"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Suurbritannia ja maailm saatsid kuninganna Elizabeth II viimsele teele (0)
19. september 2022
Foto: Scanpix

Suurbritannia saatis esmaspäeval viimsele teele väärika riikliku matusetseremooniaga kuninganna Elizabeth II ning rongkäik sargaga liikus läbi Londoni, mis oli leinajaist tulvil, vahendab BNS.

Pea täielikus vaikuses jälgisid inimesed kuninganna lipuga kaetud sarga, mille peal oli kuninglik kroon, valitsusõun ja skepter, liikumist suurtükialusel, mis tõi üle-eelmisel nädalal surnud monarhi ära Westminster Hallist, kus ta oli hüvastijätutseremooniaks jäetud alates kolmapäevast.

Torupillide ja trummilöökide saatel liikus lafett, mida on kasutatud igal riiklikul matusel alates kuninganna Victoria omast 1901. aastal, ning mida vedasid käsitsi 142 nooremmadrust Kuninglikust Mereväest Westminster Abbeysse.

Tuhandeaastase kiriku tenoraalne kell lõi 96 korda üheminutilise intervalliga, iga löök tähistamas Elizabeth II üht eluaastat ning vaikides minut enne jumalateenistuse algust kell 11.00 (Eesti aja järgi kell 13.00).

Matusekõnes ülistas Canterbury peapiiskop Justin Welby kuninganna elu ja teenistust Suurbritannia ning Briti Rahvaste Ühenduse hüvanguks.

Kokku tulnud umbes 2000 külalise seas oli nimekamad riigipead USA president Joe Biden, Prantsuse president Emmanuel Macron ja Jaapani eraklik keiser Naruhito.

Pärast anglikaani kiriku pea läbi viidud teenistust liikus sark uuesti lafetil kuninganna viimse puhkepaiga, Windsori lossi suunas, mis asub Londoni lääneosas.

Suurbritannia kõigi aegade kauem võimul olnud monarh suri oma Šoti mägismaa lossis Balmoralis 8. septembril.

Troonipärija, Elizabethi ja mullu surnud Edinburghi hertsogi prints Philipi vanim poeg Charles, kellest sai uus riigipea Charles III, kõndis sõjaväelises tseremoniaalses vormis sarga järel koos kolme oma õvega.

Seejärel tuli Charlesi vanim poeg prints William koos tema võõrandunud venna prints Harry ja teiste kuningapere kõrgete liikmetega.

Tänaseks 73-aastane Charles ja kuninga abikaasa Camilla ütlesid pühapäeval, et neid on sügavalt liigutanud rahvapoolne heade sõnade tulv.

“Nii nagu me kõik valmistume avaldama oma viimset hüvastijättu, tahtsin ma lihtsalt kasutada seda võimalust, et öelda teile, aitäh,” sõnas Charles.

Suurbritannia, mis on palju muutunud alates kuninganna kroonimistseremooniast samas kirikus 1953. aastal, on endiselt teatud aspektides pidanud kinni ajaloolistest tavadest, millest üks on matusetseremoonia ja kõik sellega kaasnev, et avaldada austust paljude inimeste jaoks ainsale Briti monarhile, kelle võimu ajal nad on elanud.

Rongkäiguga on seotud üle 6000 sõjaväelase, mida Briti kõrgeim sõjaväeline juht nimetas “meie viimseks kohuseks tema majesteedi kuninganna jaoks”.

Kuninganna maetakse tema isa kuningas George VI, tema ema kuninganna Elizabethi ja õde printsess Margareti kõrvale, viies nad surmas kokku kui perekonna, mis kunagi kutsus end “meid nelja”.

Prints Philipi sark tuuakse samuti kuninganna kõrvale viimsele unele.

Ka ilm soosis matusetseremooniat, Londonis paistis esmaspäeval päike, mis tõi tänavaile tohutu rahvamassi.

Windsori lossis peetakse eraviisiline matusetalitus kuningas George VI memoriaalkabelis hiljem esmaspäeva õhtul.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.