"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Arheoloogiasügise raames algas „Apteeker Melchiori“ ajalooprogramm (0)
10. september 2022
Apteeker Melchior. Foto: Robert Lang

Laupäeval, 10. septembril algasid Arheoloogiasügise programmi kuuluvad „Apteeker Melchiori“ filmide teemalised üritused, mille raames tutvustab Tallinna Linnamuuseum keskaega ja Tallinna ajalugu noortele sobivas võtmes.

Tänavu seitsmendat korda toimuv „Arheoloogiasügis“ kestab septembrist kuni 10. novembrini. Tallinna Linnamuuseumi ja „Apteeker Melchiori“ filmitriloogia tootjate koostöös saavad huvilised osaleda ekskursioonidel, loengutel, muuseumitundides ja külastada näitust filmide tegemisest. Toimub ka gümnasistidele mõeldud konkurss, mis kutsub üles looma koos oma meeskonnaga interaktiivset seiklusmängu „Retk läbi keskaegse Tallinna“.

Tallinna Linnamuuseumi ajaloolane Küllike Tint tõdeb, et ka ajaloolased ise ei tea detailse täpsusega, milline keskaegne Tallinn täpselt välja nägi, kuid Apteeker Melchiori filmides esitatud nägemus ja vanalinnas asuvate apteeker Melchiori tegevuspaikade külastamine aitab väga hästi kujundada ettekujutust selleaegsest elust. „Ekskursioonil osalejad saavad viibida paikades, millel on filmis oluline roll. Arheoloogiasügise üritused aitavad paremini mõista, milline oli keskaegne Tallinn, selles toimiv ühiskond ja kuidas elu pealinnas sel ajal toimis,“ selgitas Tint.

„Apteeker Melchiori“ filmide produtsendi Veiko Eskeni hinnangul moodustavad noored kõige suurema osa filmide vaatajaskonnast ja nii Indrek Hargla raamatud kui Elmo Nüganeni filmid on suurendanud huvi keskaja vastu. „Triloogia esimest filmi „Apteeker Melchior“ on kinos vaatamas käinud juba üle 128 000 inimese. Teine film alles kogub vaatajaid ja praeguseks on filmi kinos näinud 55 000 inimest. See on arvestatav hulk huvilisi, kes soovivad ka ise Melchiori maailmast osa saada. Linnamuuseumi vanalinnaretkedel, näitustel ja eriüritustel on neil see võimalus.“

Arheoloogiasügis, mille keskne teema on tänavu apteeker Melchior, annab ülevaate Tallinnas toimunud väljakaevamistest, leidudest ja uuematest uurimustest ning pakub mõtlemisainest Tallinna ajaloost.


10. ja 17. septembril toimuva Tallinna vanalinnas ekskursioonid “Apteeker Melchiori filmi radadel”. Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis saab kuulata loenguid osteoloogiast ehk luuteadusest, ravimisest, apteegivahenditest ja keskaegsest relvastusest.

22. septembril toimub Martin Malve loeng „Vägivald, meditsiin ja Oleviste kirik apteeker Melchiori valguses“.

6. oktoobril on Kiek in de Kökis Monika Reppo loeng „Ravi iga tõve vastu: klaasist apteegipurgid ja -pudelid“.

10. novembril toimub Ain Mäesalu loeng „Relvastus ja sõjandus keskaega käsitlevates mängufilmides (peamiselt „Apteeker Melchiori“ näitel)“.

Ekskursioonide ja muuseumitundide täpsem teave ja piletid: https://www.linnamuuseum.ee/cat-kiek-in-de-kok/arheoloogiasugis-2022-tallinna-linnamuuseumis/


Septembrist kuni novembri lõpuni toimub gümnaasiumiõpilastele mõeldud konkurss “Retk läbi keskaegse Tallinna”. Konkursi eesmärk on avada noorte jaoks linna ajaloolist pärandit, leida selleks uusi võimalusi ja kasutata uudseid võimalusi. Meeskonnad loovad stsenaariume interaktiivse mängu jaoks ning võitja stsenaariumist valmib mäng koos tutvustava lühivideoga.

Konkursi võitjad saavad külastada Lätis asuvat Cinevilla filmilinnakut, kus filmiti ka oluline osa Apteeker Melchiori filmide stseenidest.

15. septembril toimub Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi Neitsitorni lektooriumis keskajaloopäev konkursist huvitunud gümnaasiumiõpilastele.

Täpsem info konkursi ja keskajaloopäeva kohta kohta: https://www.linnamuuseum.ee/cat-kiek-in-de-kok/bkonkurss-koolinoortele-bbrmotle-valja-keskaegne-seiklus-br/

Kiek in de Köki fuajees on kuni aasta lõpuni avatud näitus “Kuidas valmisid filmid apteeker Melchiorist”, kus on eksponeeritud fotograaf Robert Langi fotod filmi võtteperioodist. Täpsem info näituse kohta: https://www.linnamuuseum.ee/cat-kiek-in-de-kok/naitus-kuidas-valmis-film-apteeker-melchiorist/


Apteeker Melchiori triloogia põhineb raamatumüügi edetabelite tipust tuntud Apteeker Melchiori romaanidel. Stsenaristid Indrek Hargla, Elmo Nüganen ja Olle Mirme põimisid filmide stsenaariumeis raamatutest tuntud tegelased ja sündmused täiesti uute ja põnevate, filmi jaoks loodud keerdkäikudega.

Filmi režissöör on Elmo Nüganen (Nimed marmortahvlil, 1944), tootjatest on Taska Film („O2“, „Fred Jüssi. Olemise ilu“, „Talve“, „Klassikokkutulek“, „Nimed marmortahvlil“, „1944“), Nafta Films („O2“, „Supilinna salaselts“), Apollo Film Productions („Talve“, „Vanamehe film“, „Soo“) ja HansaFilm („Tõde ja õigus“). Apteeker Melchiori film valmib Eesti-Saksa-Läti-Leedu koostöös, kaastootjateks on Maze Pictures Saksamaalt, Film Angels Productions Lätist ja InScript Leedust. Operaator on Mihkel Soe, kunstnik Matis Mäesalu, monteerija Marion Koppel, helilooja Liina Sumera, eriefektide juht Jan Viljus.

Triloogia peaosades astuvad üles Märten Metsaviir, Maarja Johanna Mägi, Alo Kõrve, Marko Matvere ja teised tuntud Eesti näitlejad. Filmitootmist toetasid Eesti Filmi Instituut, Kultuuriministeerium, Viru Filmifond, Saarte Fond, Tartu Filmifond, National Film Centre of Latvia, Riga Film Fund, Lithuanian Tax Incentive, Creative Europe MEDIA, Kanal2 ja Apollo TV.

Nii triloogia esimene osa „Apteeker Melchior“ kui ka teine osa „Apteeker Melchior. Viirastus“ linastuvad kinodes üle Eesti.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.