"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Esiskeptik Martin Vällik Jalga masseerides kopsuvähki ei ravi, kui te kuulete sõna detoks, siis jookske kaugele (8)
18. september 2022
Pealinn

„Toidulisandid on mõttetu kraam. Kasu neist ei ole ja kahju on see, et sa raiskad raha asjadele, millest mingisugust kasu ei ole,“ ütles MTÜ Skeptik asutajaliige Martin Vällik, kellelt Pealinn küsis arvamust igasuguste soolapuhujate kohta.

Välliku sõnul seisneb näiteks homöopaatia oht selles, et juhul kui inimene end sellega üritab tõsisest haigusest kuidagi ravida, siis tegelikult haigus ise areneb edasi ja võib juba jõuda sellisesse staadiumisse, kus teadusliku meditsiini võtted enam samuti ei suuda inimese olukorda parandada ja aeg läheb raisku.

Alustaks sellest, et mis on uudist uhhuu-maastikul, kas on tulnud mõni uus ja ohtlik või jabur toode turule?

Ma nii jooksvalt nüüd ennast praegusel ajal väga kursis ei hoia, aga jah tõepoolest, kui nüüd meenutada seda ühte hiljutist artiklit, siis intravenoosne vitamiinide ja mineraalainete manustamine nii-öelda iluprotseduurina, see on igati jabur. Iga torkamisega läbi inimkeha kaasneb mingeid ohte ja kui seda tehakse ilma igasuguse vajaduseta, ilma arstliku soovituseta, on see ohtlik. Lisaks veel oleme aru saanud, et need inimesed või asutused, kes seda protseduuri läbi viivad, ei ole tervishoiuasutused.

Millest veel peaks eemale hoidma või mis udujutte veel jätkuvalt levitatakse?

No üks asi on see, et kui te kuulete sõna detoks või, et keegi ütleb, et ta tegeleb detoksiga, siis jookske kaugele. Detoksi mõte justkui on see, et me sööme ei tea mida, me hingame sisse ei tea mida ja meie keha kogub endasse igasuguseid keskkonnast tulevaid mürkained. Mõned lähevad veel üks samm kaugemale ja ütlevad, et ka meie halvad mõtted, mis meil siis peas tiirlevad, tekitavad kehas selliseid jääkained, mis ladestuvad kehas ja detoks peaks nendest ladestunud mürk- ja jääkainetest keha vabastama. Niinimetatud detoksifikatsiooni jaoks, ehk siis mürgi väljutamine ja toksiliste ainete väljutamine, on omad protseduurid ja omad mingisugused preparaadid. Et kui teed seda asja, võtad neid asju, siis lähevad need pahad asjad kehast välja ja kehal saab kergem ja sinu vastupanuvõime kõikidele haigustele on ka siis kohe palju parem. Aga see on niisugune ilus lugu. Reaalsuses ei muuda see detoks midagi. Sest isegi kusagil ei mainita, mis mürkainetest siis konkreetselt jutt on.

Aga liigume konkreetsemate näidete juurde – MMS.  Esiteks peaks olema igale terve mõistusega inimesele selge, et sellist kraami manustada pole mõistlik, ometi meil mõned emad tilgutasid oma lastele seda suisa silma. Kas sees äri käib nüüd ikkagi edasi?

See äri käib edasi ja sellest ka räägitakse. Terviseamet menetleb seda juhtumit jätkuvalt. Sest nad müüvad seda kui tavalist kosmeetikatoodet. Nad ei tohi öelda avalikult kodulehel seda, et retsept on selline ja vot siis nende ja nende haiguste suhtes tuleks manustada seda või peale määrida. Sellist teksti õnneks neil ei lubata kodulehele panna, muidu pandaks koduleht kinni. Nad müüvad seda jätkuvalt, aga selle retsepti inimesed saavad mingites kinnistes gruppides, kus suheldakse omavahel ja kuhu grupi liikmeid võetakse siis kellegi soovitusel vastu. See on kujunenud juba selliseks ususektiks, kes siis isoleerib end välismaailma informatsioonist ja tõrjub kõikide võimalike vahenditega igasugust teisiti arvamist.

Aga kui te juba selle võrdluse sektiga tõite, siis kes meil siin täna see sektijuht on?

