"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Evestus: kontrollikoja liige ei ole poliitiline ametikoht, Pentus-Rosimannus: Mina iseenda poolt ei hääletanud (0)
19. september 2022
Keit Pentus-Rosimannus Foto Mats Õun

Endine riigiprokurör, MTÜ Korruptsioonivaba Eesti juht Steven-Hristo Evestus kirjutas sotsiaalmeedias, et Euroopa Kontrollikoja liikme ametikoht ei tohiks olla positsioon, mida poliitiliste kokkulepetega jagada.

„Meil on poliitilised kandidaadid, kes isegi Riigikogus saavad iseenda poolt hääletada ning seda on peetud siiani õigeks. Mina enda ülesseadmisel, materjalide ettevalmistamisel ministeeriumis ja otsustamisel ei osalenud,“ ütles Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaat, rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus tänasel Riigikogu riigieelarve kontrolli komisjoni istungil.

Evestus kirjutas, et mittepoliitilise ametikoha tunnusteks võib lugeda, et ametikoht nõuab eriteadmisi, sõltumatust päevapoliitikast ja et ametikohale määramiseks on seadusega kehtestatud protseduur. “Seega pole kontrollikoja liige poliitiline ametikoht, mida poliitiliste kokkulepetega jagada,” selgitas Evestus. 

Justiitsminister ei saa hüpata riigi peaprokuröri kohale

“Nii nagu riigi peaprokuröri kandidaadi leidmine on justiitsministri ülesanne, nii on kontrollikoja liikme kandidaadi leidmine rahandusministri ülesanne. See peaks toimuma avalikult, ausalt ja läbipaistvalt,” märkis ta.

“Justiitsminister ei saa hüpata riigi peaprokuröri kohale, siseminister ei saa muutuda üleöö politsei- ja piirivalveameti peadirektoriks, samuti ei tohiks põhiseadusest tulenevalt rahandusminister suvaliselt anda oma ülesandeid üheks päevaks üle teisele ministrile või peaminister neid sootuks oma kanda võtta,” toonitas Evestus. 

Pentus-Rosimannuse kinnitusel langetas valitsus otsuse tema kandidatuuri esitamiseks ilma tema osaluseta. „Peaminister andis mulle 5. septembril teada, et soovib esitada minu kandidatuuri valitsusse otsustamiseks. Esitasin ministeeriumi välissuhete osakonnale 6. septembril oma elulookirjelduse ja kinnitasin oma nõusolekut, kuid ei osalenud muu materjali ettevalmistamisel, esitamisel ega arutelus, mis valitsuse istungil toimus,“ väitis ta.

Rahandusministeerium oli eelnevalt saanud ülesande töötada välja ilma kandidaadi nimeta eelnõu, mis oli aluseks peaministrile konsultatsioonide ja arutelude pidamiseks. Samal ajal edastas peaministri büroo rahandusministeeriumile info, et see materjal esitataks ka valitsuse istungile, selgitas Pentus-Rosimannus.

Tema sõnul otsustatakse põhilised kandidaadid Euroopa institutsioonides erakondade juhtide tasemel ning seda tehti ka tema puhul. „On vähe neid tipp-poliitikuid, kes 15 aasta jooksul on läbi käinud kõik Eesti kohtuastmed, kuid jäänud ikka õigeks,“ lausus rahandusminister lisades, et õige hinnangu tema sobivusele kontrollikojas annavad Euroopa Parlamendis aset leidvad kuulamised.

Peaministri soov

Rahandusministri ametit Pentus-Rosimannuse nimetamise ajal pidanud maaeluminister Urmas Kruuse märkis, et korralduse esitada Euroopa Kontrollikoja esindaja kandidaadiks rahandusminister Pentus-Rosimannus andis talle peaminister Kaja Kallas. „Helistasin seejärel riigikontrolör Janar Holmile saamaks teadmaks tema arvamust kandidaadi osas. Minu roll oli viia dokumendid valitsusse otsustamiseks. Tähtis pole mitte see, kes dokumendid esitas vaid see, kes otsustas. Antud juhul tegi seda kogu valitsus,“ selgitas Kruuse.

Tema sõnul on ainus erinevus teiste sarnaste protsessidega see, et kui muudel juhtudel ei peeta taunitavaks, kui kandidaat ise enda poolt hääletab, näiteks peaministri kandidaadi hääletus Riigikogus, siis sellel arutelul Pentus-Rosimannus ühelgi viisil ei osalenud.

Toimingupiirangu rikkumine või mitte

Riigisekretär Taimar Peterkop rääkis, et valitsuse reglemendis seisab eraldi sättena, et Euroopa Kontrollikoja kandidaadi esitab valitsusele rahandusminister. „Sel neljapäeval, kui otsus tehti, esitas selle ministri asendajana Kruuse. Päevakorda pani küsimuse peaminister ning otsus langetati hääletuse teel tulemusega 9 poolt ja 5 vastu.“

Peterkopi sõnul pole antud juhul toimingupiirangut sisuliselt ega formaalselt rikutud, sest kandidaat otsustamisel ei osalenud. „Kui minult oleks küsitud, kas minister võib oma küsimuse arutelul osaleda ja hääletada, siis oleksin talle kindlasti andnud nõu seda mitte teha.“

Riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimehe Tõnis Möldri sõnul soovis komisjon saada selgust, kas kandidaadi esitamisel järgiti kõiki kehtivaid nõudeid. „Pentus-Rosimannuse esitamine on tekitanud avalikkuses palju küsimusi ja tõstatanud küsimuse võimaliku toimingupiirangu rikkumises ehk selles, kas või kuivõrd osales rahandusminister enda esitamise ettevalmistamises,“ ütles ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.