"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Kuni 50-aastased mehed käivad arsti juures harvem kui naised (1)
12. september 2022
Pilt on illustratiivne. Foto Scanpix

“Terviseprobleemide esinemine on uuringu järgi sagedasem nende meeste hulgas, kes töötavad alakoormusega või suure ülekoormusega, samuti nende seas, kes teevad peamiselt füüsilist tööd,” ütles Baltic Agro tootejuht Tiina Meikar. “Siiski tuleks sõltumata töö iseloomust käia meestehaiguste kabinetis regulaarselt enda tervist kontrollimas juba alates 40. eluaastast, sest näiteks Eesti meeste üks suurimaid probleeme eesnäärmevähk on varajase avastamise korral kergesti korrigeeritav.”

Tervise Arengu instituudi ja Tartu Ülikooli Kliinikumi koostöös läbi viidud uuring näitab, et Eesti mehed kasutavad kuni 50. eluaastani tervishoiuteenuseid vähem kui naised ning kui lõpuks jõuvad arsti juurde, on tervishoiukulud oluliselt suuremad kui naistel.

Meikari sõnul on põllumehed aastaid kaasa tulnud, et spetsiaalset meeste tervisele tähelepanu juhtivat helesinist silokilet osta ja seeläbi kampaaniasse oma panus anda, ent oluliselt raskem on mehi arsti juurde regulaarsesse kontrolli saada, mida näitab ka hiljutine Tervise Arengu instituudi ja Tartu Ülikooli Kliinikumi koostöös läbi viidud uuring.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku ja Baltic Agro koostöös juhivad tänavu meeste tervisele tähelepanu üle 44 000 helesinisesse kilesse rüütatud silopalli, mis on viimaste aastate suurim kogus.

Eesti 40-49-aastaste meeste suurimad tervisemured hiljutise Tervise Arengu instituudi ja Tartu Ülikooli Kliinikumi koostöös läbi viidud uuringu kohaselt on ülekaal ja 27 protsenti uuringus osalenutest on tõsises ülekaalus ehk rasvunud ja vaid 28 protsenti selle vanusegrupi mehi on normkaalus. Uuringus osalenutel oli normist kõrgem kolesteroolitase 73 protsendil ja kõrge vererõhk 55 protsendil meestel. Võimalik eesnäärmehaigus esines igal kuuendal ehk 15 protsendil meestel.

“Eesti on eesnäärmevähi esinemissageduse poolest Euroopas esirinnas. On väga oluline, et see haigus võimalikult varajases staadiumis avastataks,” ütles Tartu Ülikooli Meestekliiniku meestearst Kristjan Pomm. 

Tema sõnul on arsti juures käimine vaid üks osa oma tervise eest hoolitsemisel ning pika ja tervisliku eluea tagab haiguste ennetamine ja tervislik elustiil. Üldised soovitused tervislikuks elustiiliks, sealhulgas kehakaalu ja vererõhu kontrolli all hoidmiseks on toituda mitmekesiselt, hoida kontrolli all soola tarbimist, teha regulaarselt trenni ning hoiduda mõnu- ja sõltuvusainetest.

“Tervislik eluviis hoiab ära rasvumist ja kehakaalu tõusu, mis muidu viiks õige pea maksaprobleemideni, diabeedini, depressioonini ning erinevate seksuaalhäireteni, mis täna on kahjuks Eesti meeste seas liialt levinud,” ütles Pomm. “Eesti meeste oodatav eluiga sünnihetkel oli 2020. aaastal 74 eluaastat, mis on oluliselt vähem võrreldes Põhjamaadega, samuti võrreldes Eesti naistega. Pikem, tervem ja õnnelikum eluiga võiks olla stiimul, millele tuleks hakata mõtlema juba varajases keskeas.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nüanss
12. sept. 2022 19:57
Perearst on ettevõtja ja pole profülaktilisest uuringust huvitatud. Peavad olema ka kaebused.