"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
video Kaubamaja ristmikul tuuakse jalakäijad taas maa peale (1)
27. september 2022

Seoses Vanasadama trammiliini rajamisega muutub mitme Tallina kesklinna tänava ilme ning Gonsiori-Laikmaa tänavate ristmikul luuakse jalakäijatele võimalus ületada teed maa peal.

„Rajatav Vanasadama trammiliin muudab märkimisväärselt mitme kilomeetri ulatuses tänavaruumi. Üks oluline muutus ootab muuhulgas Gonsiori ja Laikmaa tänavate ehk Kaubamaja ristmikku, kus soovime muuta ristmiku ülesehitust ning tuua jalakäijad maa-alusest tunnelist tagasi maa peale. Lähtume sellest, et kaasaegses linnas peavad inimesed liikuma eelkõige maa peal. Nii toome ka Vana-Kalamaja tänava rekonstrueerimisega Balti Jaama lähistel jalakäijaid Nunne tunnelist välja,“ rääkis abilinnapea Vladimir Svet.

„Plaani kohaselt jääks Kaubamaja ristmikul maa-alune tunnel alles, kuna see on otseselt seotud inimeste liikumisega Viru bussiterminali. Selleks, et hõlbustada liikumispuudega inimeste liikumist terminali, säilib ka osa ristmikul asuvaid lifte. Kindlasti analüüsime edaspidi ka teiste tunnelite puhul erinevaid võimalusi inimeste maa peale toomiseks,“ lisas Svet.

“Maa pealt käies oleks lähem, ei ole vaja treppidest minna,” ütles Vaike.

“Kui me juba mõtleme, kui palju on inimesi, kellel on treppidest käia näiteks raske, siis otseminek oleks palju kergem neile, palju kiirem, palju mugavam,” arvas Maarja.

“Ma ikka arvan tunnelist, turvalisuse kaalutlusel,” sõnas Monika.

Vanasadama trammiliin muudab Tallinna kesklinna ilmet tuntavalt. Näiteks Gonsiori-Laikmaa ristmikul tuuakse jalakäijad taas tänavale ehk inimesed saavad ristmiku ületada ka maa pealt.

“Plaan on selline, et kõik saavad liikuda kõikides suundades, see tähendab, et on eraldi jalakäijate takt, nii nagu on siin Hobujaama ristmikul, nii nagu on Nõmme ristmikul täna ja nii nagu siin kunagi oli,” selgitas Tallinna ruumiloome kompetentsikeskuse arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer.

Vanasadama trammiliini ehitus algab järgmisel kevadel. Liin loob ühenduse Tallinna lennu- ja bussijaama ning reisisadama vahele. Trammiliini uus 2,5-kilomeetrine lõik algab Kivisilla-Gonsiori ristmikust ja ulatub kuni Põhja puiesteeni.

“Tramm hakkab tulema sealt Gonsiori tänavalt ja pöörab siit Laikmaa tänavale. Siin Laikmaa tänaval tuleb trammipeatus, tulevad uued bussipeatused, tuleb põhimõtteliselt ühistranspordi sõlmpunkt ja sellega seoses tuleb siin palju rohkem jalakäijaid kui siin täna näha on,” sõnas Looveer.

Järgmisel kevadel algab Vanasadama trammiliini ehitus, mis loob ühenduse Tallinna lennu- ja bussijaama ning reisisadama vahele. Trammiliini uus 2,5-kilomeetrine lõik algab Kivisilla-Gonsiori ristmikust ja ulatub kuni Põhja puiesteeni. Trammiliini ehituse käigus tehakse ka erinevaid töid, mis parandavad uue liini trajektooril tänavaruumi.  

Selleks, et hinnata Gonsiori ja Laikmaa tänavate ristmiku ümberkorralduse võimalikke muudatusi ja nende mõju liiklejate ohutusele ja ühistranspordi liikuvusele, tellis linn tänavu suvel uuringu. Stratum OÜ läbiviidud uuringust selgus, et jalakäijate toomine tunnelist maa peale on võimalik, kuid eeldab mitmeid liikluskorralduslikke ja ehituslikke muudatusi.  Uuringus toodi välja, et ülekäiguradade loomise eelduseks oleks kahe vasakpöörde kaotamine bussidele ning bussiliinide teekonna väike muutmine, kuid sellega ei kaasne olulist mõju ristmiku läbilaskevõimele ega bussiliiklusele. Samuti soovitab analüüs likvideerida osad tunnelisse viivad trepid ja liftid, et ristmikku kompaktsemaks muuta ja jalakäijatele ristmikul ruumi teha. Ka tunnelile on plaanis koostada uus kontseptsioon. Lõplik otsus Kaubamaja ristmiku liikluskorralduse kohta langetakse 2023. aasta kevadeks ning uue trammiliini ehitustööd peaksid lõppema 2024. aastal. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
22. sept. 2022 13:23
Liikumispuudega inimesena pean ütlema, et viimane koht mida püüan igati vältida on Kaubamaja ristmik oma alatihti rikkis liftide ja pikkade ebamugav astepikkuse ja kõrgusega treppidega. Õnneks on tänases Tallinnas võimalik elada ka nii, et otsest vajadust nii sinna kui kogu vana- ja kesklinna kunagi sattuda praktiliselt ei ole.

Seotud artiklid