"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Korteriühistute liit Arvete hirmus ei tohi maja kütmata jätta (3)
20. september 2022
Foto Ilja Matusihis

Eesti Korteriühistute Liit paneb korteriomanikele südamele, et nad ei survestaks kütteperioodi algusega viivitama. „Juba tuleb signaale ühistutelt, kus suuri arveid pelgavad korteriomanikud survestavad kütteperioodi algusega viivitama,“ rääkis Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) juhatuse liige ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

  „Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse kohaselt peab iga omanik hoidma eriomandi eset korras ning seda ja kaasomandi eset kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud,“ vahendas ta. „Eriomandi eseme korrashoidmisel on korteriomanik muu hulgas kohustatud hoidma selle piires sellist temperatuuri ja õhuniiskust, mis tagab kaasomandi eseme säilimise ning teiste eriomandite esemete kasutamise nende otstarbe kohaselt ja ilma ülemääraste kulutusteta,“ tõi Mardi välja. „Senisele kohtupraktikale toetudes võib öelda, et korteris peaks olema tagatud mõistlik temperatuur, vähemalt +18 kraadi.“

Kütmisega alustamise teema on Mardi sõnul aktuaalne igal sügisel. „Majad on väga erineva ehituskvaliteediga ja seetõttu tuleb hinnata kütmise vajadust maja põhiselt, vaadata ilmastikuolusid ning jälgida hoone sisetemperatuuri,“ märkis Mardi. „Kuid liigne kütmisega viivitamine võib kaasa tuua hoone kahjustamise, mille tagajärgede likvideerimine võib hiljem olla äärmiselt kulukas. Lisaks ka elukvaliteedi halvenemine – külmas ja rõskes ruumis pole kellelgi meeldiv elada.“

Suureks tüliõunaks on korteriühistutes ka tühjalt seisvad korterid, mida ihnsad omanikud kütta ei raatsi. „ Ka tühjas korteris on omanik kohustatud hoidma mõistlikku temperatuuri. Korteri tühjaks ja kütmata jätmine on kurjast – korterid muutuvad niiskeks, tekib hallitus, külmuda võib talvel maja vee- ja kanalisatsioonitorustik, kannatavad ka naaberkorterite elanikud.”

TAUST: Eesti Korteriühistute Liit (EKÜL) asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning juhib samuti üleminekuriikide toetamiseks ellukutsutud erakorralist töörühma. Alates 2016. aastast on EKÜL ÜRO elamumajanduse harta keskus, mille põhitegevuseks on eluasemevaldkonna toetamine riikides, kus elamureformid veel ettevalmistamisel. Samuti on liit partneriks BuildEST projektis, mis toob kokku erinevate osapoolte teadmised ja kogemused elamufondi rekonstrueerimiseks.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ALLA RUBANOVA
22. sept. 2022 09:02
Meie maja korterühistu juhataja ei soovi veel alustada kütteperioodi.Minu küsimusele,et võiks juba minimaalselt sooja lasta tuli vastus,et tähtaeg 15 oktoober, või kui mitu päeva järjest + 8 õues temperatuur. Tundub,et korterühistu juhtkond rohkem koonerdab,kui korteromanikud
Minu Arvamus
20. sept. 2022 11:25
Maja ei saa rohkem maha jahtuda kui on välistemperatuur peale sooja aastaaega. Ka kümne kraadine välistemperatuur ei langeta korterite sisetemperatuuri alla kaheksateist kraadi kui uksed ja aknad on korras ja korteris elatakse.
sul on õigus
20. sept. 2022 18:37
...aga, esiteks tekib kodusest haldusest niiskus - pesemine, riiete kuivatamine.Väline õhuniiskus näitab juba,et pesu ei kuiva tunniga- st. ka toas on niiskuse jälgimine oluline ja eriti neil, kes on omale pannud köögikubud , millistel sulgurid mittetöötamisel on suletud asendis. Meie kubud on paigaldatud enamuses valesti - suunatud tavalisse avasse ja suletud on krt. loomulik tavarežiimis õhuvahetus.Tegelikkuses peaks olema kõrval allesjäetud loomuliku tõmbega ventilatsioon. Pakettaknad ei ole mikrotuulutuses. Teiseks, teatud momendini välistemperatuur ei mõjuta sisetemperatuuri ja kui juba mõjutab, on ülekütmiseks - norm temp. saamiseks ja niiskuse vähendamiseks kulu suurem. Eriti rumal olukord on see mõttetu radiaatoritele pandud laenuga soojamõõturid , see sai selgeks propageerijatel omalajal kui osa lülitasid kütte välja ja elasid mujal, kuni 13...14 C hoiti teiste arvelt , kulu. Aga see ei vähenda niiskust kokkuhoidvas krt. Siis kehtestati nendes majades püsimakse. Samuti need ventileeritavad majad - ventilatsiooni ei saa kunagi seisma jätta- seal on mikroobide keskkond ja tööshoidmine on lisaenergia kasutus. Ei ole vaja maju ehitada umbseks ja tohutult ventileerida. Täna näete neid tohutuid kauplustehooneid - millistel pole peale kunstvalguse muud ja nüüd ollakse hädas- ma nimetan neid kaupluseid peldikuteks. Lisaks arhitektuur - nagu garaažid keset alevikke.