"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
video Pääsküla raba taastatakse talgute korras - kaevatakse labidatega paisud, et vesi imbuks rabapinda (0)
20. september 2022

Pääsküla raba kaitsealal on valminud kaitsekorralduskava eelnõu aastateks 2022-2031, mida tutvustati Nõmme inimestele. Kaitsekorralduskava alusel hakatakse taastama Pääsküla raba, mis on tänaseks kuivendatud.

Rabade taastamine on vajalik sealse taimestiku ja elukeskkonna kaitseks. Raba kujunes Pääskülla pika aja jooksul soostunud järvest. Sada aastat tagasi tekkis praegusest kaitsealast läände asustus ja turbavõtukohad ning Pääsküla jõe äärde mõned esimesed kuivenduskraavid. Kuid üldiselt oli sel perioodil raba ja selle ümbrus veel looduslik. Praeguseks on raba täielikult kuivendatud, ent seda hakatakse nüüd taastama, et tuua linnakeskkonda looduslikud kooslused tagasi.

“Raba taastamine on sellel kaitsealal kavas teha võimalikult väikese jalajäljega loodusele endale,” ütles Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti peaspetsialist Lauri Klein. “Elustiku poolest on Pääsküla raba väga rikas. Pääsküla rabas on teadaolevalt vähemalt 65 kaitsealust liiki registreeritud ja seal on tegelikult ka väga mitmekesine koosluseline struktuur.”

Raba taastatakse talgute korras – kaevatakse labidatega paisud, et vesi imbuks rabapinda. Need puud, mida saab võsaks nimetada, võetakse maha. Pinnasteed ja laudteed tõstetakse kõrgemale, et inimesed saaks kuiva jalaga läbi käia. Juba praegu on laudteed osalt vee all.

“Tänasest arutelust tuli hästi välja see, et tegelikult on hirm, et mis selle raba taastamise järel juhtuma hakkab Pääsküla rabas. Tegelikult juba täna sinna minnes on näha, et laudteed on vee all ja nüüd küsitaksegi, et kas see on selle esimese paisu kinnipanemise tagajärg. Ei ole. Tegelikult praegune üleujutus on kopra tekitatud,” tõdes Nõmme linnaosa vanem Kaimo Kuri.

Pääsküla raba kaitseala eesmärk on kaitsta väärtuslikku maastikku ja selle üksikelemente, kaitsealuseid liike ja nende elupaiku ning tagada virgestusvõimaluste säilitamine ja parandamine.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.