"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Roosa Lindi jooks avab rinnavähi ennetuse kuu (0)
26. september 2022
Foto Albert Truuväärt

Laupäeval, 8. oktoobril Kadrioru pargis korraldatava 5. Roosa Lindi Jooksu eesmärk on tõsta naiste ja meeste teadlikkust rinnavähi skriiningprogrammi olulisusest ning selle läbi suurendada varajases staadiumis rinnavähi avastamise protsenti.

Statistika järgi haigestub iga kaheksas naine rinnavähki. Maailmas avastatakse igal aastal kokku üle 2,3 miljoni rinnavähi juhu, neist Euroopas üle 500 000. Eestis diagnoositi viimase statistika järgi 2019. aastal esmajuhtudest rinnavähki 841 naisel ja 4 mehel. Diagnoosi hetkel oli haigus 49,2% naistel juba levinud staadiumis.

„Oktoober on rinnavähi teadlikkuse kuu. Propageerides tervislikke eluviise ja igapäevast kehalist aktiivsust soovime näidata üles solidaarsust rinnavähi patsientide ja nende lähedastega ning suurendada rinnavähi sõeluuringust osavõttu,“ ütles MTÜ Elu Nimel juhatuse esimees Reio Vilipuu.

 „Eestimaalaste mõttemustrisse peab jõudma hoolivus. Järgmise põlvkonna väärtuslikem arusaam oleks järgmine: hoolides enda tervisest, hoolid ka oma lähedastest,“ arvab selle aasta Roosa Lindi Jooksu patrooniks olev Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler dr Heidi Alasepp, kes on vähiga võitlemisel oma elu kõige raskemad vestlused oma lähedaste kõrval isiklikult läbi teinud. „Kogemus on mulle seetõttu olnud eriti suureks tõukeks anda kõigile julgust küsida, kui on kahtlus ning rääkida kui on hirm“.

Alates 2017. aastast tasub haigekassa rinnavähi tõttu rinna eemaldamise ja ravi järgselt nii rinna taastamise operatsiooni kui ka rinnaimplantaadi maksumuse eest. Roosa Lindi Jooksu 2022. aasta piletimüügist annetab MTÜ Elu Nimel raha kümne naise 3D areooli ja nibu mikropigmentatsiooni teostamiseks. Tegemist on kosmeetilise tätoveeringuga, mis loob illusiooni loomulikust rinnast.

„Meie suurim soov on, et pahaloomulised muutused avastataks võimalikult varakult ning naised osaleksid sõeluuringus ja laseks oma rindu kontrollida. Sel aastal on rinnavähi sõeluuringusse oodatud järgmise sünniaastaga naised: 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970 ja 1972,“ ütles Reio Vilipuu.

Roosa Lindi Jooksule on oodatud kõndima või jooksma kõik – nii naised, mehed kui lapsed.

2022. a terviseürituse jooks on kõikidele osavõtjatele kõikidel distantsidel ajavõtuga. Põhidistantsid on 10 km ja 5 km, kus selgitakse ka paremusjärjestus. Rada võib läbida endale sobival viisil: kõnd, kepikõnd, jooks jne. Distantsi start ja finiš on Rohelise aas parkimisplatsil Kadrioru staadioni sissepääsu ees.

Roosa Lindi Jooksu ajakava:

Registreerimine ja osavõtu müük toimub kohapeal alates kella 09:00.

11:00 toimub suure ühise inimestest moodustatud roosa lindi kujulise grupipildi pildistamine.

11:10 Jooksu patrooni avasõnad

11:20 Soojendus ja võimlemine- Kaisa Kukk ning Politsei- ja piirivalveameti jooksugrupp

11:40 Start 10 km ajavõtuga distantsile

11:45 Start 5 km ajavõtuga distantsile

12:45-13:00 Üllatusesineja

13:10 Autasustamine

Iga lõpetanu saab suurele roosale 4x1m PVC plakatile kirjutada oma nime ja häid soove.

Roosa Lindi Jooksu osalemistasu 10 EUR. MTÜ Elu Nimel kasutab teenitud tulu üle Eesti loengute ja teabepäevade korraldamiseks, infomaterjalide printimiseks ning teadlikkuse tõstmiseks teles, raadios ja trükimeedias. 2018. a. esimesel Kadrioru pargis toimunud Roosa Lindi Jooksul hüüdsime välja idee, et rinnavähi sõeluuring peaks olema kättesaadav ka ravikindlustamata naistele. See on nii alates 01.01.2021.

Vaata lisa Roosa Lindi Jooksu Facebookist ja Instagrammist. Osavõtupileti rinnavähi terviseedenduse ja ennetusprojektile saad osta https://roosalindijooks.ee/piletid ja Kadriorus sularahas kohapealt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.