ajakirjanikele.

Briti valitsus kinnitas üksmeelset toetust kuningas Charles III-le

Uue Briti peaministri Liz Trussi ministrite kabinet toetab kuninganna Elizabeth II surma järel üksmeelselt kuningas Charles III, teatas reedel Downing Street.

“Kabinet on ühinenud toetuses Tema Majesteedile kuningale, kes leinab koos Ühendkuningriigiga oma ema lahkumist,” ütles peaministribüroo pressiesindaja ajakirjanikele.

Ministrid pidasid reedel kuningannat mälestades leinaseisaku.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid