"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
ÕNNELIK LINNAAEDNIK SILVA Kolm väikest kurgitaime andsid mulle lausa 50 kurki! (0)
19. september 2022
Tallinna linnameedia

“Aias kasvatatud kurgid ja tomatid maitsevad paremini kui poest ostetud,” kinnitas linnaaeda pidav Silva. “Need on kohe palju magusamad ka. Tegelikult ma ei pea seda peenrakest üldse saagi, vaid tegemise pärat. Mulle meeldib kepikõndi teha ja siis on olemas kindel siht, kuhu minna. Lisaks ootab mind aias tore seltskond.”

Tallinna kogukonnaaedades on elanikel käsil kibekiire sügisene saagikoristus. Järjest valmivad eri köögiviljad, mis ootavad purki pistmist. Juba neljandat aastat tegutsevas Mustamäe kogukonnaaias on aednikud kohal ka argipäeval, sest sügisesed toimetused vajavad tegemist.

Kogukonnaaia eestvedajal Marial on Mustamäe aed ainuke koht, kus midagi rohelist kasvatada. “Sel hooajal istutasin oblikat,” rääkis ta. “Oli ka kaalikat ja maasikat. Hernest oli ka rohkem, kui praegu siin küljes ripub. Aga kui keegi tuleb ja võtab, siis palun väga! Me jagame omavahel, see on ju kogukonnaaed.”

Aednik Galinal on mitu peenrakasti, kus ta kasvatab üsna eksootilisi taimi, mis siiski sobivad ka meie kliimasse. “See on riitsinus, millest saab ka õli teha. Siit saame kätte oad,” näitas ta. “Ja siis on mul amarant, mida süüakse. Neid varsi kuivatatakse, seemned raputatakse välja ja saab ka pudru sisse panna.”

Veel kasvavad Galinal aias baklažaan. “Näete, kui palju neid on! Nad kasvavad pisut veel ja muutuvad sinakaks,” rääkis ta.

Vanalinnas kasvavad maitsetaimed
Vanalinna kogukonnaaed tegutseb sel aastal esimest korda. Kevadel pandi esimesed noored taimed maha keskaegse pühaku Hildegardi maitsetaimede õpetuse põhjal.

Vanalinna kogukonnaaia peremees Marko Müürisepp nentis, et oli suvel palju Hiiumaal ja seetõttu tihti kastma ei jõudnud. “Minu kast on siin,” osutas ta. “Ma olin suvel küll palju ära, aga kuna meil on kogukonna asi, siis nagu te näete, on siin kõik korras, hooldatud, kuigi ma ise olen siin tõesti vaid ühe korra rohinud.”

Müürisepp loetles peenrakastis kasvavaid maitsetaimi. “Siin on seller, siis on rosmariin, petersell, oli ka tüümiani,” rääkis ta. “Täna ma hakkan tegema krevette. Mul on just vaja murulauku, nii et kavatsen kogu murulaugu sealt ära võtta. Ja muidugi on siin ka mõned tomatid.”

Vanalinna kogukonnaaias tegutsev Katrin Raie tutvustas fenkolit. “Apteegitilli kasutatakse kõhuvalu, iivelduse, artriidi, vähktõve, imikute gaasivalude, kõhukinnisuse, mürgistuse ja kõhulahtisuse vastu, ehk siis igasuguste kõhuhädade puhul,” selgitas ta.

Muuseum kasvatatab vilja

Raie sõnul on kogukonnaaed suurepärane juba seetõttu, et aitab teiste vanalinna elanikega tuttavaks saada – muidu oleks see keeruline, kuna kõikjal on turistid.

Hoopis eriline on Eesti kaasaegse kunsti muuseumi (EKKM) kogukonnaaed, kus sel suvel võis näha nisu-, rukki-, kaera- ja odrapõldu. Prantsuse kunstniku Gisele Gononi projekt “Vastuvilja” toob põllumajanduse linna ning näitab sellega teravilja tootmise võlusid ja valusid.

Gononi sõnul alustas ta kõigega nullist. “Meil olid mõned sponsorid, kes aitasid eri mulda tuua,” märkis ta. “Me tõime 35 tonni mulda ja moodustasime sellest minipõllu. Meil on ka utoopiline idee teha viljast jahu ning sellest leiba küpsetada.”

Muuseumil on olemas ka oma skulptuuriaed ning aialapike kunstikogukonnale, kellele on üheskoos tegutsemine sama oluline.
EKKM-i tegevjuhi Kadi Kesküla sõnul tuleb lähiajal kartulivõtt ning peedid ja muud saadused on samuti valmis. “Lähipäevil tulebki siin üks väike ühine söömaaeg nendest saadustest, mis juba valmis ja süüa kõlbavad,” lausus ta. “Siin välitingimustes koos olemine võimaldab kunstnikel üksteisega suhelda, aga võib olla ka EKKM-lt institutsionaalset tuge saada. Keerulistel aegadel on ju hea koos olla.”

Kuidas linnaaeda rajada?
• Kogukonnaaiaks sobiva maatüki leidmiseks saab küsida nõu kogukonnaaia projektijuhilt, helistades tel 640 4714.
• Linnaaia rajamiseks saab Tallinna keskkonna – ja kommunaalametilt toetust taotleda. Toetuse suurus on rajatava aia puhul 5000 eurot, olemasoleva linnaaia puhul 3000 eurot.
• Toetust saab kasutada materjalide, vahendite, tööriistade ja inventari soetamiseks, aga ka töötubade, talgute ja muude toetavate sündmuste läbiviimiseks.
• Linnaaia rajamiseks saavad toetust taotleda juriidilised isikud, sh mittetulundus- ja äriühingud. Õppeaia rajamiseks aga ka erakoolid ja -lasteaiad.
• Taotlusi saab esitada 1. jaanuarist 1. veebruarini järgmisel aastal.
• Enne toetuse taotluse sisestamist koosta põhjalik ülevaade eelarve osas. Juhendmaterjali selleks ja kogu kogukonnaaedade info leiab www.tallinn.ee/est/keskkond/Kogukonnaaiad-3
• Taotlus tuleb esitada iseteeninduses https://mittetulundus.tallinn.ee/logi-sisse?redirectUrl=/iseteenindus
• Linnaaianduse info ja kogemuste vahetamiseks on loodud kogukonnaaedade Facebooki grupp Söödav linn TLN / Съедобный город ТЛН / Edible city TLN ja õppeaedade grupp Tallinna linnaasutuste õppeaiad.
• Linnaaianduse sündmuste info leiab www.tallinn.ee/keskkond/linnaaiandusesundmused

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid