"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Kallas: peame Eesti kaitsmiseks valmistuma just rahu ajal (2)
26. september 2022
Peaminister Kaja Kallas. Foto: Scanpix

„Eestile puudub praegu vahetu sõjaline oht. Me peame aga valmistuma Eestit kaitsma ning seda õppustel harjutama just rahuajal. Me kõik saame oma igapäevaste toimetustega rahulikult edasi minna teades, et Eestit kaitsevad meie oma kaitsejõud ning liitlased NATO-s ja Euroopa Liidus,“ lausus peaminister Kaja Kallas lisaõppekogunemist Okas 2022 külastades ning märkis, et Eesti peab valmistuma enda kaitsmiseks just rahuajal.

„Eesti riigikaitse alus on meie hea väljaõppe saanud reservväelased ning mul oli hea meel kohtuda nende meeste ja naistega, kes tulid ootamatu kutse peale kohale ja teavad täpselt, mida kriisi ajal teha,“ sõnas peaminister. „Tänan kõiki osalejaid – teie valmisolek annab meile kindlustunnet. Suur aitäh ka kõigi osalejate lähedastele ja tööandjatele – iga reservõppekogunemise õnnestumiseks on vajalik teie mõistev suhtumine ja tugi,“ lisas Kallas.

Peaminister Kaja Kallasele andsid õppusest ülevaate kaitseväe peastaabi ülem brigaadikindral Enno Mõts, kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi ja kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna ülem kolonelleitnant Jaanus Ainsalu.  

Peaministrile tutvustati õppuse eesmärke ning demonstreeriti praktilisi taktikalisi tegevusi nagu kaitsepositsioonide sisseseadmist ja vastase tuvastamist. Lisaks anti ülevaade laiapindse riigikaitse toimimisest õppusel, kus erasektori toel on väga oluline roll. Näiteks toimub väljaõpe osaliselt eramaadel ning mitmed kohalikud firmad andsid kasutada vajalikke ressursse kaitserajatiste ehitamiseks.

Lisaõppekogunemine algas 22. septembril valitsuse otsusega kutsuda 2861 reservväelast ja sõjaaja üksusesse kuuluvat kaitseliitlast lisaõppekogunemisele. Õppus lõpeb 28. septembril. Esmakordselt kutsuti lisaõppekogunemisel korraga kokku nii palju nii kaitseväe kui kaitseliidu reserviste, lisaks osalevad õppusel ka kaitseliidu vabatahtlikud.

Ehkki õppuse toimumisaeg on osalejatele ootamatu, on tegu korrapärase etteplaneeritud harjutusega, kus kontrollitakse üksuste lahinguvalmiduse saavutamist kiirendatud korras. Õppusel harjutab kogu riigikaitse käsuahel alates vabariigi valitsusest kuni reservväelasteni valmidust, otsuste langetamist ja tegutsemist kiiresti muutuvas olukorras. 

Kehtivas vabariigi valitsuse tegevusprogrammis aastateks 2022–2023 on ette nähtud kahe lisaõppekogunemise korraldamine eesmärgiga tagada kaitseväe sõjaaja üksuste lahinguvalmidus ning kaitsevalmiduse alalhoidmine ja kontrollimine.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
27. sept. 2022 08:10
Kahtlemata on Eesti kaitsmine võimaliku välisründe eest oluline, kuid rahuajal tuleks siiski riiki ja veel eelkõige elanikkonda, kelleta poleks teatavasti ka riiki nagu viimasel ka enam mingit mõtet, kaitsta esmajärjekorras rahuaja ohtude eest, mis paraku juba üle pea kipuvad kasvama ja milles valitsuse roll on olnud pigem negatiivne kui positiivne.
Minu Arvamus
26. sept. 2022 21:05
Kallas: peame Eesti kaitsmiseks valmistuma just rahu ajal . . . Küll Kaja nuputab välja ja ütleb tarku asju, mille peale keegi kunagi ei tuleks. Ainult, et juba minu vanaema ütles, et rege peab rautama suvel, mida ta kuulis ka juba oma vanaemalt. Meil käib see nii, et vihmaga katust parandada ei saa, aga ilusa ilmaga pole mõtet.