"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Kaubandus-Tööstuskoja juht Mait Palts: jutt kasvavast huvist õpetajaameti vastu on enamjaolt häma (1)
27. september 2022
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts. Foto: Scanpix

“Jutt sellest, et õpetajahariduse vastu on huvi järjest kasvav, on tegelikkuses suuresti häma, sest kui aineõpetajaks soovib ühel aastal saada 3 ja teisel 4 noort, võib küll kasv olla suur, kuid absoluutnumbrid ikkagi kaugeltki mitte piisavad. Rääkimata sellest, kui paljud neist vähestest lõpuks kooli õpetama jõuab ja palju neist seal halva juhtimise, motivatsioonipuuduse või mõne muu ajendi tõttu esimese kooliaasta lõpuks teise elukutse valib,“ ütles Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts.

Alates 12. septembrist on õpetajate ühenduste esindajad kohtunud mitmete Vabariigi Valitsuse liikmete ning erakondade esindajatega, et leida lahendus õpetajate järelkasvu nappusele. 26. septembril kohtusid õpetajate ühenduste esindajad Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse liikmete ja peadirektoriga.

Mait Paltsi sõnul on kaubanduskoja jaoks hariduse kvaliteedi küsimus olnud väga prioriteetne aastakümneid ning tänane probleemistik õpetajate palkade, järelkasvu ja perspektiivide üle ei tule ühelegi ettevõtjale üllatusena. Palts tõi välja, et meil on liiga palju klassikomplekte ja seda eelkõige maapiirkondade hajaasustuse ning kaasava hariduse tõttu.

Palts rõhutas, et kahjuks on vähe näha ja kuulda ka neid, kes süsteemseid lahendusi otsiks ning vaid tulekahju kustutamise või probleemide loetlemisega ei tegeleks. „Aineõpetajatega kohtumine oli väga konstruktiivne ja lahendustele suunatud ning kaubanduskoja poolt kindlasti arutelusid lahenduste suunas jätkame,“ lisas ta.

Eesti Klassiõpetajate Liidu juhatuse liige Külli Arand rõhutas kohtumisel, et kuigi Tallinna Ülikooli teeb väga head tööd klassiõpetajate ettevalmistamisel, ei asenda klassiõpetajad kolmanda kooliastme ning gümnaasiumiastme aineõpetajate ülisuurt järelkasvu nappust. Lisaks kurnab õpetajaid Haridus- ja Teadusministeeriumi poolne kaasava haridus juurutamine, milleks puuduvad Eestil väikeriigina ressursid. „Peaksime kaasava hariduse poliitika jõustamisest loobuma ning taastama erikoolid. Mitmed Lääne-Euroopa riigid on õpetajate järelkasvu tagamiseks sellega juba alustanud,“ tõdes Külli Arand.

Õpetajate ühenduste võrgustiku koordinaator Madis Somelar: „Isamaa initsiatiiv õpetajate töötasu tõstmisel oli tervitatav. Samas õpetajate reaalpalk on ajas vähenenud ning sel sügisel saavad õpetajad oma töö eest väiksemat tasu kui aasta eest. Õpetajate ühendused ootasid väga, et suureneks ka palgafondi osa, mis annaks võimaluse töötasu suuremaks diferentseerimiseks lähtudes õpetaja pädevusest ning panusest õpilaste arengusse. Oktoobris on tulemas õpetajate päev ning peagi pärast seda palgapäev. Tartu Ülikoolis viis aastat õppinud füüsika- ja keemiaõpetaja saavad on töö eest tasu netopalgana umbes 1100 eurot, samas kui töötavad nädalas 50 või enam töötundi. Magistriharidusega õpetajate ülimadal töötasu on ka peamine põhjus, miks üksikud Eesti noored õpetajaks õpivad. Olukorrale tooks lahenduse reaalpalga hüppeline tõus.“

27. septembril kohtuvad õpetajate ühendused õpetajate järelkasvu teemal EKRE fraktsiooniga ning 29. septembril SDE fraktsiooniga, uuel nädalal aga juba justiitsministri ning ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministriga.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
27. sept. 2022 09:17
Palk ei ole argument kuni sama raha võib palju väiksema vaevaga teenida mistahes mujal. Õpetaja töö on keeruline ja raske, õpetajaile esitatavad nõuded suured, kusjuures igaüks ei sobigi lihtsalt veel õpetajaks. Tegelikult peaks õpetajate sissetulek olema samal tasemel kõigi teiste tipptaseme spetsialistide palgaga nagu arstid, advokaadid jne.