Ikka need tuntud nimed – Janika Veski ja teine oli Merili Kukuškin.

MMS on selgelt ohtlik preparaat, aga tuleme pealtnäha ohutumate asjade juurde – näiteks homöopaatia. See tundub ju täiesti ohutu suhkruterakeste närimisena või on ka siin mingid  peidetud ohud?

Jaa, homöopaatilised nii-öelda „preparaadid” jutumärkides või mis iganes on iseenesest üldjuhul ohutud. Mõned võivad valmistada küll homöopaatilisi preparaate ka sellisel moel, kus on ka päris ravimained sees – ka niisugust pettust tehakse. Aga eeldame, et on nii-öelda ehtne homöopaatiline ravim, mis tegelikult ei sisalda peale vee ja laktoosi mitte midagi muud, siis see on üsna ohutu kraam. Homöopaatia oht seisneb selles, et juhul kui inimene end sellega üritab tõsisest haigusest kuidagi ravida, siis tegelikult haigus ise areneb edasi ja võib juba jõuda sellisesse staadiumisse, kus teadusliku meditsiini võtted enam samuti ei suuda inimese olukorda parandada ja aeg läheb raisku.

Teine oht, mis homöopaatia harrastamisega kaasneb, on teatud selline mentaalsus – teadusvaenulikus, alternatiivi lembus. Sest homöopaatiasse uskumine eeldab ikkagi väga suurt  mentaalset gümnastikat ja kui sa selles mentaalses gümnastikas suudad ennast kuidagi õigustada, siis tegelikult see muudab su mõtteviisi juba ja tekib teadusliku maailmapildi osas väga kahtlev positsioon. Kui meil on vaja mingeid otsuseid teha, siis kuidas me neid teeme? Me ikkagi kaalutleme, me arutame, me võtame tõendid, me hindame neid tõendeid, teeme mingit analüüsi ja siis langetame mingi otsuse, mis meile tundub ratsionaalne. Selles olukorras siis sellistesse alternatiivsetesse teooriatesse uskumine, minu meelest justkui korrumpeerib selle mõtteaparaadi inimese peas ära, nii et ka muudes elu otsustes võib ta tugineda mingitele teistele arutluskäikudele, mis ei pruugi sugugi adekvaatsed olla.

Sarnaselt homöopaatiaga tundub suhteliselt ohutu jahmerdamisena näiteks refleksoloogia, et no mis saab halb olla selles, et keegi mudib su jalatalda ja usub, et stimuleerib parasjagu jämesoolt vms?

No täpselt ja jalamassaaž on väga mõnus ja kindlasti inimeste stressi leevendamisena on sellised asjad väga vahvad. Aga jällegi, kui sinna juurde räägitakse sul seda, et siin sellest kohast jalga masseerides, ma parandan sinu kopsuvähki näiteks, siis on juba kuri karjas. Mis paganama põhjusel peaks jalatalla mingisugune piirkond mõjutama mingisugust muud organit sinu kehas? See mõtteviisi nihe sealjuures on ohtlik.

Sattusin sellisele lehele nagu teraapiakeskus.ee, kus kirjutatakse, et refleksoloogia kohta on viiteid juba iidsetes Egiptuse papüürustes. Siit koorub mu arvates huvitav küsimus, et kui me ka leiaksime mingeid selliseid iidseid viiteid mõnele praktikale, kas see siis lisab neile usutavust või on tegu lihtsalt ilmeka näitega, et igasugu jama uskumine on meile aegade algusest väga loomuomane?

See, et mingisugune idee on väga vana, ei tähenda, et ta ka õige oleks. Neid näiteid võib igast eluvaldkonnast tuua. Lihtsalt me inimkonnana oleme juurde õppinud ja targemaks saanud. Miks me nüüd ei julge ära visata halbu vanu mõtteid ja asendada need siis uute ja paremate mõtete, ideede ja teguviisidega.

Meie esivanemad on samuti õppinud ja võtnud kasutusele uusi asju, uusi meetodeid, uusi viise, kuidas oma eluga paremini hakkama saada ja mitte taga nutta neid teguviise, mis olid kasutud või lausa kahjulikud. Aadrilaskmine on näiteks niisugune tüüpiline asi. Mingisugusel ajal kasutati seda väga paljude erinevate haiguste jutumärkides „raviks”, mis tihtipeale tegi inimese olukorra hoopis hullemaks ja inimene seetõttu heitis hinge. Lõpuks ta võib-olla oleks nii ehk naa surnud, aga see kiirendas seda. Ja ometigi me ei kasuta seda, mis siis, et ta on niisugune iidne teguviis ja oli põhjendatud ka sellise Hippokratesliku humoraalteooriaga.

Müüakse ka igasuguseid toidulisandeid ja muud sellist kraami, mille kasutegurid on heal juhul  kaheldavad, halval juhul on nad reaalselt kahjulikud. Millised ohud selliste nn toidulisandite juures varitsevad?

Seal on jälle mitu asja – üks asi on, et nüüd teadusuuringuid on tehtud mitmete toidulisandite osas. Neid nimetatakse toidulisandiks, sellepärast et neid ei tohi nimetada ravimiteks, kuigi osad oma jutu järgi üritavad ikkagi ravida mingisuguseid terviseseisundeid. Ravimite suhtes kehtivad väga karmid reeglid, ravimid peavad olema teadusuuringutega näidatud, et nad on ohutud. On oluline, et nende poolt saadud kasu on kõrgem kui võimalikud ohud ja see kasu peab olema tõendatud teaduslikult pikaaegsete uuringutega.

Nüüd toidulisanditel veel mitte mingisugust sellist kohustust ei ole. Nad peavad olema küll ohutud, aga ohutuse vastutus on siin tootjal. On tehtud teadusuuringuid, et kas siis mõni toidulisand tõesti pikendab eluiga, suurendab inimese vastupanu gripile või mingitele muudele nakkushaigustele. Osade puhul on selgunud, et inimesed surevad hoopis varem ära. Lausa niimoodi, et mingid uuringud peatati, sest et mingisuguse toidulisandi regulaarne manustamine pani inimesed hoopis kiiremini ja varasemalt ära surema ja see uuring lõpetati kohe.

Sarnaseid näiteid on teiste asjade puhul ka. Nii et üldine kokkuvõte on see, et toidulisandid on mõttetu kraam – see oli minu parafraas nüüd. Kasu neist ei ole ja kahju on see, et sa raiskad raha asjadele, millest mingisugust kasu ei ole. Jällegi sa oled korrumpeerinud oma meele ära sellega, et usud mingisuguste udupuhujate müügijuttu, mille kohaselt need peaks suurendama, tugevdama sinu immuunsust ja vastupanuvõimet, mida ilmselt need ei tee. Et nad ennetavad justkui nagu mingisuguseid haigusi, mida nad tegelikult ei enneta. Ta paneb uskuma sellesse, et mingisuguse tableti või mingisuguse aine manustamine on parem kui oma eluviiside muutmine. Oma toitumist ja eluviisi võib ikka vaja olla muuta, aga selliseid nõuandeid oleks hea muidugi arstiga konsulteerida.

Ja lõpuks toidulisandite regulaarne manustamine võib olla kahjulik otseselt tervisele.
Arstid jällegi on rääkinud, et maksa- ja neerukahjustustega inimesi on hakanud tulema ning siis tihtipeale on selgunud, et nad on regulaarselt võtnud ühte või teist mingisugust toidulisandit ja arvanud, et see peaks nende tervisele hea olema.

Aga veel üks asi – osadel toidulisanditel on tugevad kõrvalmõjud mingite ravimitega. Et kui mingisugust ravimit võetakse, siis need toidulisandid võivad sekkuda selle ravimi toimesse ja see ei ole ka sugugi hea. Seetõttu on vajalik, et kui inimene arstiga konsulteerib ja arst määrab mingisugused ravimid, et siis ütleks see inimene, et milliseid toidulisandeid ja vitamiine ta oma igapäevases elus regulaarselt veel võtab. Parem kui ta ei võtaks, aga kui ta võtab, siis ta kindlasti peab sellest arstile rääkima, sest see võib sekkuda ravimiplaani.

Mis on teie hinnangul kõige jaburam libameditsiinipraktika?

Minu meelest kõige jaburam on ikkagi homöopaatia, aga ta ei ole väga silmatorkav meil hetkel praegu siin Eestis. Aga ikka täiesti jabur asi on see – mõte, et ravimaine muutub seda tõhusamaks, mida rohkem seda lahjendada. Tõesti kuul pähe noh, kes sellist asja usub?

Kui suurt rolli mängivad teie hinnangul libameditsiini uskujate puhul tänased probleemid meditsiinivaldkonnas? Arstiabi kehv kättesaadavus, muldvanade perearstide aegunud teadmised, ravivõtted jne.

Osade puhul kindlasti mängib mingisugust rolli mingi isiklik negatiivne kogemus või kokkupuude ametliku meditsiiniga. Tõepoolest, see kindlasti annab mingisuguse panuse sellesse osade inimeste puhul.

Kas selliste praktikate leviku põhjuseks võib siis olla ka inimeste teatav turvatunde puudumine?

Koroonaajal sai meie tavapärane ühiskonnakorraldus paraja põntsu ja kindlasti turvatunne paljudel vähenes. Kindlasti see aitab kaasa sellele, et hakatakse otsima mingisugust kindlust. Kindluse pakub see, kui mul on asjad nii-öelda selged, vähemalt mõistuses kuidagi selged. Ma tean mismoodi need sündmused käivad, et justkui keegi mõjutab kusagilt tahtlikult ja teadlikult korraldab neid asju. Et kui selline käsuliin justkui minu jaoks on selge, siis mul on asjast arusaam ja ma suudan seda kuidagimoodi hõlmata või kontrollida. Selline ebamäärasus, kus asjad juhtuvad iseenesest, ei mahu väga hästi meile pähe. Me tahame saada selgitust. Me tahame saada teada, et kes vastutab.

Kas Eesti ühiskonnas laialt levinud vaktsiinivastasus võib olla tingitud sellest, et me oleme lasknud sellistel libateooriatel vohada?

Selliste asjade vastu on keeruline võidelda. Kui ma seda skeptik.ee-d alustasin, siis tegin seda ka ju puht isiklikust tunnetusest tulenevalt, et seda libajuttu on kohutavalt palju ja see tungib üha rohkem peale. Kõik uus on unustatud vana ja niisugune pealetung on juba pikka aega toimunud aeg-ajalt lainetena. Kord rohkem ja siis lainetena tõmba jälle tagasi. Aga see vaktsiinivastasus on paljuski imporditud teema. Ega Eestis ei ole ju iseenesest midagi uut leiutatud, kõik on imporditud teemad. Suurelt jaolt Ameerika Ühendriikidest ja mõned asjad ka Lääne-Euroopast, aga needki on tihtipeale Ameerikast mõjutatud. Selle vaktsiinivastasuse taga on võimalik näha ka mingite tegelaste finantshuve.

Pidevalt köetakse just nimelt sellist umbusku teadusesse ja otsest teadusvastasust. Umbusu levitamisega teadusesse kaasneb ka umbusk meditsiiniteadusesse loomulikult. Sinna kampa käib ka siis vandenõuteooria selle kohta, et teadlased teavad mis on õige, mis on toimiv ja kuidas tegelikult asju ravida, aga nad varjavad seda sellepärast, et nad on Big Pharma poolt kinni makstud, et nad saaksid oma kasumit kasvatada. Vaktsiinid on otseselt sellega seotud, sest kes vaktsiine toodavad? Loomulikult ravimifirmad ja vaktsiinide tegemine on ainult ravimifirmadele kasulik. Sellist mõtet siis levitatakse. Aga sealjuures pakutakse neid „looduslikke“ ja „loomulikke“ ennetusmeetmeid haiguste suhtes. Me demoniseerime ühe asja, nagu näiteks vaktsiinid ja siis pakume kohe asemele oma toote ja oma lahenduse mis peaks olema justkui parem, tõhusam, looduslähedasem, loomulikum, inimsõbralikum ja mida kõike veel.

Eeldan, et ega nad vist väga seda kõike ei ole?

Muidugi ei ole! Nendel puudub igasugune tõendus, et nad toimiksid, ennetaksid või raviksid midagi ja teisest küljest, kui vajalikud vaktsiinid tegemata jätta siis see toob kaasa ju haigestumisohu ja sellega ka surmade või invaliidistumise ohu.

Tahtsingi tegelikult küsida, et võib ju mõelda nõnda, et mis siin ikka närveerida – lollidelt tulebki raha ära võtta, aga tegelikult on siin ju ometi mängus rahva tervis ja inimeste elud?

Täpselt nii ja lõpuks oleme meie kõik maksumaksjad need lollid, kes nende inimeste ravi ja palju kallima ravi siis kinni maksavad. Juhul, kui näiteks inimene tunneb ennast halvasti, aga ei lähe arsti juurde, vaid proovib igasuguste „looduslike“ vahenditega ennast turgutada, siis haigus ise läheb hullemaks. Kui ta lõpuks arsti juurde jõuab ja selgub näiteks, et tegu on vähkkasvajaga, siis võib paraku juba olla hilja seda tõhusalt välja ravida ja inimene surebki sellesse.

Kas on tehtud ka mingeid uuringuid selle kohta, et kui paljud inimesed pole õigel ajal vajalikku ravi saanud, sest on eelistanud mingit „looduslikku” alternatiivi?

Ma ei oska kohe viidata ühtegi sellist uuringut, küll aga on sellised nii-öelda anekdootlikuid juhtumeid. Selliseid lugusid arstid teavad oma praktikast rääkida, aga kas nad on need lood kuidagi kokku kogunud mõnda sellisesse uuringusse, seda ma ei oska öelda. Aga ükskõik kes, arstid, vähiarstid, perearstid, teavad selliseid lugusid rääkida.

Aga mida peaks riik tegema, et sellisele šarlatanide õilmitsemisele piir peale panna? Saab üldse midagi teha?

Midagi saab, aga nagu näha, ega need käpakesed jäävad lühikeseks. Aga kuhu peaks terviseamet tähelepanu kindlasti suunama, on just sellised valgetes kitlites posijad, kes näevad välja nagu päris arstid või päris meditsiinitöötajad. Nende kontorid on puhtad ja viisakad ja võib-olla on ka inimesel stetoskoop kaelas. Aga selle taustal aetakse mingit täielikku umbluud.

Paraku mõnikord ka isegi registreerunud meditsiinitöötaja võib sellise asjandusega tegeleda ja vot need on need juhtumid, kus minu meelest peaks sekkuma nii arstide liit, mida ta mõnikord on ka sõnavõttudega teinud kui ka siis ametiasutused kes siis järelevalvet teostavad.

See kui ma lähen mingisugusesse keldrikorterisse käejoonte vaataja juurde, no see on ju selge, siin on tõesti inimese enda valik ja ta teab, kuhu ta läheb. Aga kui keegi presenteerib ennast viksi ja viisaka asutusena, kellel kontor kesklinnas ja ütleb, et me siin tegeleme ka teile intravenoosse, vitamiini manustamisega, et immuunsüsteem paremini vastu peaks tulevale haiguste hooajale. Ühesõnaga räägib nagu sellist juttu ka, mis kõlab arstiteaduslikult, siis inimene tänavalt ei pruugi aru saada, et teda hakatakse ninapidi vedama.

Eks igasugused kaardimoorid ja soolapuhujad on ikka alati olemas olnud ja lõplikult nende vastu ei saa. Probleem näikse olevat ennekõike selles, et need petised on hakanud mingite MTÜ-de ja muude äriühingute taha koonduma. Kas maksuamet ei peaks neile suuremat tähelepanu pöörama?

See on väga keeruline, sest ega maksuametis ei istu ju magistrikraadiga skeptikud, kes kohe firma nimest või millestki oskavad välja mõelda, et oh kuulge, need vist hakkavad siin umbluuga tegelema. Riik iseenesest ei saa võtta eelpositsiooni kellegi tegutsemisvabaduse piiramiseks. Kuigi meditsiinivaldkonnas on litsentseeritud tegevus, igaüks ei tohi ikkagi hakata operatsioone tegema. Aga intravennoosne millegi manustamine, millegi süstimine, see on juba küll väga tervishoiuteenuse moodi ja igaüks ikkagi ei tohiks seda teha.

Meie meditsiinisüsteemi on ju tegelikult ka imbunud perearste ja ämmaemandaid, kes varjamatult propageerivad libameditsiini ning õõnestavad teadust ja meditsiini. Kas neilt tuleks tegevusluba või litsents ära võtta?

