"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
JUHTKIRI Elektripõud kogu Euroopas (1)
26. september 2022
Virkko Lepassalu.

Mõned nädalad tagasi kirjutati Ühendkuningriigi meedias, kuidas Ühendriikide suurpank JPMorgan kavatsevat Saksamaal elektrikatkestuste ohu tõttu oma kontorid kokku pakkida ja Londonisse üle kolida. See on lihtsalt üks näide, et elektrikatkestuse oht ees ootaval talvel võib esineda paljudes riikides. Ja kaugeltki mitte ainult Eestis, kus juhul, kui Venemaa meid oma elektrivõrgust lahti ühendab, võib see kaasa tuua tundide või päevade pikkuse katkestuse.

Elektri tootmine on Euroopas nimelt seotud gaasiga. Kui me saamegi end kohe mandri-Euroopaga sünkroniseeritud, on olukord ikkagi praegusest märksa kallim ja keerulisem. Nagu on möönnud ka majandusminister Riina Sikkut, tähendab see kallite gaasielektrijaamade töölepanekut. Eestis seisab selline jaam seni reservis. Taoline olukord omakorda tähendaks hüppelist gaasitarbimise kasvu nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Halbade asjaolude kokkusattumisel võib seega juhtuda talvel vähemalt mõnetunniseid elektrikatkestusi ka hiljem. Pärast seda, kui Venemaa on otsustanud meid lahti ühendada ja meil omakorda on õnnestunud Euroopa süsteemi üle hüpata.

Elektrikatkestusi võib juhtuda isegi siis, kui Venemaa üldse midagi ette ei võta, ja me ei pea Euroopaga ühenduma. Üleüldine defitsiit kujuneb paljudes maades niivõrd suureks. Võib-olla mõjub see lohutusena, aga Soomegi võrguhaldur Fingrid on hoiatanud inimesi talviste elektrikatkestuste eest. Soomel, muide, pole Vene süsteemiga sidet.

Elektrikatkestused on siiski esmane oht ja võivad mõjuda väga laastavalt. Praegu annab kriisiolukordades inimestele käitumiseks juhised äpp “Ole valmis!”. Kuid ilmselgelt tuleks nii omavalitsustel kui ka riigiasutustel keskenduda süvendatult küsimusele, kuivõrd hästi on kasvõi haiglad, aga ka kõik teised elutähtsad teenistused alates päästjatest ja politseist varustatud generaatoritega. Milline ja kui suur on nende kütusevaru ja töökindlus.

See loomulikult ei tähenda, et varjumisvõrgustiku loomine kuidagi asjatu töö oleks. Kaugel sellest. Ideaalis peaksid olema needki – suurtest ja ühiskondlikest kuni majade aluste keldriteni – varustatud patareide ja generaatoritega. Niisiis võiks igaüks nii enda kui pere tasandil läbi mõelda: mis saab, kui…

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ilmataat
26. sept. 2022 12:42
Ja kuna ammu pole Euroopas enam suuremat külma olnud on oodata, et aastavahetusest edasi võivad isegi Prantsusmaad tabada kuni - 20 kraadised külmad ja meil võib paukuda pakane, mis ületab isegi möödunud sajandi neljakümnendate aastate algul kogetud miinuskraadid. Ja kuna sama külm tabab muidugi ka Venemaad, siis katkestatakse gaasitarned Euroopasse sisemaise kasvanud nõudluse rahuldamiseks täielikult. Plaanis on süüdata ka Peterburi kohal hiiglaslikud gaasitõrvikud kasutades selleks Nord Streami gaasi, et temperatuur linnas kogu talv läbi liiga madalale ei langeks ja isegi joodikutel ei oles ohtu kogemata pargipingil uinudes surnuks külmuda.