"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Tallinn otsib Sõle tänavale linnametsa rajajat (0)
19. september 2022
Foto Albert Truuväärt

Põhja-Tallinna valitsus kuulutas välja riigihanke, et leida 1200-ruutmeetrisele Sõle 64b kinnistule Miyawaki meetodil linnametsa rajaja. 

Tegemist on linna kaasava eelarve projektiga, selgub hankedokumentidest.

Miyawaki meetod põhineb Jaapani botaaniku Akira Miyawaki töödel, kes on istutanud üle 1000 sellise metsa Jaapanis, Malaisias ja mujal.

Meetodi pooldajad ütlevad, et miniatuursed metsad kasvavad 10 korda kiiremini ning muutuvad 30 korda tihedamaks ja 100 korda bioloogiliselt mitmekesisemaks kui need, mis on istutatud tavapäraste meetoditega. See tulemus saavutatakse istutades istikud lähestikku, kolm istikut ruutmeetri kohta, kasutades ainult kohalikele tingimustele vastavaid liike. Loodusliku metsa kihtide taasloomiseks istutatakse paljusid erinevaid liike, ideaaljuhul 30 või enam.

Hanke tehnilises kirjelduses märgitakse, et 2017. aastal jälgisid Hollandi Wageningeni ülikooli teadlased äsja istutatud minimetsi ja jõudsid järeldusele, et need suurendavad bioloogilist mitmekesisust rohkem võrreldes lähedal asuva loodusliku metsaga. 

Senini on Euroopa näiteid võimalik tuua Prantsusmaalt, Hollandist ja Belgiast. Esimesed minimetsad on loodud ka Inglismaal.

Rajamistöid tehes tuleb lähtuda Tajuruum OÜ projektist. Rajatakse nii metsa kui põõsaste istutusalad, samuti niiduala, muru ja käiguteed.

Tööd peavad olema lõpetatud hiljemalt tänavu 16. detsembriks. 

Pakkumusi saab hankele esitada 3. oktoobrini, hankeleping sõlmitakse tuleva aasta veebruari keskpaigani.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.