"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Elektri universaalteenus tuleb oktoobrist koos energiakulude kompensatsiooniga (0)
20. september 2022
Foto Pixabay

„Pakutav elektri universaalteenus tuleb tõenäoliselt odavam kui praegused börsipaketid. Aktiivsed ja teadlikud börsipakettide omanikud saavad pakutavast universaalteenusest ise loobuda või võivad valiku universaalteenuse kasuks teha ka pärast 1. oktoobrit,“ rääkis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energiaturgude valdkonnajuht Rein Vaks.

Eesti Energia kohustub alates 1. oktoobrist müüma elektrit Eesti kodutarbijatele ja kõigile elektri edasimüüjatele ka universaalteenusena. Teisedki elektrimüüjad võivad oma klientidele universaalteenust pakkuda ning nad saavad õiguse osta selleks vajamineva elektri riigi elektritootjalt. President on vastava seadusemuudatuse välja kuulutanud ning hiljemalt septembri lõpuks teatab konkurentsiamet ka universaalteenuse hinna.

„Kodutarbija viiakse automaatselt universaalteenusele üle, kui kodutarbija hind on sellest kõrgem. Tarbija ei pea midagi reeglina tegema. Tarbija võib ka keelduda, teatades sellest kaks päeva enne muudatuse jõustumist ette,“ märkis Vaks.

Tema sõnul ei rakendu lepingute muutmisel ka ennetähtaegse lõpetamise trahvi kuni septembrini 2023. Universaalteenuse hind võib hakata kehtima ka tagantjärgi, kui tarbija läheb universaalteenusele üle alles oktoobrikuu jooksul. Lisaks hakkavad tarbijad sõltumata sellest, kas valitakse universaalteenus või muu pakett, saama ka riikliku kompensatsiooni.

Ministeeriumile on universaalteenuse osutamise soovist praeguseks teada andnud järgmised elektrimüüjad: Eesti Energia, Eesti Gaas, Alexela, Elektrum, TS Energia, Saku Maja, Elveso, Loo Elekter ja Ramsi Turvas.

Universaalteenuse osutajast elektrimüüjal on kohustus pakkuda kodutarbijale universaalteenusega elektrienergiat, kui tema tarbija senine elektripakett on kallim kui universaalteenuse hind. Müüja teavitab oma tarbijat otsusest ta universaalteenuse hinnale üle viia seitsmepäevase etteteatamisega. Kui selline tarbija ei soovi universaalteenuse hinda kasutada, peab tarbija sellest vähemalt kaks päeva enne muudatuse jõustumist müüjat teavitama.

Universaalteenusele saavad soovi korral üle minna siiski ka need kodutarbijad, kellele ei ole automaatset pakkumist tehtud. Kui tarbija vahetab universaalteenuse kasutamiseks müüjat või teda ei viida praeguse müüja juures automaatselt universaalteenusele üle, peab ta ise oma sooviga müüja poole pöörduma. Sellisel juhul saab universaalteenusega liituda samamoodi nagu vahetatakse elektripaketti.

Energiakulude leevendamise hüvitised

Lisaks universaalteenusele kehtivad energiahinna ajutised toetused tarbijatele perioodil alates selle aasta 1. oktoobrist kuni 31. märtsini 2023 tarbitud energia eest väljastatud arvetele. Toetused on automaatsed ehk müüja vähendab juba kodutarbijatele laekuvatelt energiaarvetelt ise elektri, gaasi või kaugkütte ühikhinda.

Elektri kodutarbijale kompenseeritakse kuu keskmisest käibemaksuta elektrienergia hinnast, mis ületab 8 senti kilovatt-tunni (kWh) kohta, kuni 5 senti/kWh. Näiteks kui tarbija ostab elektrienergiat kuu keskmise hinnaga 15 senti/kWh, siis kompensatsiooni abil oleks tarbija poolt makstav hind 10 senti/kWh.

Hüvitis põhineb kodutarbija kuu keskmisel elektrienergia kulul. Kui tarbija arve elektrienergia eest oli käibemaksuta 100 eurot tarbimise 50 kWh juures, kujuneb selle kuu elektri keskmiseks käibemaksuta hinnaks 20 senti/kWh.

Toetuse abil väheneb keskmise elektritarbija kulu elektrile umbes 21 protsenti. Hüvitise saajate hulka kuuluvad ka elektri universaalteenuse tarbijad.

Gaasi ja kaugkütte hüvitamine

Gaasi kodutarbijale kompenseerib riik 80 protsenti kuu keskmise gaasihinna sellest osast, mis ületab käibemaksuta 80 eurot/MWh ehk 0,7744 eurot kuupmeeter. Seejuures kompenseeritakse maksimaalselt kuni 2,6 MWh (ehk 251,7 kuupmeetrit) tarbimist, mis on keskmise eramu kuine gaasitarbimine. Toetuse abil väheneb keskmise gaasitarbija kulu gaasi hinna 270 €/MWh juures umbes 54 protsenti.

Näiteks kui kuu jooksul kulus tarbijal gaasile keskmiselt 230 eurot/MWh (käibemaksuta) tarbimismahu 2,6 MWh juures, siis pärast kompensatsiooni rakendumist kujuneks tarbija makstavaks hinnaks 110 eurot/MWh.

Kaugkütte kodutarbijale kompenseeritakse sarnaselt gaasile 80 eurot/MWh (käibemaksuta) hinda ületav soojuse kulu 80 protsendi ulatuses.

Näiteks kui kaugküttevõrgu kaudu jaotatud soojuse hind on 97,15 eurot/MWh (Tallinna kehtiv piirhind), väheneb see tarbija jaoks tasemele 83,4 eurot/MWh. Sellel näitel väheneb kulu kaugküttele 14 protsenti. „Kaugkütte hind Tallinnas ei tohiks sellel kütteperioodil ka muutuda,“ prognoosis Vaks.

Mida teha, et kompensatsiooni saada

Tarbija ei pea kompensatsioonide saamiseks reeglina ise midagi tegema. Hüvitised on töötatud välja nii, et elektri-, gaasi- või kaugküttemüüja arvestab kompensatsiooni automaatselt tarbijale esitataval arvel. Müüja küsib tarbijalt saamata jäänud tulu riigilt tagasi.

Harvadel juhtudel ei ole aga müüjal teada, kas mõne haldusettevõtte või aiandusühistu taga on just kodutarbija. Sellisel juhul peab kodutarbijatele elektrienergiat müüv isik pöörduma kompensatsiooni saamiseks SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) poole.

Kui korteriühistule või aiandusühistule müüvad elektrit või gaasi juriidilised isikud, kes ei ole elektrituruseaduse või maagaasiseaduse mõistes elektri- või gaasimüüjad, peavad need vahendajad ise kompensatsiooni saamiseks KIK-ile avalduse esitama. Seda peavad tegema näiteks ettevõtjad, kes haldavad korterelamuid ning arveldavad elektri või gaasiga korteriühistute asemel ise ehk leping on sõlmitud korteriühistu eest haldusfirma ja müüja vahel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.