"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Tallinna Linnamuuseum tähistab 85. juubelit mälu aasta nime all (0)
16. september 2022
Foto: Albert Truuväärt / foto on illustratiivne

Tallinna Linnamuuseum tähistab sünnipäeva-aastat muuseumis ja linnaruumis Tallinna mälu aastaga, mille moto on “Hoia. Mäleta. Jaga.” Sel puhul tutvustab muuseum oma rolle Tallinna mälu hoidjana lähemalt.

Muuseum avab sünnipäeva-aastal külastajaile oma uksed senisest erinevalt nii tasuta muuseumipühapäevade, kontsertide kui ka muuseumi telgitaguseid külastavate ekskursioonidega. Juubeliaasta kavasse panustavad kõik seitse muuseumi filiaali vanalinnas, Kadriorus ja Kalamajas.

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul juhatasid teema-aasta sisse tasuta muuseumpühapäevad, mille senine mõju muuseumikülastuste kasvule on olnud märkimisväärne. 

„Iga kuu esimesel pühapäeval pääseb Tallinna Linnamuuseumi kõiki filiaale külastama tasuta, mis tähendab suuremat huvi ja kaasatust ka nende külastajate seas, kelle jaoks piletihind on objektiivseks põhjuseks muuseume mitte külastada. Muuseumipühapäevad on ka aidanud üle saada koroona-ajaga kaasnenud kultuurikatkestusest ning võimaldanud muuseumitele ja meie rikkale pärandile järjepanu suuremat tähelepanu tõmmata,“ rääkis Oja.
„Publikunumbrid üllatasid meid kohe esimesel korral – märtsi esimesel pühapäeval külastas seitset Linnamuuseumi filiaali ja kolme Kadrioru kirjandusmuuseumit kokku üle 5000 inimese, mis olid sel hetkel võrreldavad kogu jaanuari või veebruari külastuste numbritega. Tänaseks on muuseumipühapäevadel külastatud meie muuseume 42 000 inimest.“

„Alustades oli üks tõsiseid hirme, et muudel aegadel külastatavus langeb, kuid nii ei ole see läinud. Kui võrrelda Linnamuuseumi külastatavust teiste vana- ja südalinnas olevate muuseumitega, siis ainus silmatorkav erinevus on muuseumipühapäevad. Muudel aegadel on trendid üsna sarnased. Märgata on hoopis seda, et nädal pärast muusemipühapäeva on külastusi veerandi võrra enam kui teistel nädalatel. Seega kutsun jätkuvalt üles ka teisi Tallinnas tegutsevaid muuseume tasuta pühapäevadega liituma,“ lisas Oja.

Tallinna Linnamuuseumi direktor Heli Nurger märkis, et mäluaasta moto „Hoia. Mäleta. Jaga.“ toob esile muuseumi kõige olulisemad rollid: hoidmise kui talletamise ja säilitamise, väljapoole suunatud jagamise ning mäletamise kui ühisosa linnakodanike ja kogukonnaga. „Detsembri keskel täitub Linnaarhiivi alluvusse loodud Tallinna Ajaloolise Linnamuuseumi asutamisest 85 aastat. Juubeliaastal tõstame esile, et Linnamuuseum tutvustab pärandit, uurib ja kirjastab, aga ka suurendab ligipääsetavust, pakub uudseid külastusvõimalusi, avaneb näitustega ka linnaruumi ning korraldab haridust ja teadust populariseerivaid üritusi. Kutsume kõiki linlasi üles mälu aastast osa saama ning oma linna ajalugu paremini tundma õppima,“ rääkis Nurger.


Linnamuuseum tutvustab tallinlastele lähemalt oma hinnalisi kogusid ekskursioonide sarjaga „Varjatud aarded“, mis lubab kiigata tavapäraselt suletud paikadesse, hoidlatesse ja töökodadesse. Fotomuuseumi uus mahukas album tutvustab Eesti 1930. aastate tippfotograaf Carl Sarapi fotopärandit, mis jäädvustas noore Eesti vabariigi ajavaimu ja elu edenemist. Kalamaja muuseum on jõudnud esimese sünnipäevani ja tähistab seda koos oma kogukonnaga mitmesuguste eeslinna elu ja ajalugu tutvustavate üritustega.

Tänavu ilmusid „Tallinna Linnamuuseumi Toimetised“, mis on ajendatud Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitusest „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos“. See on seni kõige ülevaatlikum sissevaade linnaloomade rolli ja tähtsusesse Eesti ajaloos. Koostöös ajakirjaga Imeline Ajalugu ilmub muuseumilt ka linna ajaloopärandit tutvustav artiklisari.

Ligipääsetavuse suurendamiseks on Linnamuuseum sisse seadnud erilised esmaspäevad, mis kord kuus pakuvad Kalamaja muuseumis, Tallinna vene muuseumis ja Miiamilla lastemuuseumis erivajadustega külastajaile personaalselt toetatud külastuse võimalust päeval, mil muuseumis rohkem külastajaid ei ole. Muuseumi 85. sünnipäeva puhul pääsevad aasta jooksul muuseumi tasuta külastama ka kõik 85-aastased ja vanemad.

Uudseid külastusvõimalusi pakub kontserdisari „Muuseumimuusika“, mis toob nähtavale muuseumid kui eripalgelised kontserdikohad. Aasta jooksul saab kuulata mitmesugust ajaloolisse keskkonda sobivat muusikat. Linnaruumi laienenud näitus Tammsaare pargis tutvustas muuseumi tähtmuseaale, Kalamaja muuseumi välinäitused tutvustavad kogukonna elu ja ajalugu väljapanekutega linnaelu sõlmpunktides.

Tallinna Linnamuuseumi üritustesari „Arheoloogiasügis“ toob juba seitsmendat korda avalikkuse ette uuemaid teadmisi leidudest ja väljakaevamistest. Tänavu on esiplaanil koos „Apteeker Melchiori“ filmimeeskonnaga sündinud filmikunsti ja teadust siduv publikuprogramm „Apteeker Melchiori radadel“, mis ühendab näitusi, loenguid ja ekskursioone. Lisaks toimub 15. detsembril ajalookonverents, kus muuseumi endised ja praegused juhid ning uurijad räägivad kokkuvõtvalt nii linna kui muuseumi enda ajaloost. Jutuks tuleb muuseumi filiaalide, sh Tallinna Linnamuuseumi fotopärandit haldava ja eksponeeriva Fotomuuseumi sünd, Tallinna eeslinna-muuseumi loomine, Tallinna Linnamuuseumi eestvedamisel toimunud arheoloogilised kaevamised jpm.


MÄLU AASTA KAVA on rikkalik ja täieneb aasta jooksul. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.