"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Putin on mures: Venemaa ametnikud on sõja ajal hakanud senisest veel rohkem jooma (1)
16. september 2022
Vladimir Putin. Foto: Scanpix

Viimase kahe kuu jooksul on Venemaa president Vladimir Putin tõstatanud Venemaa alkoholismiprobleemi mitmel avalikul kohtumisel piirkondlike kuberneridega – pärast seda, kui ta on aastaid seda teemat suures osas ignoreerinud. Kremlile lähedaste allikate sõnul tunneb täiskarsklasest Putin vähem muret rahvatervise pärast kui Kremli ametnike ja teiste valitseva klassi liikmete joomisharjumuste pärast, kirjutab Meduza.

Venemaa president Vladimir Putin kohtus augusti keskel videolingi vahendusel Venemaa Vladimiri oblasti kuberneri kohusetäitja Aleksandr Avdejeviga. Üks Putini tõstatatud teemadest oli piirkonna kasvav võitlus alkoholismiga.

“Peame käivitama uue tervisliku eluviisi kampaania. Võitluses alkoholisõltuvusega ei saa midagi keelata, ei saa lihtsalt ülemäära hindu tõsta, ja ei saa lihtsalt kehtestada aktsiise,” sõnas Putin.

Õige lähenemisviis on tema sõnul “tervislike eluviiside propaganda” väljatöötamine, samuti “infrastruktuuri arendamine, et inimesed saaksid treenida ja pöörata kultuuriasutustele tähelepanu, mida nad väärivad”.

Mitu päeva varem oli Putin kohtunud teise piirkonnajuhiga: Kirovi oblasti kuberneri kohusetäitja Aleksandr Sokoloviga. Ka tol korral tõi Putin välja “elanikkonna kõrge alkoholiseerituse” regioonis.

 “Pole õige aeg asju vaiba alla pühkida või midagi valgeks pesta – on aeg tegeleda meie kõige pakilisemate probleemidega,” ütles Putin Sokolovile. “Ma kutsun teid üles sellele tähelepanu pöörama.”

Putin pole kunagi Venemaa alkoholismiprobleemist nii sageli rääkinud. Üks väheseid kordi, kui ta seda minevikus mainis, oli 2016. aasta pressikonverentsil, kui ajakirjanik küsis temalt denatureeritud alkoholi müügi piiramise jõupingutustest pärast 77 inimese mürgitamist Irkutskis. Putin vastas, et kuigi “alkoholiseerimine” on Venemaal tõeline probleem, ei joo venelased rohkem kui põhjaeurooplased (see pole tõsi).

Kaks Putini administratsioonile lähedast allikat aga ütlesid Meduzale, et Putini avaldused ei olnud tegelikult ajendatud statistikast. Allikate sõnul on president viimastel kuudel hakanud alkoholismi probleemile erilist tähelepanu pöörama, sest Ukraina sõja ajal on Venemaa ametnikud hakanud oluliselt rohkem jooma. Putinit häirivad eriti “teatud inimesed tema siseringist”, ütlesid allikad.

“Inimesed on oma stressi sel viisil leevendanud alates veebruarist. Ministrid, nende alluvad ja isegi mõned asepeaministrid, presidendi administratsiooni ja julgeolekunõukogu liikmed, osariigi korporatsioonide juhid ja kubernerid [hakkasid rohkem jooma],” ütles üks allikas. Ta ütles, et stressi peamiseks põhjuseks on Venemaa Ukraina sõja ja sellele järgnenud sanktsioonide tekitatud kodukahjud ning Putini hinnangul peaks bürokraatidel olema lihtsam toime tulla. Nagu Meduza on varem teatanud, ei teadnud peaaegu ükski Venemaa ametnik Putini plaanidest täiemahuliseks sissetungiks Ukrainasse enne 24. veebruari ning paljud neist veetsid järgnevad kuud šokis ja segaduses.

Meduza allikad ütlesid, et usuvad, et Venemaa ametnike suurenenud alkoholitarbimine on Putinile nii murettekitav, sest “distsipliin on kannatama hakanud”: “Mõned ametnikud on olulistest sündmustest ilma jäänud; teised on oma sõnu räsinud ja öelnud asju, millel pole ametlikes tingimustes mõtet. Laiem avalikkus on juba hakanud seda märkama.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vaatleja
17. sept. 2022 13:04
https://www.youtube.com/watch?v=4P_ihauTt7c