"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
KOHAL MAAILMA TIPUD WTA tõmbab Tallinnale 10 miljonit pilku (0)
24. september 2022

“Minu lemmikmängija on Kaia Kanepi, ta on tugeva löögiga ja väga vapper,” kiidab noor tennisemängija Ieva Tallinna WTA tenniseturniiril osalevat eeskuju. “Näha oma lemmikut siinsamas mängimas on suur asi. Lisaks saan näha ja võrrelda maailma parimaid mängijaid. See innustab ja ergutab mind, sest õppida on veel palju.”

Turniir Tallinn Open algab 24. septembril Tondil Forumi spordikeskuses, kus argipäevade pärastlõunal on raske vaba mänguplatsi leida. Tennisetüdruku Ieva jaoks on see spordikeskus tuntud harjutuspaik, kuid suurturniiri eel on ta ise ka päris klassikalises võistlusvormis. Mahukasse tennisekotti näib mahtuvat lausa mitu reketit, tenniseseelik näitab aga vaata et rahvusvahelist taset – selliseid liibuvalt sportlikke ja samas vägagi kauneid kostüüme kohtab suurte mängijate seljas WTA turniiridel. Ieva ootab koduväljakuil toimuvat tippturniiri suure huviga.

“Minu lemmikmängija on Kaia Kanepi. Ta on tugeva löögiga ja väga vapper!” kiidab neiu oma eeskuju. “Näha oma lemmikut siinsamas mängimas on suur asi. Lisaks saan näha ja võrrelda maailma parimaid mängijaid. See innustab ja ergutab mind, sest õppida on veel palju. Tennis ei seisne ju ainult õigetes löökides, kõik algab tegelikult õigest kehahoiakust. Kõigepealt peab jalgade asendi paika seadma. Kui seista võrgus jalad sirgelt ja kõht ees, võibki palliga kõhtu saada.”

Eriline koosseis

Tallinn Open WTA 250 turniiri direktori Allar Hindi sõnul ei suuda ta ise ka uskuda, kui esinduslikud mängijad Tallinna võistlema tulevad. “See on sellise tasemega koosseis, et kuku pikali,” märkis ta. “Niisugust taset poleks me osanud tõesti oodata – turniir toob Tallinna kokku tänavuse hooaja ühe tugevama koosseisu. Kohal on pea pooled TOP-30 tennisistid. Tallinn on neile uus ja põnev sihtkoht. Juba ajalooline linn ise on omaette tõmbenumber. Meie kasuks mängib ka turniiride kalender. Nädal pärast Tallinna mänge toimub WTA turniir Ostrawas, nii et tekib hea turniiride jada. Mängijaid on nii USA-st, Brasiiliast kui ka Hiinast, nad kõik saavad Tallinnas hea sügishooaja siseturniiridele ülemineku kogemuse.”

Mängijatele on atraktiivne ka Tondil asuv spordikeskus, kus lisaks rahvusvahelisel tasemel väljakutele avarad söögisaalid ning luksuslikud kahe eri sauna ja basseiniga riietusruumid. On ju taastumisvõimalused mängijaile vägagi olulised. Tallinna WTA turniiri taset võib võrrelda suurte slämmide turniiride omaga – ka viimasena kvalifikatsiooniturniirile pääsenud mängija on WTA edetabelis 127. kohal. Ning kõrget taset oskavad hinnata ka pealtvaatajad. Hindi hinnangul toob turniir Tallinna maailma tennisekaardile.

“Tennist mängitakse ju igas maailma otsas, publikut jagub nii Aafrikas, Aasias, Euroopas, Austraalias kui Ameerikas,” lausus ta. “Uut WTA turniiri korraldav Tallinn on huvilistele atraktiivne ja saanud selles kinnises seltskonnas üheks suurte hulgas. WTA hinnangul võib teleülekannete kaudu üle maailma turniirist osa saada kümne miljoni suurune vaatajaskond. Võrdluseks võib tuua, et kui Anett Kontaveit eelmise aasta lõpus Mehhiko aastalõputurniiri finaalis võistles, vaatas seda keset ööd väidetavalt 50 000 perekonda.”

Maailma parimad mängud

Hint avaldas lootust, et mängud täidavad ka siinse spordikeskuse saali 2500 istekohta. “Saab ju näha parimat tennist, mida Eestis kunagi on nähtud,” kinnitas ta. “Üksikuid kõrgetasemelisi mänge, nagu näiteks Fed Cupil, oleme näinud varemgi, kuid maailma tipptasemel turniiri tervikuna mitte. Turniiri tasub jälgida juba esimesest päevast alates, mitte keskenduda vaid finaalile.”

