"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
arvamus Kas Pääsküla rabas võib mootorsõidukiga sõita? (0)
23. september 2022

Hiljuti tekitas Facebooki Nõmmekate grupis elavat arutelu Pääsküla rabas krossitsiklitega sõitvad noored. Muu hulgas tekkis küsimus, kas rabateedel üldse tohib ATV, mootorratta või mõne muu mootorsõidukiga sõita? Ma ei soovi siinkohal kellelgi sõiduvahendi eelistusi maha tegema või ülistama hakata, valiku teeb igaüks ise, kuid kindlasti rõhutan, et selliseid sõite tuleb ette võtta lubatud kohas.

Sellele tasub mõelda, kui endale või oma lapsele krossitsikli või ATV ostate. Pargid ja kaitsealad pole sõitmiseks õiged kohad.

Kaitsealuse Pääsküla raba teed igapäevaseks rallimiseks mõeldud ei ole ning seal sõita ei tohi. See on mustvalgelt ära toodud kaitse-eeskirjas. Mootor- ja maastikusõidukiga võib Pääsküla raba teedel sõita ainult kaitseala valitseja loal. Vastav luba on väljastatud HKP OÜ-le prügikastide tühjendamiseks. Teistel mootorsõidukitel Pääsküla rabas asja ei ole, ka killustikkattega teedele.

Tuletan siinkohal meelde, et registris oleva sõidukiga võib liigelda üldkasutatavatel teedel. Kui masin pole mõeldud igapäevaseks liiklemiseks ja pole registrisse kantud, siis sellisega võib rallida ainult oma kinnistul või omaniku loal selleks ette nähtud kohas. Nõmme piires ei ole ühtegi haljas- või metsaala, kus mootorsõidukitega lõbusõidu tegemiseks luba väljastatud oleks. Tallinnas ka vastavaid kohti sõitmiseks ei ole. Sõitmiseks ei ole luba väljastatud ka Raku järve ümbruses. Seal kehtib see ka järve ümbritseva killustikkattega tee osas. Tegemist on karjääri territooriumiga ning sinna sisse sõitmine ilma omaniku loata on keelatud. Linnaosavalitsusel ei ole andmeid, et AS Silikaat vastavaid lubasid väljastanud oleks. Igale poole puude vahele ja kivihunnikute juurde pole ju mõistlik märke panna.

Erandiks on Tammemäe järve ääres Männiku harjutusväljaku taga asuv ala, mille osas on harjutusväljaku valitseja teinud kokkuleppe Gert Krestinoviga, et teatud ajal tohib seda kasutada. Samas see kooskõlastus ei laiene ilma kokkulepeteta kõikidele harrastajatele.

Saku vallas saavad huvilised enda ja oma masina võimeid proovile panna Saku-Männiku krossirajal. Sinna jõudmiseks tuleb registritunnusega sõidukiga aga sõita põhimaanteel või transportida registritunnuseta sõiduk sinna järelhaagisel või pakiautos. Kasutamine tuleb loomulikult eelnevalt Saku Motoklubiga kokku leppida.

Samas ei ole õige ka krossimeeste või -naiste ja ATV juhtide stigmatiseerimine, nagu oleks tegemist looduse vihkajate või hävitajatega. Nagu autoliikluses, on siingi seaduste tegemisel proovitud ohjata seda seltskonda, kes heidavad halba valgust ka normaalsetele osapooltele. Täiesti selge on, et näiteks Nõmmel on paljud nendest vihatud ATV juhtidest talvel sahkadega väljas ja aitavad kogukonnas kodutänaval ja ka kaugemal näiteks eakatel lund lükata.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.