"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
hinnatõus Suhkur, liha, õli, teravili, kakao, jne...Odavtoiduketi loetelu kallinevatest kaupadest (0)
16. september 2022
Foto Ilja Matusihis

Kindlasti on globaalsetel sündmustel oluline mõju maailmahindadele mitte ainult kütuse ja logistikateenuste, vaid ka oluliste toiduainete kategooriate puhul, nagu suhkur, liha, õli, teravili, kakao jne. Ka pakkematerjalide hind tõuseb, mis muidugi mõjutab lõpptoote hinda riiulil,“ kommenteeris Lidl Eesti kommunikatsioonijuht Katrin Seppel jätkuvat hinnasurvet jaekaubanduses.

Tema sõnul püüab iga tootja selle olukorraga toime tulla erineval viisil. „Siin aitavad meid palju Lidli rahvusvahelised tarnelepingud ja omakaubamärgitooted. Vaatamata üldistele raskustele on Lidli hinnapoliitika paindlik, jääme truuks oma põhimõttele ning püüame alati pakkuda oma klientidele parimat hinna ja kvaliteedi suhet,“ ütles ta.

Samas on Lidl alates kevadest Tallinnas oma suurtoidupoodi avades mõjutanud ka teiste toidupoekettide hindasid, seda ka mitte nii suure, kui esialgu kardeti, hinnatõusu suunas. „Tõepoolest on mitmed majanduseksperdid on kinnitanud, et Lidli tulek Eesti turule on suurendanud konkurentsi ja pidurdanud hinnakasvu,“ märkis Seppel lisades, et märtsis, kui Lidli kauplused avati, tegid mitmed jaeketid sooduskampaaniaid, millest võitsid kõik tarbijad ja mõnda aega said Eesti elanikud nautida väga soodsaid hindu.

Lisaks hinnaaspektile on Lidli jaoks aga väga oluline ka kvaliteet. „Eesti tarbija võib olla kindel, et Lidlis on Eesti parim hinna ja kvaliteedi suhe. Konkurentsieelise annavad meile sortiment, kuhu kuuluvad suures osas omakaubamärgitooted ning pikaajalised rahvusvahelised tarnelepingud,“ selgitas ta.

Samas ei andnud Lidl hinnanguid, millised majanduspoliitilised meetmed aitaksid toiduhindade praegust kiiret kasvu alla tuua. „Euroopa suurima jaemüüjana annab Lidl endast parima, et pakkuda Eesti klientidele parima kvaliteediga tooteid parima hinnaga, kuid majanduspoliitiliste otsuste tegemine ei ole meie pädevuses,“ vastas Seppel diplomaatiliselt.

Odavad alternatiivid

Prisma Peremarketi sortimendi- ja hankedirektor Kaimo Niitaru tõi välja mitme majandusanalüütikute hinnangu, et suuremad hinnatõusud on juba toimunud ja nii kiire kasv enam ei tohiks jätkuda. „Tootjahindade edasise tõusu vastu aitaksid meetmed, mis energia- jm sisendhindu enam edasi ei tõstaks,“ sõnas ta.

Tema sõnul jõuab energia ja tooraine hinnatõus kauplustesse läbi tootjatepoolse hindade tõstmise, kuivõrd tootjate jaoks on sisuliselt kõik tootmise sisendid kallinenud. „Kaupluse poolelt suhtume kõigisse hinnatõusudesse kriitiliselt ja esitame tootjatele küsimusi nende hädavajalikkuse kohta. Praegusel ajal, kus üldine hinnatase on juba muutunud, tegutseme aktiivselt, et leida sortimenti rohkem soodsaid alternatiivtooteid. Oleme markeerinud need kauplustes tähisega „Odav hind““.

Prisma on oma kauplustes alati tegutsenud kliendi huvides, st hinnataset püütakse hoida nii soodsana kui võimalik ning ühtki hinnatõusu ei tehta põhjendamatult. „Mõistagi jälgime kaubandusturul toimuvat, jätkates seejuures oma strateegiat odavaima ostukorvi pakkumisel. Selle tõenduseks on Prisma olnud Postimehe ostukorvi uuringu võitja 11 korda viimase pisut enam kui aasta jooksul,“ näitlikustas Niitaru.

Prisma näeb tarbijate käitumises juba praegu ka seda, et kasvanud on odavamate alternatiivide otsimine, mida leitakse tihti meie omabränditoodete hulgast. „Samas peame oluliseks jätta tarbijale lai kaubavalik, mille seast ta saab poeskäigu raames valida kas odavaima alternatiivi või muu samasse kaubakategooriasse kuuluva toote,“ kinnitas ta.

Reaalpalga kahanemine mõjutab ostukäitumist

Luminori panga peaökonomist Lenno Uusküla tõi välja, et hinnatõusule annab eluasemega seotud kulutuste suurenemise kõrval, mis on aastavõrdluses peaaegu kahekordistunud, tooni ka toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnad. Ka need on kerkinud märkimisväärselt, ületades eelmise aasta hindu ligi 22 protsendiga. „Selle tulemusel on majapidamiste eelarve muutunud märkimisväärselt pingelisemaks, arvestades hinnakasvust väiksemat palgakasvu. Varasematel aastatel on reaalpalk kasvanud, kuid käesoleval aastal on suure inflatsiooni tõttu reaalsed sissetulekud kahanenud,“ lausus ta.

Uusküla sõnul kasvas Eestis jaekaubanduses käive mitte ainult müüginumbrites, vaid ka koguseid arvestades. Vaesemaks muutumise taustal on sellisest arengust aru saamiseks vaja mõista hinnatõusuootuseid ja reaalintressimäära. Kuna juba kevadel oodati märkimisväärset hinnakasvu, kuid intressimäärad olid madalad, siis on oodatav reaalne intressimäär olnud sügavalt negatiivne. Negatiivne reaalintress tähendab aga seda, et majapidamistel on optimaalne tuua tulevikus planeeritud tarbimist tänasesse päeva, sest säästude tarbimisväärtus langeb ja hoiuseintress ei suuda hinnatõusu kompenseerida. „Samuti soodustab see laenamist tuleviku arvelt, sest laenu tagasimaksmiseks tulevikus tuleb loobuda vähemast tarbimisest kui praegusel päeval on võimalik selle summa eest saada,“ nentis ta.

Kõrged hinnad, head hinnad

Peaökonomist tõi esile, et kevadel tarbisidki Eestis inimesed kõvasti, proovides ennetada hindade kasvu. Kuna aga suurema tarbimise käigus vähenevad varad veelgi ning inflatsiooniootused enam ei kasva, vaid hinnanguliselt on kahanemas, siis on tarbimine samuti vähenemas. Nii on suvekuudel olnud jaekaubanduse käibed kogustes mõõdetuna juba kahanemas. Suurenenud on vaid kasutatud asjade müük.

Eeldades, et inflatsioon alaneb märkimisväärselt ja hinnatase mõneks ajaks stabiliseerub, tähendab see lühiajalises vaates, et tarbimine peab vähenema, sest inflatsiooni ootuses enam ei tarbita, samas kui sissetulekud on väiksemad. „Eesti majandusele on isegi parem kui lühiajalises vaates hinnad ei lange. Märkimisväärne ja kiire hinnalanguse ootus vähendaks tarbimist veelgi, sest ostuotsuseid lükatakse edasi ning selle tulemusena on Eestis vähem töökohti,“ tõdes ta. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.