"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Reinsalu: Valgevene režiimil ei tohi tekkida karistamatuse tunnet (0)
20. september 2022
Välisminister Urmas Reinsalu. Foto: Scanpix

„Selleks, et demokraatliku Valgevene hääl saaks kõlada ka multilateraalsel areenil, otsustasime ÜRO Peaassamblee veerel tuua ühe laua taha Valgevene opositsioonijuhi ning erinevate riikide, mõttekodade ja ettevõtete esindajad. Eesmärk oli arutada koos võimalusi, kuidas Valgevene kodanikuühiskonna demokraatiapüüdlusi toetada ja tagada, et riigis toimuvad inimõiguste ja rahvusvahelise õiguse rikkumised ei jääks tähelepanuta,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu, kes ütles esmasäeval arutelul Valgevene opositsioonijuhi Svjatlana Tsihhanovskajaga, et Valgevene režiimil ei tohi tekkida karistamatuse tunnet.

Eesti korraldas ÜRO Peaassambleel koos Tsihhanovskajaga ürituse, mis keskendus kriisile Valgevenes ning mõjule, mida see avaldab regioonile ja ülemaailmsele julgeolekule. 

Reinsalu rõhutas, et viimase kahe aasta jooksul oleme korduvalt näinud, et Valgevene režiimi kuritegelik tegevus oma rahva vastu on laienenud ja muutunud rahvusvaheliseks ohuks. „Valgevene võimud on olnud kaasosalised ka juba üle poole aasta kestnud Venemaa jõhkras sõjas Ukraina vastu. Seepärast tuleb karmistada režiimi-vastaseid sanktsioone, jätkata rahvusvahelist isoleerimist ning kindlustada õiguslik vastutus, sest Lukašenka režiimil ei tohi tekkida karistamatuse tunnet,“ ütles välisminister.

Reinsalu tunnustas Valgevene rahva vaprust ja järjekindlust oma demokraatliku tuleviku eest seismisel ja tõi välja ka nende pühendumuse Ukraina toetamisele. „Nagu Valgevene ja Ukraina rahvas pole väsinud oma vabaduse eest võitlemast, ei tohi väsida ka rahvusvaheline kogukond. Praegu on olulisem kui kunagi varem töötada ühiselt reeglitel põhineva maailmakorra ja meile tähtsate väärtuste hoidmise nimel,“ ütles välisminister.

Välisminister Urmas Reinsalu võtab 19.–24. septembril osa ÜRO Peaassamblee 77. istungjärgu avanädalast New Yorgis, osaledes kümnetel kahepoolsetel kohtumistel ja mitmel servaüritusel. Välisministri programm peaassambleel on leitav välisministeeriumi kodulehelt. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.