"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Kallis Balticconnector sobib vanarauaks (0)
26. september 2022
Balticconnectori ehitustööd Paldiskis 19. septembril 2022. Foto: Scanpix

Kui Eesti Ekspress kirjutas Eesti-Soome gaasijuhtmest Balticconnector, pani see mõtlema selle omal ajal tähtsa torujuhtme nüüdse üldise mõttekuse peale. Enamuse avamisjärgsest ajast ehk 2020. aastast oli gaasijuhe suletud. Toru oli gaasi läbi lasknud vaid umbes sajal päeval aastas, tuues Leedu energiafirmale Ignitis suurt kahju, sest too oli lootnud suures koguses gaasi juhtme kaudu Soome müüa.

Samamoodi pettusid teisedki energiafirmad ja talvel 2020/2021 oli kahju ulatunud hinnanguliselt 20 miljoni euroni. Põhiline mure seisnes selles, et gaasi pumpamiseks vajalike kompressorjaamade ehitus Paldiskis ja Puiatus oli hilinenud. Teisalt ajas süsteemi tõrkumine piirkonnas gaasi hinda ülespoole. Nüüdseks on aeg vastuolud tasandanud ning ei Latvijas Gāzel ega Leedu Ignitisel pole Eleringile pretensioone.

Kõigepealt ei täitunud ootused, et Balticconnectori käikulaskmine tekitab mingi vaba turu, sest Euroopa – Eesti ja Soome kaasa arvatud – on olnud sõltuvuses Vene gaasist nagu narkomaan kokaiinist. Milleks üldse oli vaja meil Balticconnectori nimel pingutada, sest see oli või on peamiselt vaid Soome poole huvides, toomaks gaasi hinda sealpool lahte allapoole. Ehkki jah, kui eri maad on toruga ühenduses, pidanuks see looma eelduse madalamaks hinnaks – kuid ikka sellele samale Vene gaasile.

Nüüd saab Soome gaasi seoses sõjaga ainult Balticconnectori toru kaudu, kusjuures talvel, suure tarbimisega, on Soome vajadus olnud kolm korda suurem Balticconnectori läbilaskevõimest. Seda juhul kui Vene gaasi tuleb – aga ei tule. Nii peab Soome saavutama LNG vastuvõtuvõimekuses märksa kõrgema taseme kui praegune üks terminal, sest kurdetakse valjult, et talvel jäädakse hätta.

Eesti seisukohalt on 300 mln maksnud torul, millest küll 200 mln tasus EL, aga mille rajamise nimel meil naba paigast pingutati, vähemalt praeguse seisuga küll vanaraua väärtus. Täiesti arusaamatu, miks pidi Eesti pool maksma 50% Balticconnektori kuludest, saamata selle eest majanduslikult mingitki tulu. Mäletatavasti lõi novembris 2014 peaminister Taavi Rõivas Eesti elanikud pahviks oma suuremeelsete kingitustega Soomele. Eesti loobus Soome kasuks LNG terminali rajamisest ja kattis veel ka 50% Balticconnectori kulust. Sedasama terminali nüüd me taga nutame.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.