"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Käes on väljakutseid esitavad ajad Tallinnas lõppes NATO sõjalise komitee konverents (1)
18. september 2022
Scanpix

Tallinnas lõppes pühapäeval NATO sõjalise komitee konverents, kus liitlasriikide kaitsevägede juhatajad arutasid alliansi strateegilisi arenguid, esmakordselt osalesid konverentsil külalistena Soome ja Rootsi kaitsevägede juhatajad.

„Käes on väljakutseid esitavad ajad. Suure ebakindluse ajad,“ ütles NATO sõjalise komitee esimees admiral Rob Bauer laupäeval istungitele järgnenud pressikonverentsil. „Kuid meid kui liitlasi tugevdab teadmine, et meil on 3,2 miljonit kaitseväelast, kes teevad kõik endast oleneva, et kaitsta liitlaste territooriumi iga tolli ja kõiki liitlaste pinnal elavaid kodanikke.“

Admiral Baueri sõnul arutasid NATO kaitsevägede juhatajad teemadel, mis puudutasid kollektiivkaitset ja alliansi idatiiva tugevdamist, 360-kraadise julgeolekutagamise kontseptsiooni juurutamist, Ukraina toetamist ja NATO operatsioone.

„Tänased arutelud peegeldasid ühist arusaama, et liigume õiges suunas. Siiski peame meeles pidama, et ka aeg ja kiirus on olulised,“ ütles Eesti kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem pressikonverentsil.

Heremi sõnul oli tal eriti hea meel tervitada konverentsil osalenud Soome ja Rootsi kaitsevägede juhatajaid, kuna nende riikide ühinemine tugevdab nii Läänemere regiooni kaitset kui allianssi tervikuna. Ta lisas, et alliansil tuleb jätkata Ukraina toetamist, sest on näha, kuidas see võib muuta sõja käiku ning aidata ukrainlastel rahu saavutada.

Laupäeval tervitas konverentsil osalejaid peaminister Kaja Kallas, kes ütles oma sõnavõtus, et Ukrainas sõda alustanud Venemaale ei tohi tolligi järele anda ning tuleb olla valmis pikaks konfliktiks, sest kui Vene agressioonile otsustavalt mitte vastu astuda, on kogu rahvusvaheline reeglitel põhinev maailmakord ohus.

„NATO tasandilt eeldame praktilisi samme uue kaitsehoiaku rakendamiseks, et kaitseplaanid oleksid paigas ning neid ollakse valmis rakendama. See hõlmab kõiki domeene – nii maad, õhku kui merd,“ ütles Kallas, kelle sõnul peaks see tagama võimekuse tõrjuda igat rünnakut NATO vastu.

Eesti on selle saavutamiseks otsustanud tõsta järgmisel aastal oma kaitsekulutusi 3 protsendini.

Reedel, konverentsi pidulikul avamisel, tervitas külalisi president Alar Karis ja rõhutas oma kõnes, et Tallinnas peetavad arutelud mõjutavad alliansi kollektiivset kaitset järgmiste aastate kui mitte aastakümnete vältel.

„Eestlastel on ütlus – uppuja päästmine on tema enda asi. See ei tähenda, et eestlased ei usu hädasolija aitamisse. Pigem seab see fookuse valmisolekule ja võimekusele ennast ise aidata,“ ütles president Karis, lisades, et kuigi NATO ja transatlantiline side jäävad Eesti julgeoleku alustalaks, kavatseb Eesti olla valmis end ka iseseisvalt kaitsma.

Kruiisiterminalis peetud avatseremoonial osalesid kaitsevägede juhatajad, riikide alalised sõjalised esindajad NATO peakorteris ning nende kaaslased. Õhtut juhtisid kaitseliidu kodutütar Mariete Paat ja noorkotkas Henri Kiiver. Külalistele esines Elina Nechayeva, muusikat tegi sõjamuuseumi Eesti sõjaväeorkester. Pühapäeval said konverentsil osalejad tutvuda Tallinna vanalinnaga.

Sõjaline komitee kohtub kaitseväejuhatajate sessioonil kaks korda aastas NATO peakorteris Brüsselis ja kord aastas korraldab konverentsi üks liitlasriikidest. Sõjaline komitee tuleb kokku, et arutada NATO operatsioone, missioone ja tegevusi ning anda Põhja-Atlandi Nõukogule (NAC) konsensusel põhinevat sõjalist nõu selle kohta, kuidas allianss saaks paremini lahendada ülemaailmseid julgeolekuprobleeme. Igapäevaselt täidavad sõjalise komitee ülesandeid riikide alalised sõjalised esindajad NATO peakorteris Brüsselis.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
18. sept. 2022 15:43
https://eestinen.fi/2022/09/video-trump-raakis-et-saatis-merkelile-valge-lipu-ta-selgitab-miks/ Trump selgitas: Kui te saate 72 protsenti energiast Venemaalt, siis siin on teile valge lipp kapituleerumiseks. Trump ütles, et ilma Vene gaasita võivad „sakslased kaotada oma riigi”.