"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Terviseamet hoiatab Sooja vee temperatuuri langetamine jaotusvõrgus loob soodsad tingimused legionella paljunemiseks (5)
19. september 2022
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

„Energia säästmine peab olema mõistlik. Pigem tasub lühendada duši all käimise aega, kui muuta veetrassi temperatuuri, mis omakorda võib kaasa tuua bakteri säilimise ja paljunemise veevärgis,“ selgitas Terviseameti keskkonnatervise osakonna juhataja Leena Albreht, kelle sõnul loob soojavee temperatuuri reguleerimine trassis soodsad tingimused legionella levikuks.

Terviseameti poole pöördub üha rohkem korteriühistuid, kes soovivad energiakulu kokkuhoiu nimel reguleerida soojavee temperatuuri ülemist piiri. Terviseamet paneb südamele, et korterühistud peaks kinni sätestatud piirmääradest, sest vastasel juhul võib veevarustussüsteemis hakata vohama legionella bakter. See põhjustab ägeda kuluga bakteriaalset nakkushaigust, mis lõppeb 5-15% juhul surmaga, vahendab BNS.

Albrehti sõnul paljuneb bakter veetemperatuuril +20-45°C ning ei paljune temperatuuril alla +20°C ning üle +60°C. 

„Seetõttu on oluline, et soojaveesüsteemis oleks vee temperatuur vahemikus 50-60 °C ja külma vee temperatuur mitte kõrgem kui 25 °C (soovitavalt 20 °C),“ selgitas ta ja lisas, et samadest vahemikest on soovitav lähtuda ka neil, kellel on oma boiler või muu olmevee soojenduse süsteem. Lisaks temperatuurivahemikust kinnipidamisele on oluline veevärgi süsteemide korrashoidmine ja korrapärane kontrollimine. Kuivõrd haigusetekitajate levikule annab soodsa pinnase vee seisukumine, aitab bakterite vohamist vältida torustike regulaarne mehaaniline puhastamine ja läbivoolutamine.

Legionelloosi tekitaja on bakter Legionella pneumophila, mis levib jõe- ja järvevees ning muudes veekogudes, kust nad satuvad tarbevee süsteemidesse. Haigusesse nakatutakse Legionella bakterit sisaldavate mikroskoopiliste veepiiskade sissehingamisel. Haigestumise risk on suurem mõnda kroonilist haigust põdevatel inimestel, suitsetajatel ja eakatel. Sümptomid ilmnevad üldiselt kaks kuni kümme päeva pärast nakatumist. Haigus algab tavaliselt palaviku, külmavärinate, peavalu ja lihasevaluga. Kuigi legionelloosi raviks kasutatakse antibiootikume, mis on enamikul juhtudest efektiivsed, võib haigus olla eluohtlik.

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

TÄHELEPANU
20. sept. 2022 18:50
Lõpetage pudelivee kasutamine, millisel pole märgitud sisaldust - seega on Eestis kõlbulikud vaid Värska vesi ja tema litsentsil pudeldatud vesi. Ülejäänud on lihtsalt tavaline kaevuvesi. Jättes ostmata teadmata sisuga ja litsentsita vee kauplustes - hoiame kokku tohutu elektrienergia ja seda tõsiselt+ muu energeetilise osa. Mõelge!
see on ammu teada
19. sept. 2022 21:46
et korterelamutes ei tohi sooja vee kiirboilerit reguleerida alla 50 C ja samuti üle 60 , sest viimase puhul tekib katlakivi. Siin kirjutises on lugu pisut valesti - tähtis on et kasutatav soe vesi oleks ringluses ja st. et läbib uue , külma juurdetulekul uuesti "töötluse" ja töötlus on oluline 50-60 kraadi vahel. Vördluseks - vee, kannuga, keetmisel , võid hiljem jahutatud vett juua aga mitte üle 1 ööpäeva. Tavalist kraanivett võib juua kindlast pumplast(pidevalt töötav)kuni vee temp. ei ületa 12...15 kraadi , aga soovitav on alati keeta ja jahutada.
hüva nõu
19. sept. 2022 17:10
https://uueduudised.ee/uudis/maailm/sveitsi-keskkonnaminister-soovitab-inimestel-energia-saastmiseks-uheskoos-dusi-all-kaia/
ehh
19. sept. 2022 13:21
külmikutes nagunii paljudel juba batsiilused paljunevad, sest temperatuur on madalamaks pandud
Arvamus
19. sept. 2022 16:35
Külmiku puhul on igaühe oma mure, mis elukaid ta seal enda tarbeks paljundab, hoopis teine teema aga, kui seda teeb elanike tahte vastaselt ja teadmata korteriühistu või mõni hooldusettevõte. Ennustan, et kui nii edasi läheb algab peagi massiline individuaalsete soojaveeboilerite paigutus seni tsentraalse soojaveevarustusega majades ja energia kokkuhoiu asemel võime näha ka hoopis kogu riigi ulatuses energiakulu hüppelist kasvu. Sellised asjad juhtuvad ikka kui kampaania korras hakatakse tegema lõpuni läbi mõtlemata otsuseid.