"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Toidutootjad soovivad energiahindadele piirhinda Roomet Sõrmus: Nii suurt kuluhüpet pole võimalik toiduhindadesse üle kanda (0)
15. september 2022
Foto: Scanpix

„Toidutootjate sõnum on üsna selge: energiakriisiga toimetulemiseks on vaja leevendusmeetmeid, sest nii suuri kuluhüppeid ei ole võimalik toiduhindadesse üle kanda. Loodame, et elektrienergiale ja gaasile kehtestatakse piirhinnad, millest kõrgemad kulud ettevõtjatele kompenseeritakse,“ rääkis Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Maaeluminister Urmas Kruuse kutsus kokku kohtumise, arutamaks toidujulgeoleku küsimusi. Minister soovis saada toidusektori esindajatelt hinnangut, mis on hetkel suurimad väljakutsed seoses energiakandjatega ja millistest täiendavatest meetmetest oleks praegu ettevõtjatele kõige rohkem abi.

Toidutootjad on Sõrmuse sõnul oma ettepanekud juba teinud ning nende elluviimisega ei saa enam viivitada. Praeguses olukorras on oluline säilitada Eesti tootjate konkurentsivõime nii sise- kui välisturgudel.

Sõrmus pidas oluliseks, et maaeluminister ettevõtjate organisatsioonidega koosoleku kokku kutsus, seda eriti olukorras, kus energiakriis on iga päevaga aina süvenemas ning toidujulgeolek on kriitilise tähtsusega ülesanne. „Põllumajandus- ja toidusektori ettevõtted vajavad kriisis erilist tuge, et meie isevarustatus ei saaks kannatada,“ märkis ta.

Põllumajanduskoja hinnangul vajavad nii väiksemad kui suuremad toidutootmise ettevõtted elektrihinna lage, nagu pakutakse kodutarbijatele. „Fikseeritud elektrihinnad on ebamõistlikult kõrged ja tootjad ei suuda täita neile pandud pikaajalisi kohustusi,“ nentis Sõrmus.

Raha riigieelarvest

Põllumajandus-kaubanduskoda on seisukohal, et suuremaid energiatarbijaid tuleks informeerida ka elektrihinna tippudest, et ettevõtetel oleks võimalik oma tootmisprotsessi elektritarbimist pisutki reguleerida. „Kui tavatarbija saab ajutiselt elektritarbimist katkestada, siis loomakasvatuses ja toidutootmises neid võimalusi ei ole. Tuleb arvestada, et igasugune elektritarbimise vähendamine mõjutab otseselt loomade heaolu ja tervist, rääkimata kvaliteetse toodangu tootmisest,“ selgitas Sõrmus.

Ka põllumajanduses on olukord jõudmas kriitilisse punkti, kus väetiste tarneraskused ja hüppeline hinnatõus on edasise toimetuleku seadnud küsimärgi alla. Väetiste tarneraskuste taga on omakorda Euroopa väetisetootjate gaasi puudusest ja gaasi erakordselt kõrgest hinnast tingitud tootmiste sulgemine. „Kui siia loetellu lisada veel, et järgmisel aastal on oodata Euroopa Liidu põllumajandustoetuste vähenemist, siis vajame vältimatult siseriiklikku tuge põllumajandusele ja toidutootmisele, mistõttu tuleb selleks vahendid riigieelarvesse planeerida,“ kutsus koja juht valitsust üles tegutsema.

Hinnalagi elektrile ja gaasile

Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja Sirje Potisepp ütles, et kuna toidutööstus on otseselt seotud tarbijate sissetulekutega ehk rahakotiga, siis on nad teinud valitsusele omalt poolt ettepanekud, mis aitaks leevendada edasisi drastilisi toiduainete hinnatõuse. „Me ei küsi palju, vaid teeme konkreetsed ettepanekud,“ lausus ta. 

