"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
video Elanikud saavad soodustingimustel kasutada biojäätmete kodukompostreid ja kogumismahuteid, linlastel on suur huvi jäätmeid liigiti koguda (0)
22. september 2022

„Kui biojäätmed on korralikult eraldi kogutud, on kõiki jäätmeid tõhusam käidelda. Biojäätmed ise on vajalik ressurss ning nende eraldi kogumine hoiab ära ka teiste jäätmete riknemise või kasutusefektiivsuse langemise,“ selgitas abilinnapea Joosep Vimm. Biojäätmete tekkekohal liigiti kogumine tuleb kõikjal Eestis korraldada hiljemalt 2023. aasta lõpuks, kuid Tallinn plaanib seda teha juba kevadel. 

“Kuna inimesed teavad, et järgmise aasta kevadel muutub liigiti kogumine kohustuslikuks, siis seetõttu praegu see toetus oli ka väga populaarne.  Nagu oligi arvata, siis kõige rohkem läks mahuteid sinna, kus on meil Tallinnas kõige rohkem eramaju ehk siis peaaegu iga teine komposter läks meil Nõmme linnaossa ja väga suur huvi oli ka Pirita linnaosas, ülejäänud on väiksema nõudlusega,” rääkis Tallinna Strateegiakeskuse ringmajanduse osakonna peaspetsialist Liina Kanarbik.

Biojäätmete liigiti kogumise edendamiseks annab Tallinna linn üksikelamute, paarismajade, ridaelamubokside ja kahe korteriga majade elanike kasutusse soodustingimustel kodukompostreid ja kogumismahuteid. Vastavaid taotlusi võetakse vastu alates 15. septembrist seni, kuni kompostreid ja mahuteid jätkub.

Üksikelamu, paarismaja, ridaelamu boksi või kahe korteriga elamu elanikud saavad valida biojäätmete nõuetekohase kompostimise või mahutiga üleandmise vahel. Üle kahe korteriga maja elanikud võivad samuti kompostida, aga mahuti olemasolu on vajalik ka siis.

Tallinlaste huvi on olnud väga suur.

“Mina olen eluaeg biojäätmed liigiti kogunud. Üks maailma, peame hoidma seda väikest maailma. Et ise ka puhtam oleks ja lastel vähem allergiaid. See kõik on seotud,” lausus  Tiina.

“Elan eramajas ja seetõttu just kogungi biojäätmed liigiti,” ütles Terje.

“Kodus kogume nii kuidas parasjagu biojäätmeid kätte jääb. Kas me nüüd päriselt sellest kasu saame, et me prügi püüdlikult ära sorteerime aga selle poole püüdlema ilmselt peab,” leidis Andrus.

Projekti „Biojäätmete liigiti kogumise ja kohtkompostimise edendamine Tallinna linnas“ raames eraldas Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) Tallinna Strateegiakeskusele toetust 140-liitriste biojäätmete kogumismahutite (1000 tk) ja 250-liitriste kodukompostrite (700 tk) soetamiseks ning kompostimise koolituste läbiviimiseks. KIK-i projekti kogumaksumus on ligi 250 900 eurot, millest Tallinna linna omaosalus on üle 65 200 euro. Lisaks sellele hankis linn veel ka 80-liitriseid kogumismahuteid (4000 tk).

Kodukompostri soetusmaksumus on 318,56 eurot, millest 50 eurot tasub kodukompostri taotleja omaosalusena. 140-liitrise kogumismahuti soetusmaksumus on 23,88 eurot ja 80-liitrise kogumismahuti soetusmaksumus on 22,32 eurot, mis antakse taotleja kasutusse omaosalustasuta.

Taotlusi kodukompostri või kogumismahuti soetamiseks saab esitada e-teeninduse portaalis taotlen.tallinn.ee alates 15. septembrist 2022 seni, kuni neid jätkub. Mahutite ja kompostrite lõppemisel taotluste vastuvõtt peatatakse ning pärast nende lõppemist esitatud taotluseid läbi ei vaadata. Kompostri või mahutiga saab soovi korral tasuta kaasa ka biojäätmete kogumisnõu kodukööki.

Taotleda saavad vaid füüsilised isikud, kelle Eesti rahvastikuregistri järgne elukoht on Tallinna piires aadressil, kuhu kodukompostrit või kogumismahutit taotletakse. Nii üksikelamu, paarismaja, ridaelamu boksi kui ka kahe korteriga hoone elanik saab taotleda kas ühte kompostrit või mahutit. Taotleja peab olema liitunud aastaringselt korraldatud jäätmeveoga.

Taotleja kohustub kogumisvahendeid sihtotstarbeliselt kasutama vähemalt kuni 7. septembrini 2026 ning tagama selle nõuetekohane paigaldamise, säilitamise ja hoolduse. Kuni selle ajani on vahendite omanikuks linn, sealt edasi läheb kompostrite ja mahutite omandiõigus üle taotlejale ja neid tagasi ei nõuta.

Täpsema info kodukompostrite ja kogumismahutite parameetrite ning nende kodukasutusse taotlemise tingimuste kohta leiab aadressilt www.tallinn.ee/et/biojaatmete-kogumisvahendid.

Jäätmete liigiti kogumist sätestavad JäätmeseadusTallinna jäätmekava 2022-2026 ja Tallinna jäätmehoolduseeskiri.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.