Väga üksikutel puhkudel on seda ka juhtunud. See on väga keerukas protsess, mida peavad siis arstid ise tegema, toetudes oma eetikakoodeksile ja muudele tegevusjuhistele. Ehk siis nad peavad omakeskis teostamas järelevalvet enda omade seas. Sest üks selline võib ju tervele arstkonnale ju halba valgust heita.

Mis on teie hinnangul need tegurid, mis panevad inimest uskuma ja usaldama libameditsiini ja üldse erinevaid uhhuu-teemasid?

Ma saan ainult oma muljest rääkida. Selliseid asju on muidugi teaduslikult ka natukene uuritud ja küsitleda püütud, et leida neid tagamaid. Põhjuseid on muidugi mitmeid. See on väga mitmevektoriline otsus, milleni inimesed jõuavad, aga iga inimene jõuab lõpuks ikkagi oma isiklike veendumuste toel sinnani välja ja need lood võivad olla väga erinevad.

Aga ilmselt mingisugust ühist osa võib sealt muidugi ka leida. Üks selline näitaja või määrav tegur sealjuures võib olla usaldamatus nende suhtes, keda tuntakse endast võimukamana, targemana, paremini harituna vms. Usaldamatus näiteks võimu suhtes, mis on muidugi igati terve nähtus ja iga inimene peaks sellist asja endas omama.

Aga siinjuures ka arstiteadus, kui selline, on ikkagi teatud mõttes võimu atribuut. Tal on seadusega antud mingisugused õigused, mida teistel ei ole ja tal on rohkem teadmisi mingis eluvaldkonnas, mida teistel ei ole. Arstiteaduse omapära on veel see, et ta tegeleb ju tihtipeale teiste inimeste kehade ja tervisega. Ja meie sealjuures arvame, et mina olen ise kõige parem teadja iseenda suhtes, mis on enesekohane illusioon, mida meile meeldib mõelda. Et mina olen kõige targem selles suhtes, mis puudutab mind ennast.

Kas umbluu uskujad tunnevad, et nad on saanud jälile mingitele varjatud saladustele? See kahtlemata tekitab hea tunde…

Jah, paljudele on ka see oluline tõepoolest. Kui tekib sellise uudse informatsiooni saamise olukord, siis meil on ajju sisse ehitatud, et uudne informatsioon pakub meile rahuldust, rahulolu tunnet, mõnutunnet ja kõike muud sellist. Õppimise suhtes toimib see väga hästi. Kui me koolis või üldse midagi uurime ja saame midagi teada, siis meil tekib niisugune uue teadmise tunne ja see on hea tunne, mida tahaks ikka uuesti kogeda. Ilmselt see toidab ka sellist pidevat uudiste lappamist, millega võib ka üle piiri minna.

Aga kui inimene saab mingisuguse teadmise, mis kuidagi haakub tema eelarvamustega või kahtlustega ja keegi siis neid kinnitab ja toob välja valiku mingisuguseid fakte, mis kõike seda peaks  tõestama, siis tal tekib jah selline reaktsioon, et oh, kus ma olen elanud? Nüüd ma sain alles teada, kuidas asjad maailmas tegelikult ja päriselt käivad! Ja siis juba läheb filter ette ja ta hakkabki märkama neid varjatud seoseid igal pool. Ta hakkab igapäevaseid fakte tõlgendama selles raamistikus.

Kui vaadata konspiratsiooniteoreetikuid, siis kipuvad nende teooriad tihtilugu taanduma paarile üksikule tüvitekstile – nagu näiteks nn „New World Order“. Kas libameditsiini uskujate puhul saame rääkida ka mingist spetsiifilisest tüvitekstist, nagu näiteks „Big pharma“ vms?

Tüvitekst on mingisugune tekst või tekstikogu, näiteks kristlastel piibel – sealt nad saavad kõike. Konspiratsiooniteoreetikutel on ka tihti piiblitekstid sellised, kust ammutatakse mingisuguseid asju. Nüüd, mis meditsiiniasja puudutab, kas sellist ühtset taustateksti on? Ma ei oskaks nimetada, neid võib olla ka erinevaid, näiteks Hahnemanni mingid tekstid. Hahnemann oli siis see, kes homöopaatia püsti pani. Paljud neist meenutavad vanu häid aegu – vanad head ajad olid alati need ajad, kus meie veel ei elanud ja siis päike paistis soojemalt, muru oli rohelisem ja kõik muu oli ilusam, inimesed targemad jne. Meenutatakse päris tihti ka Hippokratest. Kui sügavalt või kui põhjalikult nad seda Hippokratest tunnevad, on iseküsimus, aga leitakse mingisuguseid tekste, mis on Hippokratesele omistatud, sest ega me täpselt ju ei tea, mida ta kirjutas või mida tema õpilased kirjutasid. Sealt siis ammutatakse inspiratsiooni ja öeldakse, et tänapäeva meditsiin on väga võõrdunud sellest õndsast Hippokratese ajast ja meie nüüd pöördume tagasi sellesse, mis on õige ja puhas.

