"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Seeder: Vene kodanikelt hääleõiguse võtmine on julgeolekuküsimus (1)
20. september 2022
Helir-Valdor Seeder. Foto: Mats Õun

„Venemaa sõdib Ukrainaga ja on oma agressiivse poliitikaga ohuks kogu demokraatlikule Euroopale, sealhulgas Eestile. Sellise agressorriigi kodanikel ei tohiks Eestis olla valimisõigust. Tegemist on Eesti julgeoleku küsimusega. Meie riigielu küsimustes peaksid kaasa saama rääkida üksnes inimesed, kes soovivad et Eesti Vabariik kestaks läbi aegade,“ ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

Riigikogu arutab teisipäeval seadusemuudatust, millega muudetakse kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadust nii, et hääleõiguslikud oleksid vaid Eesti ja teiste Euroopa Liidu riikide kodanikud – Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on Venemaa kodanikelt hääleõiguse ära võtmine julgeolekuküsimus, vahendab BNS.

„Kõigil on olnud võimalus ära õppida eesti keel ja taotleda Eesti kodakondsust. Kui inimene pole eesti keelt ära õppinud ja Eesti kodakondsust taotlenud ning on seevastu teinud teadliku valiku Venemaa kodakondsuse kasuks, siis tal ei peaks olema valimisõigust ka kohalikel valimistel,“ rääkis Isamaa esimees.

Seeder meenutas, et Isamaa algatas vastava seadusemuudatuse juba aprillis. „Sel hetkel teiste erakondade toetust sellele ei kõlanud. Koalitsiooniläbirääkimiste käigus tõstatasime küsimuse uuesti ning sellel on olnud mõju. Tänaseks on algatusele toetust avaldanud ka Reformierakond,“ ütles Isamaa esimees. „Loodan, et suudame täna eelnõu esimese lugemise lõpetada. Juhul kui selleks vajadus tekib oleme valmis algatama ka põhiseaduse muutmise,“ lisas ta.

Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu 594 SE I näeb ette tunnistada kehtetuks Eestis elavate välismaalaste, välja arvatud Euroopa Liidu kodanike, hääletamisõigus kohalikel valimistel. Valimisõigust ei ole kolmandate riikide kodanikel ka näiteks Lätis, Leedus, Saksamaal, Prantsusmaal ega mitmes teises Euroopa riigis

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Piret Kivi
21. sept. 2022 17:13
"Meie riigielu küsimustes peaksid kaasa saama rääkida üksnes inimesed, kes soovivad et Eesti Vabariik kestaks läbi aegade" Aamen! Seega tuleb hakata ka üle vaatama kodakondsusi, mis on antud naturalisatsiooni korras. Kui ikka Eesti kodanik sülitab eesti keelele ja eestlusele, siis peab ta jääma oma sisemaailmale truuks ning olema mingi muu riigi kodanik.