"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Kaja Kallas energia kokkuhoiust: külmkapid välja lülitada ja joogid soomlaste eeskujul lumme külma (10)
14. september 2022
Foto Mats Õun

Me tegeleme inimeste aitamisega erinevate toetustega, et seda rasket talve üle elada. Me oleme kõik energiasõjas… ja me peame vaatama, mida me saame teha selleks, et ka energia kokkuhoius kaasa aidata. Kõik ei saa kokku hoida, aga paljud jällegi saavad. Kui need, kes saavad, seda teevad, siis on abiks see ka nendele, kes ei saa kokku hoida,“ rääkis peaminister Kaja Kallas Riigikogu infotunnis erinevatest energia kokkuhoiu võimalustest ja inimeste toetamisest.

Kallas tõi kokkuhoiu ning külmkappide väljalülitamise näitena Soome, kes on andnud soovitused, kuidas elektrit kokku hoida. „Soome ajakirjanduses üks poeomanik rääkis, et tema tegi oma poekülastajate hulgas küsitluse: kas teile on okei, kui ma tõmban välja külmkapid, mis hoiavad jooke külmas? Need karastusjoogid ei lähe pahaks, kui nad seisavad niisama. Selle tulemusena ta suudab kokku hoida aastas 8000 kilovatt-tundi. Inimesed ütlesid, et jah, me oleme nõus, et me ei tarbi talvel külmi jooke,“ tõi Kallas soomlasi eeskujuks, „ilmselt Soomes saab need joogid ka lihtsalt lumme panna,“ lisas ta.

Peaminister tõi ka välja, et sel hetkel, kui elektri hind ulatus Eestis 4000 euroni megavatt-tunni eest, siis paljud inimesed lülitasid ka meil külmkapid välja. Selle tulemusena, et elektri kokkuhoidu tehti ühe tunni jooksul nii massiliselt, hoiti kokku 100 megavatt-tundi. See tähendab, et tegelikult see hind oleks liikunud allapoole, kui oleks börsil olemas ka selline võimalus.

Ta selgitas, et Eesti on teinud ettepaneku: kui börsihind läheb järgmise päeva kella kolmeks lukku ning kõik teevad oma pakkumised, ja on selge, et sellest jääb puudu näiteks 2,4 megavatti, nagu juhtus 4000-eurose tunnihinna puhul, siis kõik saavad 15 minutiks teha uued pakkumised, et kui palju nad suudavad kokku hoida. Selle tulemusena olnuks selline võimalus, et hind oleks olnud 4000 euro asemel 1000 eurot megavatt-tunni kohta selle tunni jooksul.

Rääkides ettevõtete toetamisest kõrgete energiahindade puhul, tõi Kallas välja selle, et ettevõtted oleksid konkurentsivõimelised võrreldes ka teiste riikide ettevõtetega. „Loomulikult me peame tegema kõik selleks, et võimalikult vähe oleks pankrotte. Aga ma ei saa seda kindlasti öelda, et ühtegi pankrotti ei tule, sest rasked ajad on tulemas,“ hoiatas ta.

Peaminister märkis ära ka äsja Euroopa Komisjoni välja käidud seisukohti energia kokkuhoiust, millest üks tähendab, et iga riik saab ka kohustuse vähemalt 10–15% elektrit kokku hoida. „See võib tähendada teatud juhtudel ka seda, et meie suured energiamahukad ettevõtted, kus tegelikult võib-olla töötajaid ei olegi nii palju, on teatud juhtudel isegi mõistlikum, et need ettevõtted mõneks ajaks panevad ennast kinni selleks, et kõik teised saaksid odavamat elektrit,“ pakkus ta.

Ühe võimalusena pidas Kallas tõenäoliseks kehtestada ka ettevõtetele teatud ajaks universaalteenus. Neljapäeval valitsuses arutame seda ja loodetavasti jõuame otsustele, teatas Kallas.

Kommentaarid (10)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tegelik olukord
17. sept. 2022 21:21
kaubakeskuses kõik külmikud eraldavad soojust,st.et reguleerida tuleks kaubakeskuse üldtemperatuuri ja lõpetada see jama- ehitame ventilatsioone, mis tagastavad soojust- kuidas nad tagastavad? Kaubandus ju kasutab lisaks ka kaugkütet.Kui seda ei kasutataks, siis oleks sellest süsteemist kasu. Samad andmed on saladuseks ka elamutel. Kus on need andmed, kuisuur on kasu sellest teadmata tagastuse efektist?Millised on tegelikud kulud filtritele ja üldhooldusele(ka selleks kulutatakse energiat). Narvas peaks selle Krüptovaluuta tehase äkki sulgema ?, milline ju elektrijaama kõrval pidi olema nagu meedias väideti ja tohutu energia kasutab
Lumememm
17. sept. 2022 10:30
Keegi teab kus Kaja elab ? Saaks tema lumehanges nosimas käia ☝️🤣
Paganarh
15. sept. 2022 21:08
lehvita papsi miljoneid
Vana
15. sept. 2022 10:29
Ei maksa tühja ilkuda, Kaja peab silmas põhiliselt suurpoodide jookide külmikuid, talvel ju külma jooki eriti ei nõuta. Muidugi on ka rikkureid, kellel kodus joogikapp õlut täis aga siin tekib juba patriotismi küsimus kui ikka ei jätku siis tuleb eelkõige rikastel kokku hoida, mitte laiata. Penskarid koonerdavad niigi aga laias laastus pole sellest eriti kasu.
naine
15. sept. 2022 10:17
Inimesi on mõnus mõnitada, Kaja, onju? See on nii haige, kui rumalat juttu võib ajada inimene, kes peaks rahva vajaduste eest seisma....Toompeal seisavad kõik ainult oma rahakoti eest...rahvas...mis asi see on?
Margit Vijar
15. sept. 2022 09:28
Eeskuju näitamisega peaks alustama Kaja Kallas. Alustada võiks sellega, et vallavalitsus ja riigikogu alustavad kokkuhoiuga ja teevad edaspidid oma istungid õues.
Arvamus
15. sept. 2022 04:42
Peale 30 õnnelikku iseseisvusaastat ei tohiks küll põhjust nii vaene olla, et isegi külmkapi peaks välja lülitama. Või kuidas?
njah
14. sept. 2022 22:43
igasugused batsillid aktiveeruvad toasoojas
teada värk
14. sept. 2022 17:35
Joogid tuleb viia hoopis autosse!
Minu Arvamus
14. sept. 2022 15:54
Kaja Kallas energia kokkuhoiust: külmkapid välja lülitada ja joogid soomlaste eeskujul lumme külma . . . * Kas Kaja Kallas ise ka oma soovitusi järgib või teda kriis ei puuduta? Või ei huvita üldse, sest sissetulekutega probleeme ei ole? Küll on söönul hea näljasele dieedi kasulikkusest rääkida.