"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
esita oma ideed Linlased: kesklinnas võiks olla rohkem vaba aja veetmise ruumi, Kristiinesse talvine liuväli, äärelinnadesse rohkem kunstiobjekte (1)
12. september 2022

“Juba kesklinnas oleks tore, kui oleksid näiteks pikniku pidamise kohad, mis ei ole Snelli park,” ütles linlane Triin. “Tahaks sellist vaba aja veetmise ruumi rohkem. Linnas on parklad, mis on ebavajalikud, näiteks Viru keskuse taga, aga parkla asemele parki teha on jällegi keeruline.” Joogiveekraanid ja välijõusaalid on väga toredad. Ma olen isegi kuulnud noori bussis rääkimas, et lähme Vabaduse väljakul maha, siis ma saan vett võtta. See on väga tore.

Kaasav eelarve tähendab seda, et kõik Tallinna elanikud saavad esitada oma kogukonnale meelepäraseid ideid, mida linna raha eest võiks rajada. Arvestada tuleb, et kaasava eelarve raha saab kasutada üksnes avaliku kasutuse ja vaba juurdepääsuga objektide jaoks. 

Tallinna linn algatas kaasava eelarve esmakordselt 2020. aastal. Kui esimesel korral oli eelarveks 800 000 eurot, siis nii mullu kui ka tänavu on selleks ette nähtud miljon eurot. 

Rohelise pealinna ideed

Joogiveekraanid kesklinnas ja terviseradade ääres, uued välijõusaalid või pumptrack rada – need on vaid vähesed ideed eelnevate aastate Tallinna kaasava eelarve võiduideedest.

Maarika arvas, et Kristiine parki võiks rajada talvise liuvälja. “Et me ei peaks külmetama toas, vaid lähme õue uisutama,” rääkis ta. “Lastele meeldib seal mängida, inimesed jalutavad, neid uisuparke võiks rohkem olla.”

Tallinna abilinnapea Vladimir Svet ütles, et oodatakse ettepanekuid, milliseid avaliku ruumi investeeriguid saaks inimeste kodu linnaosas ligi 100 000 euro eest teha. “Lisaks peavad olema need sellised, et kõik saaksid neid kasutada,” märkis ta. “Ainuke oluline täiendus, mis on toimunud sel aastal on mõelda sellele, millised tegevused või investeeringud võiksid aidata kaasa Tallinna rohelise pealinna eesmärkidele. Kuidas muuta sõbralikumaks meie linnaruum, kuidas motiveerida inimesi keskkonnasõbralikumalt käituma, kuidas muuta Tallinn rohelisemaks. Muidugi võib pakkuda täiesti erinevaid ideid, aga loodame, et mõeldakse ka sellele, kuidas võiks idee haakuda rohelise pealinna programmiga.”

Joogiveekraanid leiavad igapäevaselt kasutust

Igas linnaosas saab aastas ellu viia ühe projekti, mis on saanud hääletusel kõige enam hääli. Näiteks Kristiines ja Mustamäel said mullu enim hääli välijõusaalide ideed. “Mulle meeldivad välijõusaalid väga,” rääkis Elis. “Iganädalaselt ma seal ei käia, aga külastan ikka.”

Üle-eelmisel aastal Kesklinnas võidutsenud joogiveekraanide idee on samuti inimeste seas soojalt vastu võetud ning leiab igapäevaselt kasutust. “Olen isegi kuulnud bussis, kuidas noored valivad oma marsruuti selle järgi, kus on joogiveekraanid,” lisas Triin. “Et lähme Vabaduse väljakul maha, siis saan vett võtta.”

Üle-eelmine aasta laekus ideekorjele 420 ideed ning eelmine aasta 329 ideed. Keskmiselt on kaasava eelarve hääletusel osalenud 20 000 inimest.

Kaasava eelarve ideekorjele saavad kõik Tallinna elanikud alates 12. septembrist oma ideid esitada Tallinna veebilehel https://www.tallinn.ee/et/kaasaveelarve või linnaosavalitsustes ja Tallinna linnavalitsuse teenindussaalis ning ideid saab esitada eesti, vene ja inglise keeles.

  • 12. september – 2. oktoober 2022: ideede kogumine (infopäevad ideede esitamise võimaluste tutvustamiseks, ideekorje veebikeskkonnas ja posti teel)
  • 3. oktoober – 18. november 2022: ideede teostatavuse hindamine (ideede täpsustamine autoritega ja sõelumine ekspertkomisjonis) ja ekspertkomisjoni läbinud ideede tutvustamine ja avalikud arutelud
  • 21. november – 4. detsember 2022: avalik hääletamine
Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sütiste parkmetsaga tehti ju algust
10. sept. 2022 05:45
seal saab harjutada jõutrenni - raie, lõhkumine- halud, saab halu vist harrastada, grillimise kohad olid nagunii. Kes on selles kirjutises Triin ? Miks mingi teismelise arvamus on nii õhinapõhine- eraldi vaja haljakutele pikniku kohti? - selles mustas õhus, tolmus, müras ja teistele viibijatele on puhkuseks ? Palun, on olemas kergteed Viimsisse , Harku metsa, Astangule, Pääsküla rabasse, Ülemiste äärde, Tähetornis, Nõmme väliujula-Hüppetorni, jms. - minge sõitke või jalutage sinna teistest eemale ja chillige või sugutage Kõigepealt tehke selgeks, mida tahate mõista keset linna PIKNIKU nimest tulenevalt.... Kui hakatakse jooma alkot , sussitama fooliumgrillidega liha , suitsetatakse (suits, kanep), ilmuvad süstijad .... Need rikkumised pole märgatavad kuni ei teki teatud taset ja võimendust. Muusika kuulamine ... Teie aga hakkate sõeluma ja tellite mõtteid - selgitamata omale , mis sellega kaasneda võib.