"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Ametiühingud: Alampalk tuleb lahti siduda kõigist maksudest (2)
17. september 2022
Pealinn

Eesti Ametühingute Keskliidu (EAKL) juht Jaan-Hendrik Toomel leiab, et miinimumpalk tuleb lahti siduda kõigist maksudest ja tasudest, kuna tihti pärsib kunstlik seos alampalgaga sotsiaalse õigluse põhimõtete rakendamist. 

Kuigi miinimumpalk on praeguseks lahti seotud näiteks trahvimääradest, avaliku sektori palgaastmetest, lapse ülalpidamiseks makstavast elatisest, on Toomeli sõnul seotus mitmete toetuste ja hüvitistega jäänud.

“Praegu on lihtne neid iga-aastaselt muuta, sest need on seotud miinimumpalgaga ja sedasi saab vältida debatte maksumaksjate, kogukonna ja avalikkusega. Seaduseloojatel ja kohalikel omavalitsustel on vaja leida oma, õiglane süsteem, mis on lahti seotud töötasu alammäärast ja rahuldab elanikkonda,” ütles Toomel pressiteates.

Ühe grupina, keda miinimumpalga tõus otseselt puudutab, toob Toomel välja töötud. Kuigi Töötukassa poolt makstav töötutoetus tõuseb koos miinimumpalgaga, on statistikaameti andmetel töötute hulgas absoluutse vaesuse määr jätkuvalt kõrgeim.

“Arvan, et töötus on tihti sundvalik. Riigi ülesanne on aidata töötaja loetud päevadega tööturule tagasi, et ta taas enda ja pere eest hoolitseks. Hoida teda pikalt olukorras, kus rahaliste võimaluste piiratuse tõttu on makaron kõhus ja teler silme ees, pole lahendus. Vaja on leida töötutoetuse arvutamiseks toimivam mudel kui seotus miinimumpalgaga või laiendada näiteks töötukindlustushüvitise saajate ringi,” osutab liidu juht.

Põhjendamatuks peab Toomel ka miinimumpalga seotust lasteaia kohatasuga. “Lasteaia kohatasu suuruse puhul olgu rõhutatud, et selle kehtestab kohalik omavalitsus, kel pole kohustust seda töötasu alammääraga siduda. 

Seadus lubab praegu küsida vanematelt lasteaia kohatasuks igakuiselt kuni 20 protsenti miinimumpalgast, enamik kohalikke omavalitsusi kehtestanud siiski tunduvalt madalama määra ehk keskmiselt 6 protsenti.

Toomel kutsub kohalikke omavalitsusi (KOV) üles määrama kohatasusid paindlikematel ja õiglasematel alustel kui seda on alampalk. “Lasteaia kohatasu pole oma olemuselt kuidagi seotud lihttööde eest makstava miinimumpalgaga. Kohatasu arvutamisel peaks lähtuma loogilistest seostest nagu lastetoetust saavate laste arv leibkonnas, lapsevanemate maksevõime või näiteks KOV elanike keskmine sissetulek,” tõi keskliidu juht välja. 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
18. sept. 2022 07:06
Riigikogu ja valitsuse palgad peab siduma alampalgaga, mitte keskmise palgaga, mida saab vastavalt vajadusele siia-sinna nihutada.
õige
17. sept. 2022 18:52
See on õige, iga kord kui kõige madalama töötasu saajate miinimumpalka hakatakse tõstma, algab suur hala ja oigamine, et lasteaiatasud tõusevad-