"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Aita hääletades linnaõhku veelgi puhtamaks muuta! (0)
26. september 2022

Kas õhu puhtuse nimel peaks parandama Tallinna ümbruse ühistransporti, maksustama kesklinna sissesõitu või keelustama naastrehvid? Iga linlane saab valida veebis oma lemmiku 32 ettepaneku seast.

Tallinn on üks puhtama õhuga Euroopa pealinnu, kuid alati saab ju midagi veel paremaks muuta. Mustamäel elava tudengi Anette-Marie Sultsi sõnul aitab keskkonda hoida majade soojustamine. “See aitaks märgatavalt küttekulusid kokku hoida ja nii ka saastet vähendada,” leidis ta. “Hästi soojustatud majad võib kõik kaugküttele viia, siis oleksid ja soojakulud neil ühesugused. Halb pole ka mõte täiustada õhusaaste mõõtmist. Nii saame teada, kust king pigistab ja milliseid lahendusi otsida.”

Ehk tuleks korstna otsa panna filter?

Hääle saab anda ka näiteks ettepanekule toetada elektriautode tootmist. “Mulle aga tundub, et peame aina rohkem ja rohkem toetama ühistransporti,” lausus Sults. “Elektriautod on küll bensiiniga liikuvatest vähem saastavad, aga linnas võiks üldse vähem autosid olla.”

Tallinlased saavad 30. septembrini valida 32 inimeste enda valitud meetme seast, kuidas linnaõhku puhtamaks muuta. Ettevõtmise eestvedaja, e-Riigi Akadeemia kohalike omavalitsuste programmi direktori Kristina Reinsalu sõnul on peamised saastajad linnas transport ja ahiküte. “Linlased on pakkunud lahenduseks näiteks liiklusvoo ümbersuunamist, vältides magistraaltänavate kulgemist läbi tiheda asustusega piirkondade,” lausus ta. “Konkreetsed näited on Raua, Luise, Endla tänav ning Paldiski maantee. Ettepanek on arendada trasse, mis vähendaksid vajadust kesklinna sisse sõita. Raskeveokid tuleb suunata eemale kesklinnast, elamurajoonidest, aga ka Kadrioru pargist. Soovitatakse muuta liiklussõlmi, suunates autod maa alla.”

Sults pole kõigi pakutud meetmetega nõus, tuues näiteks puudega kütmise vähendamise. “Millega paljud inimesed siis oma toad soojaks saavad? Kas nad peavad ära külmuma?” küsis ta. “Äkki peaks hoopis korstna otsa tahkeid osakesi püüdvad filtrid paigaldama?”

Lemmikutest saavad normid

Ka ettepanekut luua linnas vähese saastega alad peab Sultsile vähe läbimõelduks. “Kuidas me saame linnas eraldada ühe ala õhu teistest?” imestas ta. “Ja mille alusel otsustada, milline piirkond muuta madalsaaste alaks ja milline mitte? Kui sõidukid peavad hakkama sõitma ringiga ümber sellise ala, siis tekib ju suurem kütusekulu ja veelgi rohkem reostust.”
Reinsalu õhutas tallinlasi hääletusel kaasa lööma. “Kutsume tallinlasi üles valima viit kõige olulisemat lahendust õhusaaste vähendamiseks,” lausus ta. “Linlaste laialdane osavõtt hindamisest on vajalik, kuna see aitaks juhtidel teha parimaid valikuid, kuidas õhu puhtust hoida.”

Meetmed, mille seast valida, selgusid Euroopa keskkonnakomisjoni rahvaküsitluse tulemusena. Euroopa keskkonnaamet korraldas kümnes linnas, sealhulgas Tallinnas kevade jooksul inimeste seas ideekorje. Oodati nii kohalikku elu puudutavaid kui ka üldisemaid ettepanekuid õhusaaste vähendamiseks. Alguses saadi kokku 60 ettepanekut, millest lõpuks jäigi sõelale 32. “Analüüsisime laekunud ettepanekuid põhjalikultja edastasime need hiljuti linnaametnikele,” ütles Reinsalu.

Viis enim hääli saanud ettepanekut lähevad Euroopa keskkonnaagentuurile, et need jõuaks õigusaktidesse. Samuti jõuavad linlaste lemmikideed linnajuhtideni.
Ideedekorje on toimunud ka Ateenas, Riias, Lissabonis, Burgases ja Budapestis. Lisaks löövad projektis kaasa Amsterdam, Berliin, Brüssel ja Podgorica. Lähemalt saab projekti kohta teavet aadressil https://codecidingeurope.eu/ . Hääletada saab https://code-europe.onesource.pt/et/tallinn

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.