"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
video Uuringute järgi kannataksid Pirita kloostri varemed statsionaarse katuse paneku välja (0)
16. september 2022

“See on väga hea uudis,” sõnas Tallinna Filharmoonia kunstiline juht Tõnu Kaljuste. “See on tõendiks sellele, et Tallinna Linnavalitsus alustas õigest otsast: hakkas neid analüüsima. Müüridega on sama lugu nagu mõtetega- need peavad kandma.”

Suvel viidi Pirita kloostri varemetes läbi uuring, mille tulemused näitavad, et kloostri seinad on püsikatuse rajamiseks piisava kandevõimega. Kiriku paekivimüüride üldine seisukord on hetkel rahuldav, kuid enne katuse paigaldamist vajaksid need kindlasti restaureerimist.

Pirita klooster valmis 1436. aastal. Ajastule omaselt rajati klooster kaitsefuntsiooni silmas pidades. Seetõttu on ka müürid 1,5 meetri paksused ja neid toetavad müüri tugevdused. Kiriku paekivimüüride üldine seisukord on hetkel rahuldav, kuid enne katuse paigaldamist vajaksid need kindlasti restaureerimist.

“Uuring andis eelduse sellele, et tekiks avalik diskussioon – kas katust on vaja ja kas teha?” sõnas Pirita linnaosa vanema kohusetäitja Kaido Saarniit. “Me saame siis hakata kalkuleerima, kui palju see maksta võib ja kas kohalik elanik seda sooviks.”

Uuringu tegemise ajal toimus Birgitta festival, mille raames paigaldati varemetele tellingud ja ajutise katuse konstruktsioonid. Ilmnes, et pärast tellingute eemaldamist oli näha uusi vigastusi. Püsikatus lubaks linnale kuuluvaid kloostrivaremeid paremini kasutada ja see säästaks nii raha kui ka müüre.

“Kahtlemata püsiv katus peakohal võimaldaks Pirita kloostris rohkem kultuuriüritusteks ja kontsertideks kasutada,” lausus Tallinna Filharmoonia direktor Lennart Sundja. “Minu isiklik arvamus on, et kui see on maitsekas lahendus, siis võiks seal olla katus.”

Uuringus toodi välja ka erinevaid näiteid ajakohastest katustest, millised on rajatud kirikutele, katedraalidele ja templivaremetele mujal Euroopa linnades.

“See on praegu Euroopas väga suur trend, et kõik vanad müürid võetakse kasutusele ja neile antakse uus elu,” rääkis Kaljuste. “Pühakoja puhul nagu seda on Pirita klooster, peab arutama väga laiapõhjaliselt ja rahulikult. Tegemist ei ole tavalise kohaga.”

Arvestades Eesti kliimatiliste olude eripära ja soovi säilitada vaated, on uuringu tegijate hinnangul sobivaim lahendus teras kombineerituna klaasiga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.