"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Omavalitsused saavad kraesse suured hooldekodukulud (0)
26. september 2022
Iru Hooldekodu. Foto on illustratiivne. Foto: Albert Truuväärt

Järgmisel aastal investeerib riik hoolekandesse ja kodus elamist toetavatesse teenustesse 40 miljonit eurot ja edaspidi vähemalt 57 miljonit eurot aastas – tervise- ja tööminister Peep Petersoni avatud plaani järgi peavad kohalikud omavalitsused hakkama hooldekodukohtade eest maksma senisest mitu korda rohkem, vahendab BNS.

Peterson selgitas, et esimese aasta 40 miljonist eurost 28 miljonit läheb hooldekodukoha maksumusse, ülejäänu investeeritakse koduhoolduse arendamisse, et hoida pisut tagasi hooldekodukohtade nappust.

Minister lisas, et praegune valem vastab olukorrale, kus hooldekodukoht maksab keskmiselt 1300 eurot. «Omavalitsus panustab kuus 200 eurot, riik 500 eurot, ja pension umbes 600 euro väärtuses,» täpsüstas minister.

Sotsiaalministeeriumi andmetel maksid kohalikud omavalitsused hooldekodus elavate inimeste kohatasudest 2021. aastal ligi viiendiku, kokku u 18 miljonit eurot. Petersoni rehkenduse järgi peaksid nad maksma 2023. aasta teisel poolaastal vähemalt 19 miljonit ehk kaks korda rohkem.

 Ministeeriumi arvutuste kohaselt on 2024. aastal riigi ja KOV-ide ühiskulud juba vähemalt 105 miljonit eurot. Kui riik oma osalust ei tõsta, siis peavad KOV-id eesmärgi saavutamiseks 2024. aastal rahakotti kergendama juba 49 miljoni euro võrra.

Ministeeriumi arvutuste aluseks on aga ebarealistlikult väike hooldatavate arv ja kulude tõus, mistõttu tuleb koormus kohalikele omavalitsustele tõenäoliselt veel suurem. «Arvestades elektri, kütte, toiduainete hinna kolossaalset tõusu, ka palgatõusu, läheb hooldekodu kohatasu hoogsalt ülespoole. Plaanid ja visioonid peavad muidugi olema, küsimus on selles, kuidas saab neid ellu viia,» märkis Harjumaal asuva Ihasalu pansionaadi juhataja Kert Veiper.

Viimsi vallavalitsuse sotsiaalosakonna juhataja Tõnu Troon lausus Postimehele, et kuna tegemist on alles algjärgus projektiga, on vallal keeruline sellele hinnangut anda. «Vallavalitsusele on oma inimeste toetamine kindlasti oluline, seisame nende heaolu eest. Usun, et riigil on kindlasti olemas plaan, kuidas kaasata kohalikke omavalitsusi ja nende seisukohti otsuse tegemisse,» lausus ta.

Saaremaa vallavalitsuse sotsiaalosakonna juhataja Piret Tenno ütles, et juhul kui kõnealune rahastusmudel sellises proportsioonis rakendub, tuleb eelarves korrektiive teha.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.