"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Kuidas elektrikuludelt kokku hoida? Elektriseadmete tasuvusaeg on letihinnast olulisem, lülitage ooterežiimil seadmed välja, valige pikaajaliselt soodsaim lahendus (1)
26. september 2022
Foto: Pixabay

Kuna elektriseadmete hulk nii meie kodudes, kontorites kui ka tootmises on aastatega oluliselt kasvanud, on see omakorda kergitanud ka elektrienergia tarbimise hulka. Taevasse kerkinud elektrihind on pannud ettevõtjaid ja koduomanikke tõsiselt energiakulude vähendamisele mõtlema. Kuidas kahandada igapäevast energiakulu ning millised investeeringud tooksid säästu pikemaks ajaks?

Tegelikult on enamik energiasäästulahendusi kodudes ja kontorites kiired ja lihtsad, tuues juba järgmisel kuul väiksema arve ning seda sisuliselt lisainvesteeringuteta. Kokku on võimalik hoida kõigil, sõltumata tänase tarbimise suurusest. Tootmisettevõtetes, kus tarbimine on oluliselt mahukam, tasub mõelda energiat säästvatele investeeringutele, nagu taastuvenergialahendused, soojatagastusega ventilatsioonisüsteem, ökonoomsed LED-valgustid ning aja- ja liikumisanduritega valgustilahendused.

Valige pikaajaliselt soodsaim lahendus

Kuna Eesti kliimas kestab küttehooaeg ligi pool aastat, kulub sinna ka kõige rohkem energiat. Igal küttesüsteemil on aga omad plussid ja miinused. Näiteks elektrienergial töötavate radiaatorite ja põrandakütte kasutuselevõtuks vajalik esmane investeering võib olla küll kõige väiksem, aga püsikulud on talvel kõrgema elektrihinna tõttu ka märkimisväärselt kõrgemad. Suur mõju on elektriarvele ka mõnusal soojal kivipõrandal, mida elektriga köetakse.

Vanast õliradiaatorist või elektripuhurist märksa ökonoomsem lahendus on õhksoojuspump, millel on ka suhteliselt ökonoomne jahutusfunktsioon. Kõige mõistlikum turul olev kütteliik on alguses siiski üsna suurt investeeringut nõudev maaküte, kus soojus võetakse otse maapõuest ning see ei nõua eraldi tootmist.

Lülitage ooterežiimil seadmed välja
Tänapäeva majapidamistes võib leida isegi kuni 20 seadet, mis on pidevalt ooterežiimil ja tarbivad elektrit mitte ainult aktiivse kasutamise ajal, vaid 24 tundi päevas ja 365 päeva aastas. Vastupidiselt levinud arvamusele võtavad ka ooterežiimil olevad seadmed elektrit, kuigi neid sel hetkel justkui ei kasutata. Erinevate uuringute andemetel võib ooterežiimil olevate seadmete tarbimine moodustada kuni 10% elektriarvest! Seega, minnes nädalavahetuseks väljasõidule või nädalaks soojale maale, tasub kõik seadmed seinakontaktist välja tõmmata. Samuti tuleks käituda ka tööl olles: nädalavahetusteks ei tasu ooterežiimil seadmeid seina jätta, sest keegi peab ju selle kulu lõpuks kinni maksma.

Elektriseadmete tasuvusaeg on letihinnast olulisem

Uusi seadmeid ja masinaid soetades tuleb lisaks hinnale jälgida, kui palju selle ülalpidamine kasutusajal maksab. Kallim, kuid ökonoomsem masin tasub kindlasti ära. Kodutarbijatele saab tuua lihtsa näite: näiteks vahetades 20-aastase külmiku uue energiatõhusa külmiku vastu, tuleb säästu aastas mitukümmend eurot (tänaste hindade juures võib summa mitmekordistada!). Energiakulu kohta annab infot toote peal olev energiamärgis: näiteks A-klassi kodumasin on palju energiasäästlikum kui B-, C- või veelgi madalama klassi oma. Kodumasinate puhul tasub jälgida ka erinevaid režiime, näiteks ECO-programmid käituvad elektri ja vee kasutamise osas vägagi ökonoomselt.

Alandage kasutatava vee ja ruumide temperatuuri

Pesu ei pea pesema 60- ega 40-kraadise veega, vaid kergelt määrdunud pesu puhul aitab ka 30-kraadine tsükkel. Ühtlasi ei pea põrandakütte ega veeboileri temperatuur olema maksimumil. Boileri puhul piisab temperatuurist 55 kraadi ja seejuures väheneb katlakivi teke, mis mõjutab samuti boileri energiatarbimist. Ruumi temperatuuri alandamine kas või ühe kraadi võrra tähendab ligi viieprotsendilist küttekulu vähenemist.

LED-valgustid võtavad vähem energiat

Energiatõhusa LED-valguslahenduse tasuvusaeg on väga kiire ning investeering tasub tihti ära vähem kui aastaga. Samamoodi on õige valgustus kasulik keskkonnale, inimeste tervisele ning heaolule. Tervishoiuasutustes või tootmistes, kus tuled peavad põlema 24 tundi ööpäevas, võib valgustuse osa elektrikuludest olla koguni pool. Valgustite puhul on ka väga oluline, et need eraldaksid maksimaalselt valgust ning mustus ja tolm valgusteid ei hämardaks.

Targad ja hooldatud seadmed on energiasäästlikumad

Erinevad pakkujad on turule tulnud mitme targa lahendusega, mis elektrikasutust vähendavad. Nutikas termostaat ei küta kunagi tühje ruume ning seda saab ilmaga sünkroniseerida. Nutikas arvesti aga võimaldab jälgida hoone energiakasutust seadmete kaupa, aidates leida võimalusi säästmiseks. Kui süsteeme korrapäraselt hooldada ja puhastada, on selgemast selgem, et lahendus töötab mitu aastat ning annab mitusada eurot säästu.

Jälgige tarbimist mobiiliäpist

Kuna kogu Eesti on üle viidud kaugloetavatele tunnipõhistele arvestitele, saavad Eesti Energia kliendid tunnise täpsusega iseteenindusest või mobiilirakendusest vaadata, kuidas on nende elektritarbimine ajas muutunud ning võrrelda seda nädala, kuu või aasta lõikes. Hoides tarbimisel pilku peal, näeb täpselt, millist mõju on arvetele avaldanud näiteks energiasäästlikumad kodumasinad või kütteperioodi algus. Lihtne nipp: ärge täitke kunagi veekeetjat üle, vaid keetke täpselt nii palju vett, kui vajate. Säästes tarbides vähemalt ühe kilovatt-tunni, mõjutab see elektriarvet kolmekordselt, sest säästetud elektrienergia võrra vähenevad ka makstav võrgutasu, elektriaktsiis ja taastuvenergiatasu.

Energia kokkuhoid on oluline ka meie rohelise jalajälje seisukohast – mida vähem tarbime, seda enam säästame loodust!

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

pealkiri peaks olema : kuidas hoida kokku enegiatarbimist
28. sept. 2022 11:20
ei ole mõtet kirjutada lugusid ühe mõistega, sest kõik kütuseliigid on seotud omavahel.Täna pole keegi ju rääkinud - kuipalju saadakse prügi põletamisest(millise on tegelikkuses tarbijad juba 4* kinnimaksnud) Ja arvamus kogu energia ja kulutuste kokkuhoiuks: Kui vaadata praeguse valitsuse tööd - ei suudeta isegi kinnitada energiahindade "lage", laele:), samas pandeemia alguses sai hr.Ratas kiirelt reageerida ja seadused, korraldused, määrused , koos EKREga paika. Miks praegune valitsus venitab maksuvaba osa tõstmisega ja pensioni maksuvaba osaga ja kehtestatakse 2023.a. , sest suurimad palgatõusud ja ka töötavad pensionärid, sissetulekud ning väljamakstud pensionifondid - 2022.a. TULUDEKLARATSIOONIDES näete seda veebruaris, kuidas olete riigile võlga. See on umbes nii- 25% inflatsioon ja pigistatakse veel sinu ausa töö eest ka topelt tuludeklratsioonis(enne oled oled tasunud töötasust TM ja siis summeeritakse kogutulu ja maksad veel:)!). Seepärast rakendab Isamaa, SDE, Ref., seaduse 2023.a. , nii saab selle aasta eest pigistada veel viimast..... Tegelikkuses tuleks energiatoetust rakendada vaid neile, kel on TM MTA korras ja energiatoetuse summa tuleks võtta maha TM 2022.a. deklaratsioonis, nii jääksid toetamata kõik musta palga saajad ja koos deklareerijad saaksid nö. toetust 1*, mitte eraldi. Ka meie mölisevaid kodanikke tuleb taltsutada ja praegu on selleks õige aeg. Kõik s/a üle 2200 kg kandejõu , tuleks arvata veokite klassi ning lisada LUX tasu. Teine seadus , mis energiat aitaks kokkuhoida - Riigiseadus võtta vastu : üle 2200kg kandejõuga kandes veokite klassi, saab keelata automaatselt elamurajoonidesse, õuealadele parkimise ning linnatänavatel- veokite parkimine keelata - see oleks väga abinõu ning ka asfaldi lõhkumine väheneks naelrehvidega. See oleks väga suure energia kokkuhoiuga, sest teederemont on üks mahukamaid energiatarbijaid ja see on looduse säästmine. Miks ei saa neid džiipe ja misasi on linnamaastur(tank?), veokite klassi üleviia - sest TÄISSÖÖNUd ja nende kõhualused, on sellised tõusikud ja arvavad olevat ennast.....