"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tallinn on elektrikatkestuseks ja kriisideks valmis (0)
26. september 2022
Scanpix

Linnapea Mihhail Kõlvart kinnitas, et linn peab pakkuma elutähtsaid teenuseid ka kriisiolukorras. “Sealhulgas ka teenuseid, mida pakuvad linna partnerid. Olgu see siis vesi, küte või elekter,” lisas ta.

Reede hommikul kogunenud linnavalitsuse kriisikoosolekul arutati, kuidas minna vastu võimalikele elektrikatkestustele jt kriisidele. Linnapea Mihhail Kõlvarti kinnitusel on linn elektrikatkestustega arvestanud. “Meil on olemas kriisiplaanid, kuidas tegutseda,” toonitas ta. “Aga samas olen ma kindel, et sellised plaanid peavad olema igas peres – varud, võimalik suhtlus pereliikmete vahel, sealhulgas olukorras, kus tavaline side ei tööta. Need on kindlasti sellised esimesed sammud ja tegevused, mida tuleb ette võtta ühe või teise kriisi puhul. Igas peres peaks see olema läbi mõeldud.”

Vesi igal juhul olemas

Munitsipaalpolitsei juhataja Aivar Toompere hinnangul pole paanikaks põhjust. “Me oleme ju päris pikalt rääkinud, et inimestel peaks olema kodus vähemalt seitsme päeva varu,” ütles ta.

“Kui elekter peaks mingiks ajaks ära minema või mingi muu katkestus tekkima, ei jää inimesed siis hätta. Peaks olema selline toiduvaru, mida saab ilma elektrita valmistada. Samuti taskulambid, patareidel töötavad raadiod, et inimene saaks infot kätte. Muidugi peaks mobiiltelefonide akud olema laetud. Talvel soovitatakse täita autode kütusepaagid. On ju ette tulnud ka suuremaid lumetorme, kus autod jäävad lumme kinni. Selleks tuleb lihtsalt valmistuda.”

Toompere sõnul on Utilitas kinnitanud, et keskküte jääb igal juhul toimima, küsimus on aga korteriühistute valmisolekus. “Nad peaksid siis soetama enda majja generaatorid, mis seal küttevett ringi pumpavad, või leidma mingeid muid lahendusi,” märkis ta. “Aga Utilitas teeb omalt poolt kõik selleks, et kaugküte jõuaks igasse majja, mis on nende võrgus.”

AS Tallinna Vesi juhatuse liige Tarvi Thomberg kinnitas samuti, et kuigi veevarustus on väga otseselt elektriga seotud, ei tohiks elektrikatkestused endaga suuri probleeme kaasa tuua. “Kõigil pumplatel ja ka veepuhastusjaamal on topelt liinid,” selgitas ta. “Ja juhul, kui peaks tulema laiaulatuslik elektrikatkestus, on meil kriitilisemates kohtades reservgeneraatorid.”

Thombergi sõnul on veepuhastusjaamas reservgeneraator selleks, et tavapärast veekogust toota. “Küll aga tuleb öelda, et veesurve ei pruugi olla igal pool selline nagu tavapäraselt,” hoiatas ta. “Aga igasse majja peaks siiski vesi jõudma. Reservgeneraatori jaoks on varuks ühe päeva jagu kütust, kuid seda saab vajadusel juurde tuua.”

Elutähtis ravi jätkub

Thomberg rõhutas, et kriisiplaanid on läbi mõeldud ja tõenäosus, et elanikel vesi ära kaob, väga väike. “Meie plaan C on veel see, et juhul kui vesi ei peaks jõudma madala surve tõttu igasse kohta, siis on meil mobiilsed veepaagid, mida saame kriisiolukordades kasutusele võtta,” märkis ta. “Need on meie enda territooriumil ja vajadusel viime paagid ise kohale sinna, kus vett kõige rohkem vaja on. Me anname sellest teada.”

Toompere märkis, et ka kõigi haiglate juhid on kinnitanud enda valmisolekut. “Neil on olemas autonoomsed generaatorid, nii et probleeme ei tohiks tekkida,” lausus ta. “Generaatoriga võib ka mitu aastat hakkama saada, kui on kütust, mida sinna sisse panna.”

Sama rääkis Lääne-Tallinna Keskhaigla juht Arkadi Popov: “Kõik haiglad, kaasa arvatud Lääne-Tallinna Keskhaigla, on varustatud generaatoritega, et elektrikatkestuse korral ise toime tulla,” lausus ta. “Oleme varustatud ka vastavate UPS süsteemidega, mis võimaldavad kaitsta meie servereid ja muud aparatuuri.”

Samas tuleb Popovi sõnul arvestada, et kõik haigla majad ja osakonnad ei ole generaatoritega varustatud. “Kuna pakume ka ambulatoorset eriarstiabi, ei ole generaatoreid kõigi korpuste jaoks,” nentis ta. “Elekter võib kaduda eriarstidel ja perearstidel. Nad muidugi ei paku otseselt elutähtsat teenust. See on tavaliselt pigem plaaniline tegevus, mis ei ohusta patsiendi elu. Generaatorid aga on olemas haiglaravi pakkuvates korpustes Paldiski maanteel, Sõle tänaval ja Haaberstis.”

Haiglates saab autonoomne toide toimetada seni, kuni jätkub kütust, mida generaatori paaki kallata. “Lähtume oma kütusevarude planeerimisel kolmest ööpäevast ehk 72 tunnist,” täpsustas Popov. “Ja muidugi on meil olemas lepingud firmadega. Kui peaks tekkima olukord, et generaatorid juba töötavad, tuuakse kütust juurde.”

Popovi sõnul võib haiglates elektrikatkestuse ajal esineda vaid väikseid probleeme. “Tavapalatides näiteks võib olla vähem valgustust,” lausus ta. “Aga intensiivravi, erakorralise meditsiini keskuse ja operatsiooniploki jaoks, kus on sees ülioluline ja patsiendi eluks vajalik aparatuur, on autonoomne elekter olemas.”

Kõlvart rõhutas, et igasugused kriisid võivad tulla ootamatult, aga nendeks peab valmis olema. “Ei saa korduda Covidi-aegne olukord, kus me ei tea, mida teha,” märkis ta. “Sellist luksust me endale lubada ei saa. Seega peame olema valmis, et kriis tuleb, ja tõenäoliselt tulevad siis ka teised kriisid korraga.”

Kuidas saan ise võimalikeks kriisideks valmistuda?

• Hoia kodus elementaarset toidu, ravimite ja esmatarbekaupade varu. Soovituslik nädalane varu on 21 liitrit joogivett, pakisupid/püreepulbrid, purgisupid ja -toidud, kuivikud, konservid, kommid, halvaa, küpsised, vajadusel beebitoit, taskulamp ja varupatareid, patareidel või akudel töötav raadio, laetud akupank mobiilsete seadmete laadimiseks, küünal ja tikud, priimus vee ja toidu soojendamiseks/valmistamiseks, niisked salvrätikud, sularaha. Toidupuudust Eestis ei teki. Varud on olemas nii jaekaupmeestel, hulgikauplejatel, tootjatel kui ka riigil. Mõistlikku toiduvaru võiks iga leibkond omada, aga suuremaid koguseid kokku osta pole mõtet. Soovitusliku hädaolukorra varu leiab siit: https://www.rescue.ee/et/juhend/soovituslik-haedaolukorra-varu
• Mõtle läbi, mida teha võimaliku elektrikatkestuse korral ja kuhu minna, kui oma kodus enam hakkama ei saa, sest pole kütet, elektrit või vett.
• Hoolitse, et sul oleks rahakotis varuks sularaha, millega saad soetada hädavajalikku mõne päeva kuni nädala jooksul olukorras, kus elektri- või sidekatkestuse tõttu kaardimaksed ei toimi.
• Kui sul on auto, hoia kütusepaak pidevalt vähemalt pooltäis ning võimalusel hoia veidi kütust varuks ka kodus. Eestis on mitukümmend autonoomse elektritoitega tanklat, kus saab sularaha eest tankida ka siis, kui elektrivarustus või side ei toimi. Tanklate kaardi leiad siit: https://www.espa.ee/et/autonoomse-elektritoitega-tanklad.
• Ära jäta aeguva dokumendi vahetamist viimasele minutile, sest energia- ja sidekatkestuste või küberrünnete korral võivad järjekorrad oluliselt pikeneda.
• Mõtle läbi, kas sinu lähedased või tuttavad võivad kriisiolukorras abi vajada, ja kuidas sina saaksid neid vajadusel aidata. Lepi nendega kokku, kuidas te omavahel ühendust hoiate. Koosta loetelu naabrite ja kogukonna olulisimate inimeste kontaktandmetest. Ole teadlik, millised kriisiolukorrad võivad teid ohustada, milline on nende mõju pere igapäevaelule ning kuidas nendeks ühiselt valmistuda. Rääkige omavahel läbi, kuidas eri ohtude korral käituda. Veendu, et kõik pereliikmed teaksid, millal ja kuidas abi kutsuda, kus asuvad olulisimad vahendid, mida kriisi ajal võib vaja minna, kuidas vajadusel vett või gaasi kinni keerata ja elektrit välja lülitada, kuhu saate ohu korral ajutisel minna (maale, suvilasse, naabrite, sõprade või sugulaste juurde), missugustes olukordades on vajalik kindlasti kodust lahkuda või just koju jääda, mida kodust lahkudes kaasa võtta ja kuidas koduloomade eest hoolitseda.
• Käitumisjuhised võimalike kriisidega toimetulekuks leiab siit: https://www.rescue.ee/et/haedaolukorraks-valmisolek-1 Juhise kriisiolukordadeks leiad ka veebilehelt Ole Valmis ning samanimelisest rakendusest: https://www.olevalmis.ee/.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.