"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
FOTOD Vabaõhumuuseumis sai Eesti Leiva päeval ja sügislaadal nautida kultuuriprogrammi ning valida parimat laadaleiba (0)
11. september 2022
Albert Truuväärt

“Tänavuse ürituse fookus on ehedal eesti rukkileival ja toidukultuuril, aga ka vaimutoidul, mida saab just raamatutest. Sügislaadal pakutav kaup ning laste- ja erialakirjanduse väljapanekud, mida programmi jooksul tutvustatakse, on kosutuseks nii kehale kui vaimule. Põnevat uudistamist, ise tegemist ja katsetamist jätkub kogu perele,” sõnas ürituse projektijuht Merike Puura.   

Vaata galeriid (41)

Eesti Vabaõhumuuseum kutsus 11. septembril Eesti Leiva päevale ja sügislaadale, mis toimus juba 15. korda. Sündmuse aukohal on ikka leib ja selle kõrval vaimutoit – teadmised, mida saab raamatutest. Toimus käsitöö-, toidu- ja leivalaat ning valida saab parimat laadaleiba.   

Kultuuriprogrammist muuseumi hoonetes sai osa kell 11–16. Talust talusse liikudes näeb külastaja, kuidas käib eesti rahva peatoidu, rukkileiva valmistamine rehepeksust kuni leiva küpsetamiseni. Leiva peale sobivat imemaitsvat võid valmistatakse Härjapea talus, kus on tutvumiseks välja pandud ka valik 1930. aastate põllumajandusajakirju. Kolhoosi korterelamu keldris saab tutvuda nõukogudeaegsete kokaraamatutega, mille retseptide järgi valmivad hoidised 1960. ja 1970. aastate korterites. Kuie kooli loodusloo tundides õpitakse tundma teravilju, põllu- ja metsataimi.  

Külla tulevad Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Haapsalust Iloni Imedemaa, kes korraldavad mitmekesiste tegevustega lastekirjanduse õue Sassi-Jaani talu hoovil. Lapsed saavad meisterdada kila-kola raamatuid, draakoneid ja printsesse, kirjutada muinasjuttu ning joonistada koomikseid. Pulga talu hoovile on oodatud vanu talulapse mänge mängima ja nukuteatrietendust vaatama kõik lapsed ja lapsemeelsed.  

Sügislaadal, mis kulgeb piki muuseumi peateed, leidis nii kohalikku toidukaupa kui ka käsitöömeistrite loomingut. Kolu kõrtsi tallialuses rõõmustasid külastajaid koori- ja viiulikontserdid ning üheskoos valiti parimat laadaleiba. Võitja kuulutati välja kell 15.   

Kell 11.30 toimus Sutlepa kabelis leiva õnnistamise palvus, teenib õpetaja Toomas Paul. 

Ürituse kava leiab muuseumi kodulehelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.