"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Tallinn soovib noori sõltuvusainetest eemal hoida koostöös üleilmse võrgustikuga (0)
20. september 2022
Foto: Pixabay / foto on illustratiivne

Island on välja töötanud ja edukalt rakendanud ennetusmudelit, kus õpilasi aitab sõltuvusainetest eemal hoida põnev huvitegevus ja vanematega veedetud kvaliteetaeg. Eelmisel nädalal toimus Islandi mudelit kasutavate riikide võrgustiku Planet Youth konverents 2022, kus osales ka Tallinna esindus. Ühtlasi arutati Tallinna ühinemist võrgustikuga järgmiseks viieks aastaks.

Projekt „Uimastite-vaba Island“ sai alguse 1998. aastal, selle eesmärgiks oli vähendada noorte varast alkoholitarbimist ja suitsetamist. Koostöös Reykjaviki Ülikooli teaduritega selgitati välja, et probleemi põhjuseks on vanemate kõrge tööhõive, vähene koos veedetud aeg oma vanematega, piiratud võimalused huvitegevusteks ja kõrge osalustasu. Samuti on noori liiga vähe kaasatud temaatilistesse arutelusse.

Töötati välja Islandi ennetusmudel, mille indikaatoriks on laste elustiil, vaba aja kasutamine, edukus koolis, sõprade mõju, enesehinnang, ärevus, väärtushinnangud ja kiusamine. Õppeaasta alguses sõlmitakse kooli ja lapsevanema-lapse vahel kokkulepe kõigi osapoolte õigustest ja kohustustest. Iga laps saab koos vanemaga valida kuni kaks endale huvitavat ala, milles osalemise eest tasub riik. Lisandub ka linnapoolne tugi spordisaalide ja ujulate tasuta kasutamiseks. Kogu selle teaduspõhise ja järjepideva tegevuse tulemusel on Islandil alaealiste alkoholitarbijate hulk langenud 42 protsendilt 7-le, suitsetajate arv on kahanenud 5 protsendile ja uimasteid proovinute arv 6 protsendile. Aastatega on projektist saanud ülemaailmne programm Planet Youth, millega soovib nüüd liituda ka Tallinn.

„Tänu heale koostööle Reykjaviki Ülikooliga aastatel 2014, 2016 ja 2019 on Tallinnas läbi viidud 15-16-aastaste uuring rahvusvahelise küsimustiku alusel. Viimases uuringus osales üle 4000 Tallinna koolide õpilase ja võib öelda, et avanenud pilt pani muretsema,“ rääkis Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti tervisesektori juht Ene Tomberg.

„Uuringust selgus, et kümnendikus peredest on teismelistel keeruline oma vanematega kontakti saavutada ja ligi neljandikul raske oma probleeme arutada, pea 18 protsenti noori ei saa soovitud tuge ka sõpradelt. Elu jooksul on end tahtlikult vigastanud ligi 32 protsenti teismelistest ning vähemalt korra on uimasteid tarbinud 34 protsenti. Andmed konkreetse kooli kohta võrdluses linna keskmiste näitajatega edastati kõikide küsitluses osalenud koolide juhtkondadele, et oleks võimalik arutada tulemusi oma kollektiivis ja leida lahendusi.“

Tombergi sõnul on esimesed sammud Islandi ennetusmudeli rakendamiseks juba tehtud. „Oleme viimase kahe aasta jooksul viies pealinna koolis viinud läbi veebikoolitusi lastevanematele ning korraldanud laste ja vanematega ühisüritusi. Samuti on sõlmitud koostöölepped õpilane-vanem-kool turvalisema koolikeskkonna loomiseks,“ rääkis Tomberg. „Osalemine Planet Youth programmis võimaldab Tallinnal viie aasta jooksul viia läbi veel kolm küsitlust õpilastele ning andmete töötlust Reykjaviki ülikoolis. Samuti koolitusi linnaosade tervisemeeskondadele ning paljude riikide parimate sekkumismeetmete kajastamist.“

Kohtumisel Planet Youth koordinaatoritega märgiti linna juhtide kaasamise olulisust pikaaegse ennetustegevuse läbiviimisel. Tallinna delegatsiooni konverentsil kuulusid abilinnapea Betina Beškina, sotsiaal-ja tervishoiuameti juhataja Raimo Saadi ja tervisesektori juht Ene Tomberg.

Vt lisaks: planetyouth.org/conference-2022/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.