Toiduliidu põhiettepanekuks on kehtestada toidutööstustele, kui elutähtsa teenuse osutajatele sarnaselt eratarbijatega hinnalagi elektri ja gaasi hinnale, millest kõrgem hind kompenseeritakse. „Seda on võimalik teha just viidates eluliselt tähtsale sektorile ning selleks on vaja vaid poliitilist tahet. Hinnatõusud sõltumata toidutootjatest jätkuvad nagunii, kuid see annaks meie toidutootjatele võimaluse hinnatõuse veidigi ohjeldada,“ nentis ta.

Potisepa selgitusel on toidutööstus kõige suurem töötleva tööstuse sektor, mis kasutab ja vajab gaasi, sest tootmisprotsessides on keetmist, aurutamist ja pastöriseerimist ning energiavajadus on suur. Lähtuvalt sellest ja energiakandjate jätkuvast hinnatõusust, on toodete omahindades energia osakaal järsult tõusnud. Ettevõtetel lühiajalisi alternatiive gaasile praegu peale kütteõli ei ole, kuid ka see on kallis, sest kütteõli hinnad läksid samuti kohe üles ja sedagi talvekuudel ei pruugi jätkuda?

Erimärgistatud diiselkütus lisatrumbina tagataskus

Kui valitsus teeks vastava otsuse nähakse ajutise lisavahendina võimalust tööstustel kasutada ka kütteks ja seadmete käivitamiseks erimärgistatud diiselkütet, mis on maksustatud kordi odavamalt kui praegune tanklates müüdav diisel. „See oleks ettevõtetele lihtsalt lisatrump tagataskus, et kui mingil põhjusel ei jätku talvekuudel piisavalt muud energiat, oleks võimalik erimärgistatud diislile üle minna,“ pakkus toiduliidu juht.

Ta avaldas lootust, et valitsuses siiski saavutatakse ka tööstuste toetuste kokkulepe. „See on oluline eelkõige meie inimestele, et nad ka edaspidi suudaksid eesti toitu poest osta. Inimesed saavadki meie sektorit aidata eelkõige sellega, et teevad teadlikke valikuid Eestis toodetu kasuks.“

Potisepa sõnul tuleks avada kõikvõimalikud toetusmeetmed ja anda ligipääs ka suurtele ettevõtetele, sest eelkõige suuremad ettevõtted on need, mis meid tegelikult kriisidest välja toovad ja suudavad pakkuda inimestele ka taskukohasemaid toiduhindu.

Suurtootjatel suured mured

Põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse liige Meeli Lindsaar tõi  ettevõtjate suure murekohana lisaks esile, et suurematel tööstustel polegi alati võimalik energiamüüjatega fikseeritud hinnakokkuleppeid teha, sest suurtele riskidele viidates neid lihtsalt ei pakuta.

„Toidutootjad andsid kohtumisel maaeluministriga edasi sõnumi, et nad vajavad elektrihinna lage nagu kodutarbijad. Fikseeritud elektrihinnad on ebamõistlikult kõrged ja tootjad ei suuda täita neile pandud pikaajalisi kohustusi,“ toonitas Lindsaar.

„Kui praegu käivad aruteludest läbi toetustmeetmete välja töötamised väikestele ja keskmistele ettevõtetele, siis peame mõistma, et suuremaid toidutootjaid ei tohi mitte mingil juhul energia leevendusmeetmetest välja jätta. Nad on elutähtsa teenuse osutajad,“ lisas Lindsaar.

Maaeluminister Urmas Kruuse tõi tootjatega kohtumise vajalikkuse välja sellega, et toidutootmine on riigi jaoks strateegiline sektor. „Jälgime terava pilguga toidusektori käekäiku ja tunneme huvi, mida saame ministeeriumis sektori heaks lisaks teha või millistest meetmetest on hetkel ettevõtjate hinnangul puudus. Kuulasime ära suurimad valukohad ning mõtleme nüüd üheskoos, mis oleks parimad lahendused,“ põhjendas minister kohtumise vajalikkust.

Kruuse kohtus esmaspäeval põllumajandus-kaubanduskoja, toiduliidu, talupidajate liidu ja kalaliidu esindajatega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.