Kommentaarid (8)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vörske kraam
26. sept. 2022 17:53
Iga suve eel ilmub veebiturgudele ja ka apteegiriiulitele hulgaliselt silikoonist käevõrusid, mis sisaldavad looduslikke õlisid ja on mõeldud sääskede peletamiseks. Terviseameti sõnul liigituvad seesugused tooted üldjuhul biotsiidiks, mistõttu ei tohi neid ka eksitavalt reklaamida kui looduslikku päritolu, mittetoksilisi ja tervisele kahjutuid tooteid. https://tervise.geenius.ee/rubriik/uudis/terviseamet-saasetorje-kaepaelasid-ei-tohi-reklaamida-kui-looduslikke-ja-tervisele-ohutuid-tooteid/
püramidoon
26. sept. 2022 17:10
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) Riigikogu fraktsioon esitas Riigikogule eelnõu, et keelustada selliste ravimite ja vaktsiinide müük ja kasutamine, mille osas ei ole tehtud genotoksilisuse ega kartsinogeensuse uuringuid. https://uueduudised.ee/uudis/eesti/ekre-tegi-ettepaneku-keelustada-ebapiisavalt-uuritud-ravimite-ja-vaktsiinide-muuk-ja-kasutamine/
defineerija
26. sept. 2022 15:51
Tervishoiupettus. Tervishoiupettuse alla kuulub tervisekindlustuse pettus, ravimipettus ja meditsiiniline pettus. Tervisekindlustuspettus toimub, kui ettevõte või üksikisik petab välja raha kindlustusseltsilt või valitsuselt. ----------- Meditsiiniline pettus. See on üks kelmuse liikidest, mis on seotud tervishoiu kuritegudega. Inimestele väidetakse, et kindlaid aineid sisaldavad ravimid või raviprotseduurid on kasuliku ja raviva toimega, kuid tegelikult ei ole neil mingit mõju inimese tervisele või on hoopis kahjulikud. https://et.wikipedia.org/wiki/Majanduskuritegu
teadusuudis
22. sept. 2022 18:52
h ttps://objektiiv.ee/tervise-arengu-instituut-kontekst-laiendab-inimeste-sugusid/ Uus teadus ütleb samuti, et bioloogilisi sugusid on rohkem kui kaks, loodus eksib ja inimene võib sündida "väärasse kehasse" ning inimese sugu on võimalik muuta. Euroopa Parlamendi Sotsialistide ja Demokraatide fraktsioon leiab et "Euroopa Liit on LGBTIQ vabaduse tsoon", ehk kõigil Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikel on õigus oma sugu muuta ja valida on vähemalt 150 erineva soo vahel. h ttp://lft.ee/admin/upload/files/WHO_Euroopa_seksuaalhariduse_standardid.pdf
Jv
21. sept. 2022 22:43
täielik pulli ka...a ju.
tendents
18. sept. 2022 12:35
https://www.aripaev.ee/uudised/2022/09/18/tuleb-olla-liiga-tark-eestis-jai-arstiks-sobivatest-inimestest-tanavu-puudu Tartu ülikoolis jäi tänavu osa riiklikult rahastatud arstiteaduskonna õppekohti ilmselt keerulisemaks muudetud vastuvõtutingimuste tõttu esmakordselt täitmata. Samuti jäi isegi pärast järelkonkurssi täitmata osa peremeditsiini residentuuri õppekohti.
lisaja
18. sept. 2022 11:23
https://tv.postimees.ee/6475336/hommik-skeptik-martin-vallik-uks-suuremaid-umbluu-teemasid-on-jumala-uskumine
Täiendaja
21. sept. 2022 22:00
Sureme, näeme!