Tennise populaarsus on Hindi sõnul siinmail võimaluste kasvuga koos käinud. Praegu ei leia üheski tennisehallis enam vaba kohta juba pärastlõunal kella kolmest kuni kaheksa-üheksani õhtul. “Ilma Kaia ja Anettita sellist tennisebuumi me ei kogeks,” tähendas ta. “Kindlasti mahuks Tallinnasse tennisehalle veel ja huvilisi jätkuks. Minu enda suhe tennisega on praegu paljuski mängude vaatamine, millele pühendan palju aega.”

Korraldajana soovitab Hint kõikide klubide treeneritele, et nad kutsuks võistlusi vaatama oma õpilasi ja nende vanemaid. Tennisemängu õppimise algus on suhteliselt raske, enamasti tuleb alguses palli põõsast taga ajada. Samas peetakse tennist Hindi kinnitusel paljuski psühholoogiliseks mänguks. “Paljude tippmängijate sõnul on tegu 80% mentaalse mänguga, muud omadused-oskused tulevad selle järel,” ütles Hint. “WTA riigist-riiki karussell nõuab järjepidevat uute tingimuste ja oludega harjumist. Tuleb kiiresti kohaneda uute tingimuste ja väljakutega, olla avatud silmaringiga, et igale vastase löögile õige lahendus leida.”

Edu toob järjepidevus

Juba kuueselt tennisemänguga alustanud Hindi sõnul toob tennises edu järjepidevus ja veel kord järjepidevus. “Tuleb armastada seda, millega tegeled! Tuleb treenida, treenida ja treenida, et mängust rõõmu tunda,” rääkis Hint, kes on 40 aastat tennise juures olles näinud nii paremaid kui ka halvemaid aegu. “Head mängud annavad tõuke edaspidiseks. Noorte mängijate jaoks, kes alt üles ronimas, on see turniir arengu ja enesekindluse leidmise selge teemärk. Sest oma silm on kuningas ja need mängud näitavad, millise tasemeni peaks püüdlema.”

Ieva meenutas oma esimest trenni. “See oli raske küll, aga tulin ikkagi teise ja kolmandasse tundi ning nii see läks. Nüüd mängin tennist juba kolmandat aastat,” rääkis ta. “Mind innustab see, et tennis on minu meelest küll keeruline, aga samas väga huvitav ja põnev mäng. Kui löögid juba välja tulema hakkavad, siis hasart aina kasvab!”

Kokku osaleb Tallinn Open WTA 250 turniiril 32 naistennisisti. Turniirile pääseb 21 põhitabeli mängijat, kuus mängijat saavad osaleda kvalifikatsioonimängude kaudu, neli Wild Card pälvinud tennisisti ja üks mängija saavad turniirist osa võtta staatuse tõttu.

Turniiripileteid saab osta Piletitasku piletimüügikeskkonnast aadressil https://www.piletitasku.ee/et/custompage/2567

WTA Tallinna turniiri kava
• Tallinn Open WTA 250 toimub 24. septembrist 2. oktoobrini Tondil Foruse spordikeskuses.
• 24. ja 25. septembril toimuvad turniiri kvalifikatsioonimängud. Põhiringi mängud peetakse 26. septembrist 2. oktoobrini.
• 26.-29. septembrini saab pileteid osta hommikustele sessioonidele.
• 30. septembrist 1. oktoobrini peetakse veerand- ja poolfinaalid, pileteid saab osta nii hommikustele kui ka õhtustele sessioonidele.
• Turniiri finaal on kavas 2. oktoobril.
• Piletitasku keskkonnas on müügil turniiri passid, üksikpiletid ja VIP piletid, mis pakuvad tennisemängu vaatamise kõrval sissepääsu turniiri lounge’i.

Mihhail KÕLVART: Parimad mängijad annavad koduväljakul meie noortele eeskuju

“Spordi popiks muutmise ja arendamise seisukohalt on suured rahvusvahelised üritused väga tähtsad,” lausus linnapea Mihhail Kõlvart.

Tallinn toetab tänavu turniiri korraldamist 400 000 euroga. “Loomulikult oleme me väga huvitatud WTA Tallinnas toimumisest,” ütles Kõlvart. “See, et meie tippsportlased saavad võistelda kodus, motiveerib nii noorsportlasi kui ka potentsiaalseid sportlasi, kes alles plaanivad saali tulla,” rääkis ta. “Spordi populariseerimiseks ja arendamiseks on kohalikud suured rahvusvahelised üritused väga tähtsad. Tallinnale on väga tähtis ka sotsiaalmajanduslik mõju. Iga samalaadne rahvusvaheline üritus toob kohale nii pealtvaatajaid ja turiste kui ka televaatajate tähelepanu.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid