"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Ettevõtluspäev Loe ettevõtluskonkursi edulugusid: Pirita rannas lapsena jäätist müünud Anna-Maria Mikaberidze käivitas Tesla autorenditeenuse (0)
26. september 2022

„Minu esimene kogemus oli 11-aastasena, kui hakkasin Pirital müüma jäätist. See ei lähe mul kunagi meelest, sest teadsin iga päeva lõpus, et see ei ole see töö, mida ma elu lõpuni teha tahan,“ rääkis Tallinna ettevõtlusauhinna nominent, Electric Beast OÜ tegevjuht ja kaasasutaja Anna-Maria Mikaberidze.

Seesama 11-aastane Pirita rannas jäätist müünud tüdruk on suutnud praktiliselt aastaga käivitada nii Eestis, Lätis, Soomes kui ka Norras Tesla autorenditeenuse. Moodsale ajale kohaselt pakub rendiauto kättesaamist mõne minutiga, selleks on vaja ainult nutitelefoni.

„Nägin turul probleemi ja seejärel tekkiski idee. Leidsime ka inimesed, et projekti rahastada ning nüüd oleme sellesse väga palju investeerinud. Meil on väga selge siht, kuidas jõuda miljonikäibeni,“ ütles Mikaberidze.

Tesla rendiettevõte on Tallinna ettevõtluskonkursil kolme parima „Särava startija 2022“ kandidaadi hulgas.

Pikalt reisikonsultandina töötanud Erika Sõstra jäi kahe aasta eest koroonapandeemia ajal koduseks ja hakkas mõtlema, kuidas edasi toimetada. Tal tuli idee, mille sarnast Eestis veel ei ole. See on lahenduseks neile, kel on palju raha, kuid vähe aega, ehk siis personaalassistendi ja luksusreiside korraldamise teenus.

„Kui sa oled ettevõtjana või inimesena väga tegus, siis jääb puudu ajast. Tõeline luksus ongi see, et keegi teine teeb sinu eest need asjad ära,“ rääkis nüüd personaalassistendi ja luksusreiside korraldaja teenust pakkuv Sõstra.

Kui on kohe vaja leida kallimale kingitus või lennata unelmate sihtkohta, siis niisugust lahendust pakubki Sõstra välja.

Aga tubli eestlane saab ise nende asjadega hakkama. Kas meie turul üldse on nõudlust sellise teenuse järele?

„Ka mul soovitasid mitmed, et sellega ei tasu tegeleda. Kuid nüüd on näha, et selle järele on vajadus olemas ja seda tarbitakse aina rohkem,“ kinnitas ta.

Sõstra on koolitamas ka uut järelkasvu. Pealtnäha võimatu idee võib reaalsuses osutuda täiesti teostatavaks.

Soov raha teenida aga pole eestlaste seas üldsegi mitte peamiseks põhjuseks, miks ettevõtjaks hakatakse. Värske Norstati uuring ütleb, et 51 protsenti võtab selle teekonna ette sellepärast, et olla iseenda ülemus. Aga kui rahakott pigistab ja viimne palgapäeval teenitud sent läheb kulude katteks, mida siis heade ja lennukate ideedega peale hakata.

Raha teenimise raamatu „Kuidas rikkaks saada“ autor Jaak Roosaare rääkis, et alustas sellest, kuidas pani juba ülikoolis õppimise ajal pool teenitust kõrvale. „Palju lihtsam on hakata kõrvale panema läbi lisatööde,“ sõnas ta.

Kui aga panustamine lõpeb ebaõnnestumisega? Siin tuleb appi põhimõte, et kes ei riski, see šampust ei joo.

„Tean ise nelja inimest, kes on hakanud nii äri tegema. Üks naine alustas sellest, et hakkas siis, kui lapsed magasid, uurima, kuidas see äri üldse käib. Viie aasta jooksul ehitas ta selle nii suureks, et müüs viie miljoni euro eest juba maha,“ tõi Roosaare näiteks.

Edulugusid on palju ning sageli eelnevad nendele ka mitmed ebaõnnestumised. Uute ideede kasvu toetab juba 19. korda toimuv Tallinna ettevõtluspäeva festival.

„See on ideaalne, et luua endale võrgustik, saada uusi ideid, näha maailmas toimuvaid trende, mõtestada läbi oma ideid ja neid ellu viia,“ sõnas Tallinna ettevõtlusdirektor Kalle Killar.

Tallinna ettevõtluskonkursi hindamiskomisjon valis välja tänavused Tallinna ettevõtlusauhindade nominendid. Kokku laekus konkursile seitsmes põhikategoorias 72 kandidaati, kelle seast kuulutatakse 28. septembril välja selle aasta parim arendusprojekt, koostööprojekt, särav startija, turismitegu, töökohtade looja, tulevikulahendus ja ökouuendus. Lisaks antakse välja ka auhinnad parimatele rakenduslikele teadustöödele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.